Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 listopada 2020

Musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Działania antykryzysowe

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Samorząd województwa zaangażował już 50 milionów złotych w# działania antykryzysowe na rzecz służby zdrowia w całym regonie. Dedykowana placówkom i służbom medycznym część wojewódzkiego pakietu antycovidowego, wartości ponad 130 milionów złotych, obejmuje zakupy sprzętu i środków ochrony osobistej dla szpitali, niezbędne inwestycje w placówkach i testy przesiewowe dla personelu medycznego.

Kujawsko-Pomorskie dysponuje 2 tysiącami łóżek dla chorych na Covid-19, w tym 150 respiratorowymi i 45 łóżkami intensywnej terapii. Najwięcej, 774, ma ich Grudziądz, gdzie mieści się Regionalny Szpital Specjalistyczny pełniący rolę głównego wojewódzkiego szpitala covidowego (koordynującego). Bydgoszcz posiada 400, Toruń 179, powiat radziejowski 142. W lecznicach Włocławka i pozostałych miast powiatowych mamy po kilkadziesiąt tego typu miejsc.

W szpitalach podległych samorządowi województwa – Kujawsko-Pomorskim Centrum Pulmonologii, Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym w Bydgoszczy, Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu, Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, bydgoskim Centrum Onkologii i Szpitalu im. Popiełuszki we Włocławku – jest obecnie 400 miejsc dla tego pacjentów. Liczba łóżek covidowych na razie stale się powiększa. Od piątku (13 listopada) toruński Wojewódzki Szpital Zespolony uruchomił 45 nowych w szpitalu dziecięcym.

- To konieczne, bo musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Dokładamy wszelkich starań, by nie odbywało się to kosztem innych chorych – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Trwa też organizacja oddziału covidowego na 39 łóżek w oddanym do użytku w przyspieszonym trybie pawilonie oddziałów zakaźnych w nowym kompleksie Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego (WSZ) w Toruniu i 200-łóżkowego oddziału dla hospitalizowanych z powodu Covid-19 w innym nowym pawilonie, przeznaczonym docelowo dla oddziałów psychiatrycznych. Wszystkie będą wyposażone w moduły z instalacją dostarczającą tlen.

Medyczny segment marszałkowskiego pakietu antykryzysowego to:

- 130 milionów złotych na zakupy i inwestycje medyczne
- wsparcie dla wszystkich 30 publicznych szpitali w regionie (wojewódzkich, miejskich i powiatowych oraz uniwersyteckich lecznic klinicznych)
- stworzona od podstaw pracownia tomografii komputerowej
- 179 zakupionych respiratorów
- 11 zakupionych ambulansów
- 4 nowe systemy do oznaczania koronawirusa dla laboratoriów
- 50 defibrylatorów
- 3 miliony rękawic jednorazowych
- 650 tysięcy masek
- ćwierć miliona fartuchów jednorazowych
- 18 tys. testów przesiewowych dla personelu przychodni i szpitali.

Wsparcie trafiło do wszystkich lecznic w regionie. Wśród beneficjentów są m.in. szpitale na pierwszej linii walki z epidemią - Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu, który modernizuje oddział intensywnej terapii i centralną sterylizatornię , Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy, w którym powstała nowa pracownia tomografii komputerowej, oraz bydgoskie Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, które zainstalowało na oddziale intensywnej terapii nowoczesny system wentylacyjny.

Testami przesiewowymi, genetycznymi i immunologicznymi w łącznej liczbie 18 tysięcy, został objęty personel szpitali i przychodni funkcjonujących w systemie publicznej służby zdrowia w całym regionie. Ogólna pula została podzielona na poszczególne powiaty, proporcjonalnie do liczby pracujących w służbie zdrowia.

Ze zorganizowanej przez Urząd Marszałkowski opieki wytchnieniowej dla medyków skorzystało dotychczas 1 300 osób, którym udzielono łącznie ponad 3 tysięcy noclegów.

Wart 910 milionów złotych marszałkowski pakiet antykryzysowy, czyli samorządowy wojewódzki program przeciwdziałania epidemii Covid-19 oraz łagodzenia jej skutków w sferze społecznej i w gospodarce, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (2)

    dysonans poznawczy, w dniu 24-11-2020 18:23:07 napisał:

    Na papierze to ładnie wygląd a w rzeczywistości mamy śmiertelność na najwyższym poziomie.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
0

Podstawowe szkolenie łączników i zwiadowców. Zajęcia w Kowalewku

W ramach rocznego planu pracy zatwierdzonego przez #Komendę Jednostki w Kowalewku trwają zajęcia z zakresu budowy i obsługi motocykli typu Honda 125 SL, a także qadów Yamaha Grizzly 550.

(czytaj więcej)
0

Światowy Dzień Chorych na Hemofilię. Zaburzenia krzepnięcia krwi

Wczoraj obchodziliśmy Światowy Dzień# Chorych na Hemofilię.

(czytaj więcej)
0

Ochrona przed niechcianymi wiadomościami. Nowe zabezpieczenia

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni świadczący #usługi SMS podłączyli się do systemu telegraf.cert.pl, służącego do przekazywania wzorca fałszywej wiadomości SMS. Dzięki czemu blokowane będą oszukańcze wiadomości SMS, które są zgodne z przygotowanymi przez CSIRT NASK wzorcami.

(czytaj więcej)
0

Wskoczył do rzeki, by ratować nastolatkę. Ryzykował własnym życiem (film)

Starszy aspirant Łukasz Grabowski z Komendy #Miejskiej Policji w Toruniu, ryzykując własne życie, uratował młodą kobietę. Nie zważając na silne prądy i niską temperaturę wody, funkcjonariusz ruszył na pomoc 16-latce, która tonęła w nurcie Wisły.

(czytaj więcej)