Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

15 lipca 2021

Mija 145 lat od śmierci Aleksandra Fredry. Największy komediopisarz w historii

fot. pow.

fot. pow.

15 lipca mija 145 lat od śmierci Aleksandra hrabiego# Fredry. Ten, wszystkim znany, polski poeta, bajkopisarz, komediopisarz i pamiętnikarz urodził się 20 czerwca 1793 roku w Surochowie niedaleko Przemyśla.

Jako 16-letni chłopak wstąpił do armii napoleońskiej Księstwa Warszawskiego i wędrował z nią przez 6 lat – aż do upadku Cesarstwa. Za zasługi wojenne był odznaczony złotym krzyżem Virtuti Militarii oraz Krzyżem Legii Honorowej. W 1815 roku po opuszczeniu armii osiadł w majątku ojca pod Lwowem.

W 1828 roku ożenił się z Zofią Jabłonowską, z którą miał dwoje dzieci.

Uważany jest za największego komediopisarza w historii literatury polskiej. Z romantycznych pisarzy to właśnie Fredro najsilniej zaistniał w języku potocznym i pewnie nie każdy zdaje sobie sprawę, że „gwałtu, co się dzieje”, „wielki człowiek do małych interesów”, „wolnoć Tomku w swoim domku”, „jeśli nie chcesz mojej zguby, krokodyla daj mi luby” czy też „niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba” - to cytaty z jego utworów.

Aleksander Fredro należy do pisarzy szczególnie znanych. Jego utwory do dzisiaj są chętnie czytane i wystawiane na scenach. Kto z nas nie zna „Zemsty”, „Ślubów panieńskich”, utworu „Damy i Huzary” czy „Pana Jowialskiego”. Nieco mniej znane są pamiętniki „Trzy po trzy”. Natomiast „Małpa w kąpieli”, „Bajeczka o osiołku” oraz „Paweł i Gaweł” towarzyszą nam od dzieciństwa. Fredro był również autorem kilkudziesięciu utworów scenicznych wystawianych na scenie teatru: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego.
Hrabia Fredro zmarł 15 lipca 1876 roku. Pochowany został w rodowej krypcie w kościele w Rudkach koło Lwowa.

Umierając zostawił swojemu synowi dokładne instrukcje, w jakim porządku mają być wydawane jego dzieła i według jakich zasad wystawiane.

Zainteresowanie jego twórczością z upływem lat rosło. Nadal należy do najczęściej wystawianych autorów. Role w jego komediach grali wszyscy wybitni aktorzy XIX i XX wieku.

Wszystkich, którzy chcą ponownie sięgnąć po utwory hrabiego Fredy zapraszamy do placówek bibliotecznych PiMBP.

Materiał: Katarzyna Hass - PiMBP w Nakle

Autor nie wyraża zgody na komentowanie. 

 

Oceń artykuł: 4 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)