Dziś mamy 28 listopada 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

15 października 2021

Niemal 15,7 mln osób ubezpieczonych w ZUS. Tak wynika z najnowszych danych

fot. archiwum

fot. archiwum

Składki na ubezpieczenia społeczne płaci już# 15,7 mln osób. Rośnie liczba tych, którzy wykonują umowy zlecenie, agencyjne oraz prowadzą własną działalność gospodarczą. Liczba ubezpieczonych cudzoziemców przekroczyła już 864 tys. osób.

Rośnie liczba osób ubezpieczonych zarejestrowanych w ZUS. Na koniec września 2021 roku składki na ubezpieczenia społeczne płaciło 15,69 mln osób, czyli o 212,2 tys. więcej niż w lutym 2020 roku.

– Stopniowe znoszenie obostrzeń epidemicznych w ubiegłych kwartałach pozytywnie wpłynęło na wskaźniki aktywności gospodarczej w wielu branżach. Liczba płatników w ubezpieczeniu emerytalnym na koniec września br. wyniosła 2,6 mln, a w ubezpieczeniu zdrowotnym – prawie 2,9 mln – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Coraz więcej Polaków wykonuje pracę agencyjną, pracuje na podstawie umowy zlecenie oraz prowadzi własną działalność gospodarczą. Nigdy jeszcze nie było tak dużo ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec września było ich 864,6 tys. Dla porównania, jeszcze w lutym 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii, liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczenia w ZUS nieznacznie przekraczała 688 tys. (wzrost o ponad 20 proc.). Największy wzrost dotyczy obywateli Ukrainy (o 7,6 tys.), Białorusi (2,3 tys.) i Gruzji ( tysiąc).

Jednocześnie spada stopa bezrobocia – według szacunków resortu rodziny i polityki społecznej wyniosła we wrześniu 5,6 proc. (spadek o 0,2 proc. w porównaniu z sierpniem 2021 r.). Na końcu września w urzędach pracy zarejestrowanych było 936 tys. osób bezrobotnych. To niemal 88 tys. mniej niż przed rokiem – spadek o 8,6 proc.

Materiał: ZUS

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)