Dziś mamy 17 lipca 2018, wtorek, imieniny obchodzą:
11 lipca 2018

Nie ma chętnych ratowników. Trzeba się liczyć z brakiem profesjonalnej pomocy

fot. arch.

fot. arch.

Sezon kąpielowy formalnie zaczął się na początku lipca. Często uczęszczanym miejscem #w okresie letnim jest plaża w Wąsoszu, lecz niestety nie jest to oficjalne kąpielisko.

Za sprawą zmienionego w zeszłym roku Prawa Wodnego w świetle prawa mogą funkcjonować kąpieliska i miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. W pierwszym przypadku gmina ponosi koszty częstych badań wody, które wykonuje sanepid. Ale to nic w porównaniu do kosztów utrzymania odpowiedniej infrastruktury: dostęp do bieżącej wody, toalety, parkingi etc. Najwięcej zaś kosztuje wynajęcie ratowników. A tych musi być kilku na jednym dyżurze. – Kilka razy ogłaszaliśmy informację o zatrudnieniu ratowników wodnych. Podnieśliśmy stawkę do 3,5 tys. zł ale nikt się nie zgłosił – mówi burmistrz Artur Michalak. Dlatego nie ma ratowników. Ofertę przebijają kurorty nadmorskie i odpłatne obiekty (np. aquaparki), które na „dzień dobry” oferują wykwalifikowanym WOPR-owcom 5 tys. zł. Gmina zarządza plażą i boiskiem w Wąsoszu i oba obiekty utrzymuje siłami Wydziału Edukacji i Sportu.

Teoretycznie zamiast kąpieliska mogłoby funkcjonować miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, które często ustanawiano w miejscach odwiedzanych przez turystów i mieszkańców. Ale wszystko zmieniło się po nowelizacji Prawa Wodnego. Te obiekty też muszą być zgłoszone do Sanepidu i ustalone stosowną uchwałą rady gminnej. Od tego roku mogą funkcjonować maksymalnie „nie dłużej niż 30 dni” w danym roku kalendarzowym.

Tymczasem w Wąsoszu nie ma ani oficjalnego kąpieliska ani miejsca okazjonalnie wykorzystywanego do kąpieli. - Rejon miejscowości Wąsosz jest terenem rekreacyjnym UMG Szubin i zgodnie z art 32 Ustawie Prawo wodne każdy ma prawo korzystać z wód w sposób określony w powyższej ustawie – wyjaśnia st.asp. Damian Moczadło pełniący obowiązki oficera prasowego KPP w Nakle. - Policja ma prawa karać za kąpiel w miejscach gdzie zabronione jest korzystanie z wody. Takie miejsce musi być oznakowane znakiem „zakaz kąpieli” - dodaje.

Czyli w Wąsoszu można wchodzić do wody, pływać jednostkami do tego przystosowanymi: kajaki, łódki, jachty itp., ale w związku z brakiem ratowników WOPR trzeba się liczyć z brakiem profesjonalnej pomocy.

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

Komentarze (6) Zgłoś naruszenie zasad

  • -1 (3)

  Podstawa, w dniu 11-07-2018 12:08:30 napisał:

  3500 zł netto czy brutto?

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Ratownik, w dniu 11-07-2018 13:50:23 napisał:

  Brutto bez wyżywienia 31 dni w miesiącu najlepiej z własnym sprzętem miejscem noclegowym i najlepiej jedna osoba.Masakra.

  odpowiedz

  • 4 (10)

  Toro, w dniu 11-07-2018 14:15:37 napisał:

  Jest wyjście i to b. proste, mniej dla kleru a więcej na szpitale ,szkoły czy ratowników .Tylko przedtem włodarze z Nakła musieliby wstać z kolan.

  odpowiedz

  • 2 (8)

  Pływak, w dniu 11-07-2018 19:04:29 napisał:

  Michalak wie ze ratownik jest wynagradzany kwota 5 000 zł dlatego oferuje stawkę 3 500 zł. To poszukiwanie alibii dla burmistrza a nie faktyczna dbałość o bezpieczeństwo kapiących się w Wąsoszu

  odpowiedz

  • 2 (10)

  Mlody!!, w dniu 11-07-2018 19:08:28 napisał:

  Poprostu za duzo ich siedzi w urzedzie zmniejszyc stan a wtedy by starczylo na ratownikow

  odpowiedz

  • 0 (6)

  kolo, w dniu 11-07-2018 23:45:25 napisał:

  Ale jaja. Ratownikom oferuje 3500 zł , tymczasem kolesie z PO kasują po 5-10 tysięcy za walenie ściemy

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Meble na wymiar: szafy przesuwne
Kanapa
Blacharstwo
Kasa fiskalna Sharp
1844PLN PROMOCJAPLN
SALON - TORONTO
Zabieg parafinowy
Mikrodermabrazja
Mysz optyczna USB MT1091
19,90PLN
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Ludność, urodzenia, zgony, małżeństwa... Sprawdzamy statystyki za 2017 rok

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim odnotowano 20,9 tys. urodzeń żywych. #Było to o 1,1 tys. więcej niż w 2016 r. Jednocześnie wzrosła liczba zgonów. W 2017 r. zmarło 21,3 tys. osób – o 727 osób więcej niż w 2016 r.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)