Dziś mamy 8 lipca 2020, środa, imieniny obchodzą:

11 listopada 2019

Memoriał Jerzego Białasa. Dawid Wargulec zwycięzcą turnieju

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

Dariusz Wargulec (UKS Szachowa Dwójka Szubin) - I miejsce, # Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin) - II miejsce i Mateusz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz) - III miejsce stanęli na podium w turnieju szachowym Szubin Open - Memoriale Jerzego Białasa, który odbył się w Szubińskim Domu Kultury.

Zawody zorganizowano z okazji 75 urodzin działacza i szubińskiego szachisty (prezes klubu wpadł na pomysł upamiętnienia nestora za życia). Rok 1990 okazał się przełomowy w historii szubińskich szachów. Do Smolnik położonych w pobliżu miasta przeprowadził się matematyk Jerzy Białas, posiadacz II kategorii szachowej, który został zatrudniony w SP 2 w Szubinie.

Jerzy Białas urodził się w 1944 roku w Gdyni. W latach 1945-1953 mieszkał w Gdańsku, a w latach 1953-1972 w Poznaniu. W stolicy Wielkopolski grywał w szachy w klubie Lech Poznań, którego był oficjalnym członkiem w okresie 1965-1968. Kolegami klubowymi szachisty byli między innymi: przyszły mistrz Polski Ignacy Nowak, wicemistrz Polski Bogdan Pietrusiak, Marian Nowacki, Bolesław Rożański czy Czesław Kędziora. Następnie przeprowadził się do Drezdenka (1972-1990). W mieście tym stał się czołowym zawodnikiem, wygrywając mistrzostwa miasta w różnych kategoriach 17 razy.

To tam po raz pierwszy w 1981 roku zorganizował Dziewięciobój Uniwersalny im. Wacława Kuchara (mężczyźni) i im. Haliny Konopackiej (kobiety). Od 1989 roku impreza ma charakter ogólnopolski. W latach 1991-2008 odbywała się w Szubinie, a od 2009 roku w Chojnicach. Szachy od samego początku stanowiły jedną z konkurencji, wśród których w różnych okresach czasu były między innymi: tenis stołowy, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, pływanie, rzut oszczepem, skok w dal, skok wzwyż, bieg na 100 metrów czy bieg na 2000 metrów.

Jerzy Białas reaktywował podupadłą królewską grę i już w listopadzie 1990 roku odbyły się mistrzostwa miasta. Do 2005 roku był jedynym działaczem szachowym w Szubinie, gdy kolejny rozdział w historii grodu Sędziwoja Pałuki rozpoczął pisanie Piotr Lech.

W memoriale wystartowało 31 graczy z następujących klubów i ośrodków: Bydgoszcz, Toruń, Świecie, Szczecinek, Żnin, Nakło, Mrocza, Szubin, Łochowo i Dąbrówka Nowa. W poszczególnych grupach na podium stanęli: Turniej A - I miejsce Dariusz Wargulec (UKS Szachowa Dwójka Szubin), II miejsce Piotr Szybowicz (UKS Szachowa Dwójka Szubin), III miejsce Mateusz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz), turniej A - juniorzy - I miejsce Mateusz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz), II miejsce Gracjan Bromirski (MKS EMDEK Bydgoszcz), III miejsce Wiktor Wiśniewski (NOK Nakło).

Turniej B - I miejsce Franciszek Podgórski (Taktyk Szczecinek), II miejsce Andrzej Wojaczyński (Bydgoszcz), III miejsce Tomasz Kamiński (MKS EMDEK Bydgoszcz), turniej B - juniorzy - I miejsce Franciszek Podgórski (Taktyk Szczecinek), II miejsce Ada Urbańska (PKS Wiatrak Bydgoszcz), III miejsce Maria Zaderecka (Łochowo).

Obowiązki sędziego głównego sprawował Jarosław Wiśniewski, a kierownictwo turnieju spoczywało w rękach Piotra Szybowicza.

materiał: Piotr Szybowicz

Oceń artykuł: 7 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Bon upominkowy
Usługi transportowe
Wulkanizacja
Meble łazienkowe
Perfekcyjne wygładzenie zniszczonych włosów!
Budowa domu pod klucz
Fotopoduszka Jasiek
30,00PLN
Elewacje
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)