Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 grudnia 2016

Materiał odzyskany z przebudowy dróg. Już wiemy, jak jest wykorzystywany

fot. archiwum

fot. archiwum

Jakiś czas temu na naszym portalu Internauta poruszył temat dotyczący wykorzystywania #materiałów budowlanych odzyskanych z przebudowy dróg. Co tak naprawdę się z nimi dzieje? Zapytaliśmy o to zarządców dróg powiatowych i gminnych.

Podczas przebudowy dróg i chodników niekiedy można odzyskać materiał budowlany. Np. sfrezowany asfalt, w formie wiórków, jest znakomitym materiałem na drogi gruntowe. Zdaniem drogowców, wraz z tłuczniem betonowym czy kamieniem tworzy zwartą warstwę, którą z czasem można wykorzystać jako podbudowę pod warstwę asfaltu. W przypadku chodników, również można odzyskać płytki i krawężniki, o ile są w odpowiednim stanie, a czasami wykorzystać je do kruszenia i wysypania tłucznia na dziury w drogach gruntowych. „Chodliwa” jest także ziemia z wykopów pod infrastrukturę drogową. Z reguły sołtysi starają się jak najwięcej jej pozyskać, bo stanowi alternatywny materiał do niwelowania nierówności na drogach.

Zapytaliśmy samorządowców gminnych i powiatowych, jak gospodarują takim materiałem.

Powiat

Największy zakres prac realizowany jest na drogach powiatowych. – Generalnie, nie mamy tzw. frezów asfaltowych. Przebudowa dróg odbywa się na tej zasadzie, że na istniejące - z reguły cienkie - warstwy asfaltu nakładamy nowe, bez frezowania starego. Traktujemy go jako podkład pod budowę drogi. Najbliższe frezowanie będzie miało miejsce za 10-15 lat, gdy niedawno wyremontowane drogi będą miały wymienianą tzw. warstwę ścieralną asfaltu. Co do chodników, to i tu nie ma sytuacji, aby „przekładać” istniejący chodnik, ale z reguły buduje się na gruncie nowy ciąg dla pieszych. Jeżeli jednak można cokolwiek pozyskać, to oceniamy, czy nadaje się to do powtórnego zastosowania. Jeżeli tak, to w umowie zapisujemy, że materiał ma trafić na nasz plac. Jest on wykorzystywany do drobnych napraw bieżących, przy pomocy naszych pracowników, lub kruszony i nawożony na drogi gruntowe celem niwelacji dziur. Jeżeli materiał nie nadaje się nawet do kruszenia, to wtedy firma wykonująca roboty drogowe musi go zutylizować – wyjaśnił dyrektor zarządu dróg powiatowych Bartosz Lamprecht.

Gmina Szubin

W gminie Szubin materiał trwały nadający się do powtórnego wykorzystania jest zagospodarowywany przez urząd gminy. - Kostkę przeznaczamy na wykonanie drobnych remontów, np. w tym roku płytki chodnikowe przekazano do Chomętowa, kostką z ul. Powstańców Wielkopolskich w Szubinie spod skrzynek pocztowych utwardzono miejsce przy wiacie szkolnej w Łachowie – poinformował burmistrz Artur Michalak.

Asfalt pochodzący z frezowania dróg, w formie tzw. frezów, jest przeznaczany na wyrównywanie i częściowe utwardzanie dróg gminnych. - Np. z remontowanej drogi w Szubinie-Wsi frezowiny dowieziono na ul. Wiejską w Szubinie, ul. Mączkowskiego w Smolnikach, ul. Pałucką w kierunku na Wolwark, ul. Wiewiórowskiego w Szubinie. Z remontu ul. Bydgoskiej w Rynarzewie frezowiny zostały zagospodarowane przez sołtysa Rynarzewa na terenie sołectwa. Materiał na utwardzenie z remontu ulicy Krótkiej w Rynarzewie został przewieziony na ul. Leszczynową w Rynarzewie celem wypełnienia nierówności. Na przykład też materiał asfaltowy z budowy boiska wielofunkcyjnego w Kowalewie został przekruszony i w tym roku została utwardzona ul. Pałucka w Kowalewie ok. 300 mb – wyliczył włodarz gminy Szubin.

Gmina Mrocza

Gmina Mrocza w tym roku nie pozyskała materiału podczas przebudowy dróg, który nadawałby się do powtórnego wykorzystania. - Realizacja zadań inwestycyjnych w bieżącym roku nie wymagała frezowania nawierzchni i rozbiórki płyt chodnikowych. W przypadku możliwości pozyskania materiałów budowlanych, zostaną one wykorzystane do bieżącej naprawy infrastruktury drogowej oraz utwardzenia gruntowych odcinków dróg gminnych – podkreślił Łukasz Sucharski z referatu rolnictwa urzędu miejskiego w Mroczy.

Gmina Sadki

W gminie Sadki również nie było materiału z odzysku. – Generalnie kładziemy asfalt i budujemy chodniki na drogach nieutwardzonych i nie było od lat sytuacji, aby rozbierać starszy chodnik czy frezować asfalt. Jedyna taka sytuacja zaistniała przy przebudowie drogi powiatowej, ale właścicielem tego materiału było starostwo. Gdyby doszło do takiej sytuacji, że pojawiłby się materiał z odzysku, to na pewno gmina w umowie zawarłaby klauzulę, że ma on pozostać do naszej dyspozycji – wyjaśniła kierownik referatu inwestycji Michalina Zygmunt. – Podczas budowy dróg pozyskujemy piasek i ziemię, a ta na życzenie sołtysów jest wykorzystywana np. na równanie placów lub składowana i wykorzystywana do równania dróg. Sołtysi sami o to dbają – dodała kierownik Michalina Zygmunt.

Gmina Nakło

Gmina Nakło również stara się wykorzystać materiał z przebudowy dróg i chodników do powtórnego zastosowania. – Obecnie kostka brukowa jest składowana na terenie KPWiK Nakło. Na bieżąco radni i sołtysi zgłaszają potrzeby i za jakiś czas zapadnie decyzja, na co przeznaczyć ten materiał. To samo dotyczy innego materiału pozyskiwanego podczas przebudowy dróg – poinformował sekretarz gminy Kcynia Krzysztof Kopiszka.

Gmina Kcynia

W gminie Kcynia materiał uzyskiwany z rozbiórek chodników pozostaje własnością samorządu. - Materiał podlega kruszeniu i jest wykorzystywany do uzupełnienia ubytków w drogach gruntowych. Inwestycje drogowe realizowane przez gminę polegają na budowie dróg od podstaw lub na wykonywaniu nakładek na istniejących asfaltach lub innych trwałych podbudowach. W związku z powyższym, nie odzyskujemy materiału budowlanego do ponownego wykorzystania – poinformowała Anna Duda-Nowicka z kcyńskiego magistratu.

Oceń artykuł: 24 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (7) Zgłoś naruszenie zasad

    • 10 (12)

    mar, w dniu 02-12-2016 11:14:47 napisał:

    K. Kopiszka to sekretarz Gminy Kcynia? ciagnie 2 etaty czy o czyms nie wiem?:)

    odpowiedz

    • -5 (7)

    Arek , w dniu 02-12-2016 13:59:19 napisał:

    A W Zamościu dalej dziadostwo nie z tej ziemi ,Brak chodników z ulic Klonowej do Wierzbowej i Bukowej .Wszędzie kałuże ,same doły i podsumowując Zamośc to chyba jedna z największych dziur w całym powiecie .

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 2 (6)

    koko, w dniu 02-12-2016 20:39:49 napisał:

    Bardzo ciekawe że gm.Kcynia nie odzyskuje materiału z budowy .Ciekawe gdzie lub do kogo poszła kostka chodnikowa .Leżała cała sterta na budowie ronda i to nie był towar całkowicie wybrakowany.Sam widziałem jak ją ładowano na przyczepę.?

    odpowiedz

    • 2 (2)

    XYZ, w dniu 03-12-2016 00:22:51 napisał:

    A kiedy inwestycje drogowe będą na ul. Półwiejskiej w Nakle. Droga gruntowa obecnie wygląda jak ser szwajcarski. Miał być położony asfalt do końca listopada br. Jest grudzień i nic nie zapowiada polepszenia sytuacji na ulicy Półwiejskiej. Natomiast na wielu ulicach kładziona jest kostka poza planem inwestycyjnym, a więc znalazły się środki na budowę. A obecnie się mówi, że budowa drogi jest przełożona na następny rok, bez krawężników i chodnika.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)