Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 lutego 2015

Nie tylko rolnictwo

fot. PP

fot. PP

Dorota Metera, Dariusz Szweda oraz Tomasz Sakowski z Zielonego Instytutu przedstawili „Wszystkie barwy Wspólnej Polityki Rolnej” podczas seminarium, które odbyło się w poniedziałek, 23 lutego w Retkowie.

Fundacja Zielony Instytut to ośrodek badania, propagowania i rozwijania zielonej myśli społecznej i politycznej. Promuje dorobek ruchu Zielonych w Europie i na świecie. Z Fundacją związani są m.in. Ryszard Kalisz, Robert Biedroń czy Andrzej Potocki. Przedstawiciele Zielonego Instytutu, tak jak obecna w poniedziałek w Retkowie Dorota Metera, są obecni w gremiach monitorujących Wspólną Polityką Rolną w zakresie rolnictwa ekologicznego oraz pakietu zazielenienia z „poziomu Brukseli”, jak poprzez bliski i stały kontakt z ministerstwem rolnictwa – Warszawy. 

Podczas seminarium nie tylko zaprezentowano i skomentowano aktualny stan legislacji pod względem rozporządzeń, a zasadniczo ich braku, dotyczących WPR. Próbowano także poszukać odpowiedzi na nurtujące rolników, nie tylko tych ekologicznych, pytana dotyczące nowego WPR, np. programy rolnośrodowiskowe.  

Dariusz Szweda, konsultant m.in.: Banku Światowego w swoim wystąpieniu podkreślił także inny aspekt. Chodzi o przyjętą przez Sejm w ubiegły piątek ustawę o OZE. Daje ona możliwość budowy instalacji tzw. prosumenckich związanych z produkcją i sprzedażą energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Opisując kulisy powstania ustawy i jej uchwalenia podkreślił fakt, iż OZE przełamuje monopol spółek energetycznych. Zaznaczył, iż w jego opinii pod proobywatelską ustawą firmowaną przez „zielonych”, także tych z PSL-u w miniony piątek opowiedział się cały Sejm, włącznie z ludowcami. – Przeciwnikiem tej ustawy była Platforma, która nazywa się „Obywatelska” – zaznaczył Szweda. Podkreślił także, iż niektórzy ludzie związani z PO aktywnie działają na rzecz spółek energetycznych, które to świadomie wprowadzały w błąd społeczeństwo, jeśli chodzi o zasady działania ustawy o OZE. Dodajmy, iż za OZE bardzo mocno opowiadała się Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza. 

Tomasz Sakowski zaprezentował efekty wizyty na targach żywności ekologicznej BioFach 2015 w Norymberdze. Zaprezentował także potencjalne możliwości współpracy rolników ekologicznych z przetwórniami z Niemiec. 

Prezentując polskie działania, realizowane pod tytułem: „Wszystkie barwy Wspólnej Polityki Rolnej – wieś dla miasta, miasto dla wsi” mające na celu promocję wiedzy na temat zreformowanej WPR, Dorota Metera publicznie podziękowała rolniczce ekologicznej z Retkowa Danucie Pilarskiej, prezes ZZRE św. Franciszka z Asyżu, współorganizatorce spotkania, za jej zaangażowanie na rzecz rolników, nie tylko tych ekologicznych. Przypomniała, iż m. in.: to właśnie interwencja Pilarskiej u ministra rolnictwa Marka Sawickiego spowodowała zmianę wyjątkowo niekorzystnego w pierwszej wersji systemu degresywności dopłat. – I choć nie do końca pewnie się on wszystkim podoba, to uważam, iż więcej niż to, co w tej chwili zostało zrobione w tym względzie, nie było możliwe osiągnąć – powiedziała.

Oceń artykuł: 129 77

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    9770, w dniu 24-02-2015 19:55:35 napisał:

    Myślę,ze zarówno szklanki na stołach -jak widać na załączonych obrazkach-jak i ciasto są też ekologiczne.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    ja, w dniu 24-02-2015 20:32:08 napisał:

    Ciasto,jak i ciepły posiłek byly ekologiczne.szkło zasadniczo pod ekologię nie podchodzi.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • -1 (1)

    Ewa, w dniu 24-02-2015 21:52:21 napisał:

    Zazielenianie ? Czemu Pilarska nie interweniowała jak sołtys-kacyk szabrował drzewa ? A gdzie była jak miejscowym planem zagospodarowania odcięli zwierzynie jedyną łączność między obszarem Natura 2000 a lasami ? Nie wiem jak inni Zieloni ; ale nasi to arbuzy z wierzchu zieloni w środku czerwoni !

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Budowa magazynów
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Budowa hal
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)