Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

21 maja 2019

Medale Honorowe Sędziwoja z Szubina. Wiadomo już, w czyje ręce trafią

Szubińscy radni podjęli dwie uchwały dotyczące przyznania Medali Honorowych #Sędziwoja z Szubina. Kto je otrzyma?

Medal Honorowego Sędziwoja z Szubina to najwyższe odznaczenie przyznawane przez samorząd. Podczas ostatniej sesji radni podejmowali dwie uchwały w tej sprawie. Za zasługi dla gminy medal otrzymają Irena Hałas i Jan Makowiecki.

Irena Hałas

Wniosek o nadanie medalu złożyło 22 marca 2019 r. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. - Wielokrotnie odznaczona. Otrzymała od Prezydenta RP Złoty Krzyż Zasługi. Uhonorowana została również Brązowym Krzyżem Zasługi przez Wojewodę, a także Złotą Odznakę Diabetyków. Laureatka honorowegomedalu Ks. Kleina. W 2016 roku otrzymała tytuł Osobowości Roku. Przez 26 lat pracowała w Zarządzie Koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków w Szubinie. Organizowała spotkania z lekarzami, aby zapoznać ludzi z przyczynami powstawania, zagrożeniami oraz walką z cukrzycą. Zainicjowała powstanie Klubu Diabetyków oraz wyposażyła go w sprzęt do ćwiczeń i rehabilitacji - czytamy w uchwale.

Jan Makowiecki

O nadanie medalu z wnioskiem wystąpił Burmistrz Szubina. Jan Makowiecki w 2019 r. obchodzi dwudziestolecie działalności artystycznej. - W swojej bogatej działalności brał udział w wielu konkursach zarówno na szczeblu lokalnym, jak również ogólnopolskim, gdzie uzyskiwał liczne nagrody. Jego prace były publikowane w formie książkowej jak również wydane jako audiobooki. Na swoim koncie ma liczne wystawy zbiorowe i indywidualne. - Prace Jana Makowieckiego były prezentowane między innymi w Galerii Plama's Szubińskiego Domu Kultury, Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej WOK w Bydgoszczy, Polskim Związku Niewidomych i wielu innych. Rzeźby Pana Jana Makowieckiego znajdują się w muzeum w Bydgoszczy, Szubinie a także znajdują się w zbiorach prywatnych u osób w USA, Niemczech, Anglii, Szwecji, Irlandii, na Białorusi i Słowacji - zapisano w uchwale.

Podkreślono, że osiągnięcia w dziedzinie kultury Jana Makowieckiego, jego społeczny autorytet, a przede wszystkim zasługi dla rozwoju twórczości ludowej w gminie i jej promowanie zasługują na uhonorowanie przez Radę Medalem Honorowym Sędziwoja z Szubina.

 

Oceń artykuł: 0 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (2)

  szubinianka, w dniu 22-05-2019 12:23:32 napisał:

  Brawo!Gratulacje- dwoje wspaniałych przedstawicieli Szubina .Więcej takich ludzi proszę!

  odpowiedz

  • 3 (5)

  tadeusz, w dniu 22-05-2019 12:28:59 napisał:

  Na bezrybiu i rak rybą.

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Remonty mieszkań
Drukarka fiskalna Epson
2950PLN PROMOCJA 2 LATA GWARANCJIPLN
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Szczotka elektryczna z jonizacją Fox Red Hot
175PLN 140PLN
Zabiegi odmładzające
Terminale płatnicze stacjonarne i mobilne
59PLN od 27zł/mcPLN
Skup i sprzedaż części
Sprawdzanie świateł
GratisPLN
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)