Dziś mamy 19 września 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

23 czerwca 2021

Międzynarodowy projekt w szkole. Tydzień Anny Frank

fot. pow.

fot. pow.

W ubiegłym tygodniu uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego# w Szubinie uczestniczyli w międzynarodowym projekcie - Tygodniu Pokoju Anny Frank. Wirtualnie spotkaliśmy się z młodzieżą z Niemiec, Holandii i ze Śremu. Głównym tematem dyskusji były prawa człowieka w kontekście II wojny światowej oraz obecnie.

W ramach poniedziałkowych zajęć poznawaliśmy się bliżej, dokonaliśmy prezentacji swoich miast, a wieczorem chętni uczestnicy mogli wziąć udział w wieczorze gier. Następnego dnia rozmawialiśmy o kulturze pamięci poszczególnych narodów oraz o mechanizmie działania nazizmu. W środę odbyła się dyskusja na temat historii dzieci w systemie nazistowskim. Szczególnie ciekawym punktem projektu była rozmowa z Juliusem Maslovatem - mężczyzną, który jako dziecko przetrwał pobyt w obozie Bergen-Belsen. Czwartek zaczął się tematyką dzieci w tym obozie. Poznaliśmy historie Hetty Verolme, Yvonne Koch, Ceiji Stojka oraz Henrietty Kelly. Potem opisana została obecna sytuacja Romów i ich dyskryminacja. Piątkowy poranek poświęciliśmy na stworzenie prezentacji podsumowujących projekt, które później każda z grup przedstawiła.

Będziemy miło wspominać ten tydzień, pomimo problemów technicznych. W naszej pamięci na długo pozostaną słowa Juliusa Maslovata: “Pamiętajcie, że druga wojna światowa nie zaczęła się bronią, a słowami. Poprzez znęcanie się i odbieranie ludziom praw. Bądźcie świadomi, gdy tak się będzie działo. Przeciwstawcie się temu, jeśli będziecie mogli”.

Materiał: Julia Nowicka i Paulina Stepczyńska kl. IIg

Autorki nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu.

 

Oceń artykuł: 1 1

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Co trzeci Polak nie chce się szczepić. Większe ograniczenia rozwiązaniem?

Co trzeci Polak mówi, że nie zamierza się# szczepić przeciwko COVID-19 i nie są w stanie wpłynąć na to ani obawy o zdrowie, ani o finanse. Nie zmienia tego też przekonanie o nadejściu jesienią czwartej fali zakażeń i nieuchronności wprowadzenia restrykcji czy nawet lockdownu. Jeśli chodzi o ograniczenia dla niezaszczepionych, to tylko nieliczne sytuacje znajdują niewielką przewagę zwolenników wprowadzenia zakazów dla pozbawionych szczepień – wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

(czytaj więcej)
0

Agresja 17 września 1939 r. Prezes IPN o przyczynach, przebiegu i skutkach napaści na obywateli

17 września 1939 r. Stalin wypełnił wobec Hitlera zobowiązania# wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Agresja Armii Czerwonej pozwoliła Rzeszy Niemieckiej na przyspieszenie podboju Polski. 17 września 1939 r. był i pozostanie symbolem zbrodniczej współpracy Hitlera i Stalina przeciw wolnym narodom Europy. Nim Władimir Putin lub Aleksandr Łukaszenko ponownie skłamią na temat sowieckiej agresji z 17 września 1939 r., warto przypomnieć przyczyny, przebieg i skutki tej bezceremonialnej napaści na obywateli polskich.

(czytaj więcej)
0

Jesień z pupilem i w domu wszędzie jest czysto? Sprawdź jak to zrobić

Przed właścicielami czworonogów jeden z najtrudniejszych# okresów w roku pod względem utrzymania czystości w domu. Piach, błoto i liście przyniesione na łapkach pupila z deszczowego spaceru, a także sezonowe linienie sierści to nie lada wyzwanie. Tej jesieni bądź przygotowany i wyposaż się w zestaw do utrzymania czystości w domu, którego współlokatorami są psy i koty.

(czytaj więcej)
0

Zuzanna i Antoni, a może Mercedes i Romeo Znamy najpopularniejsze imiona!

Po babci, wujku, przyjaciółce, a może po# ulubionej piosenkarce lub bohaterze literackim? Wybór imienia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Śpiesząc Wam z pomocą na dane.gov.pl opublikowaliśmy zestawienie najpopularniejszych imion nadawanych od stycznia do czerwca tego roku.

(czytaj więcej)