Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

11 stycznia 2017

Niezwykły gość w grupie Słoneczek. Dzieci były zafascynowane

fot. Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

fot. Samorządowe Przedszkole nr 2 w Szubinie

Mając na uwadze wzmacnianie więzi rodzinnych do grupy Słoneczek w Samorządowym #Przedszkolu nr 2 w Szubinie zawitał niezwykły gość, pani Krystyna Kłosowska. Babcia Krysia przyszła rozbudzić zainteresowania pracą rzemieślniczą swojemu wnukowi Kornelowi, prawnukowi Dawidowi, Oliwierowi i dzieciom z grupy.

Dziewiarstwo ręczne z wielką pasją rozpoczęła w latach sześćdziesiątych dla swoich dzieci, a doczekała ich pięcioro. Można by przypuszczać, że w owych czasach było to naturalne zajęcie, ponieważ jeśli chciało się mieć ubranie trzeba je było wykonać ręcznie. W sposób przystępny pokazała dzieciom, jak przy użyciu szydełka można wykonać sploty. Dzieci mogły praktycznie doświadczyć wykonania takiego splotu wełnianego sznureczka.

Ukazała dzieciom namacalny produkt, własnoręcznie wykonane dzieło. Robiąc na drutach sweter własnymi rękami, zapewnia sobie ubranie – jak wspominała pani Krysia. Wykonując robótkę, relaksuje się, cieszy oczy, a także może obdarować kogoś bliskiego. I właśnie nasz gość przyniósł ze sobą sweterek wykonany dawno temu dla wnuczka Kornela.    

Ręce, które pracują, dłużej pozostają zręczne i sprawne. Szczególnie jeśli są to drobne manipulacje, takie jak przy robieniu na drutach czy szydełkowaniu. Już sama zręczność, z jaką wykonuje się poszczególne czynności lub pokonuje trudności, będą zachętą do pracy i motywacją do wytężonej nauki. Naukowcy przypuszczają, że wykonywanie ręcznych prac pobudza rozwój ścieżek nerwowych w mózgu, które pomagają w utrzymaniu funkcji poznawczych.

Robiąc na drutach babcia stała się wzorem do naśladowania dla dzieci i wnuków. Dzieci były zafascynowane tym, co robiła. Podobała im się kolorowa włóczka oraz akcesoria. Same chętnie podejmowały próby.

Wspólne prace ręczne budują silniejsze więzi rodzinne niż wspólne oglądanie telewizji. Zmuszają do interakcji, skupienia. Robienie na drutach czy szydełku wymusza też bliskość, co sprzyja wytwarzaniu hormonu więzi - oksytocyny.

Pani Krysia na pożegnanie obdarowała dzieci słodkim poczęstunkiem, a dzieci podjęły z ochotą wyklejanie serduszek kawałkami włóczki, ucząc się w ten sposób wytrwałości i cierpliwości, dokładności i skupienia podczas wykonywanej pracy.

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 45 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Debogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)