Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

07 lipca 2020

Nie zabieraj młodych zwierząt z lasu. Zamiast pomóc, zaszkodzisz

fot. RDLP Toruń

fot. RDLP Toruń

Takim postępowaniem narażasz je na stres i skazujesz na życie poza naturalnym #środowiskiem. Czy tego właśnie chcesz? Zanim podejmiesz jakieś działania, zadzwoń do leśnika!

Każdej wiosny słychać o młodych zwierzętach, które były samotne, a wręcz "porzucone", zgodnie z relacją ich "dobroczyńców". W większości przypadków, matki zostawiają swoje młode w ukryciu, by nie wabić do nich drapieżników swoją obecnością. Zawsze wracają, by je nakarmić.

Co się dzieje, kiedy przypadkiem napotkamy takiego malca? Na pewno powodujemy jego stres, głaszcząc go zostawiamy swój zapach na jego sierści i... jeśli zostawimy młode zwierzę, to z dużym prawdopodobieństwem skazujemy je wówczas na śmierć, bo matka porzuca dziecko z obcym zapachem, w tym przypadku naszym. Jeśli zabierzemy takiego malucha, to prawdopodobnie nigdy już nie wróci do lasu, bo nie będzie umiał, bez nauki matki, w nim przeżyć.

Jakie są konsekwencje zabrania zwierzęcia z lasu?

Zabierając i przetrzymując dzikie zwierzę, bez wymaganego zezwolenia, narażamy się na wysoką grzywnę, która może wynosić nawet 5.000 zł, jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu.

Zwierzę trzeba w końcu przetransportować do ośrodka rehabilitacji zwierząt - to kontynuacja stresujących wydarzeń, które dzieją się w jego życiu, od momentu gdy podjęliśmy naszą decyzję o zabraniu malucha.

W niektórych ośrodkach rehabilitacji zwierząt musimy uiścić opłatę kilkuset złotych za przyjęcie zwierzęcia.

I na koniec najważniejsze - zwierzę nigdy nie wróci do swojego naturalnego środowiska.

W przypadku, kiedy mamy wątpliwości, warto skontaktować się ze specjalistą, niż podejmować pochopne decyzje, które już na zawsze zmienią życie zwierzęcia.

Materiał: RDLP w Toruniu

Oceń artykuł: 3 5

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    hm, w dniu 08-07-2020 09:35:00 napisał:

    Warto również uczyć dzieci w szkole w tak przejrzysty sposób i udostępnić np. na tablicach informacyjnych przed wejściem do lasu alba na portalach społecznościowych. Bardzo dobry pomysł z takimi informacjami. Czasem niechcący można wyrządzić zwierzęciu krzywdę, a tu jasno wytłumaczone co zrobić.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)