Dziś mamy 13 lipca 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

15 czerwca 2020

Miliony złotych rządowego wsparcia na budowę dróg gminnych i powiatowych w regionie

fot. MM

fot. MM

179 inwestycji drogowych realizowanych przez kujawsko-pomorskie samorządy otrzyma wsparcie rządu w ramach niedawno rozstrzygniętego# naboru Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki temu już wkrótce mieszkańcy będą mogli korzystać z 268 kilometrów nowych dróg gminnych i powiatowych. Tylko w 2020 roku poprzez FDS rząd dotychczas przeznaczył ogółem 3,2 miliarda złotych na dofinansowanie zadań.

Samorządy z terenu powiatu nakielskiego korzystają z rządowego wsparcia


To rządowe wsparcie trafi również do samorządów z powiatu nakielskiego, na terenie którego dofinansowanie przeznaczone zostanie na jedenaście zadań inwestycyjnych. Wartość tych projektów to w sumie ponad 25 mln zł. Dofinansowanie przeznaczone zostanie na kontynuację rozbudowy ulic: Pałuckiej i Leśnej w Szubinie oraz przebudowę 7,6 km dróg: Dziunin-Mrocza i Wyrza-Chrząstwo. Zaplanowano także przekazanie rządowych środków na dwa zadania wieloletnie w Szubinie – budowę drogi dojazdowej łączącej ulice: Kcyńską z Tysiąclecia oraz przebudowę ulic: Ogrodowej i Tysiąclecia. Na liście zadań dofinansowanych znalazły się także: rozbudowa ul. Młyńskiej w Nakle nad Notecią, rozbudowa skrzyżowania ulic: 5 Stycznia, Łabędzkiego, Łobżenieckiej, Plac Wolności w Mroczy, przebudowa dróg w: Liszkówku, Dziewierzewie, relacji Dziewierzewo-Brzyskorzystewko (na odcinku Dziewierzewo-Górki Zagajne) oraz ulic: Sądowej, Farnej w Kcyni i Sportowej w Szubinie. Warto zaznaczyć, iż w poprzednim naborze FDS gminy z terenu powiatu nakielskiego również korzystały z pomocy rządu (szczegółowe informacje na temat inwestycji z powiatu mogileńskiego można znaleźć na stronie).


Fundusz Dróg Samorządowych – impuls do rozwoju


Premier Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie FDS jako impulsu rozwojowego dla samorządów, zwłaszcza w okresie pandemii. Zastrzyk finansowy umożliwi stworzenie miejsc pracy przy budowach dróg.
- Fundusz Dróg Samorządowych zmienia oblicze Polski – powiedział premier. - Samorządy budując przy wsparciu rządu nowe drogi wpływają na rozwój cywilizacyjny regionów. Co ważne w obecnym, trudnym dla nas wszystkich czasie, dzięki inwestycjom realizowanym w ramach FDS powstają nowe miejsca pracy. Polskie gminy i powiaty bardzo potrzebowały takiego impulsu rozwojowego. Jestem przekonany, że lokalne wspólnoty tworzące naszą Ojczyznę skorzystają z tej szansy – dodał Mateusz Morawiecki.
Na korzyści gospodarcze i społeczne płynące z programu zwrócił uwagę Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
- Od dwóch lat w województwie kujawsko-pomorskim bardzo dynamicznie realizowane są inwestycje w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Większość gmin i powiatów przystąpiła do tego programu – podkreślił wojewoda. - To cieszy, dlatego że mieszkańcy zyskują wygodne połączenia drogowe, a samorządy – potężny atut przy pozyskiwaniu inwestorów tworzących miejsca pracy. FDS to zatem nie tylko nowe drogi, ale przede wszystkim nowe szanse rozwojowe – stwierdził Mikołaj Bogdanowicz.
W tym roku w skali kraju dofinansowanie z FDS wyniesie 3,2 miliarda złotych. Zastrzyk finansowy dla zadań powiatowych i gminnych jest uzależniony od dochodów jednostek samorządu terytorialnego: im niższy dochód własny, tym większa wartość dofinansowania, przy czym maksymalnie może ono wynieść do 80% kosztów realizacji zadania.

FDS w liczbach:

Limit na dofinansowanie zadań realizowanych przez samorządy województwa kujawsko-pomorskiego wyniesie 154,6 mln zł:

- 57,5 mln zł na zadania powiatowe,

- 97,1 mln zł na zadania gminne.

Wsparcie uzyska 179 zadań: 30 powiatowych i 149 gminnych, co pozwoli na budowę, przebudowę lub remont blisko 268 kilometrów dróg: 95 km powiatowych i 173 km gminnych. Wszystko wskazuje również na to, iż po zakończeniu przetargów uda się uzyskać oszczędności, dzięki którym możliwe będzie zrealizowanie kolejnych zadań umieszczonych obecnie na liście rezerwowej.

Materiał Partnera- Artykuł Sponsorowany

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)