Dziś mamy 5 lipca 2020, niedziela, imieniny obchodzą:

25 maja 2020

Mamy 4+ otrzymują wsparcie. Wpłynęło blisko 4,7tys. wniosków

Od marca 2019r. ruszył program „Mama 4+”,czyli rodzicielskie świadczenie uzupełniające. #Wnioski o to świadczenie cały czas są przyjmowane. Do oddziałów ZUS w województwie kujawsko-pomorskim od początku obowiązywania programu Mama 4+, wpłynęło blisko 4,7tys. wniosków. W całym kraju liczba ta przekroczyła 64,9tys.

Wnioski o rodzicielskie świadczenie uzupełniające można składać cały czas. Warunkiem otrzymania jest spełnienie wymagań ustawowych. Do końca kwietnia br. do ZUS-u w całej Polsce wpłynęło ponad 64,9 tys. wniosków o świadczenie Mama 4+, w naszym regionie blisko 4,7tys. W zdecydowanej większości osoby starające się o to świadczenie są w wieku od 60 do 69 lat – 47,5tys., ale wśród osób zgłaszających się o świadczenie jest też 177 mam w wieku 90-99 lat (w kujawsko-pomorskim 14 mam) i 3 mamy, które mają więcej niż 99 lat. Wnioski o świadczenie złożyło również 294 ojców, w tym z naszego województwa 12. Wśród wszystkich osób zgłaszających się o świadczenie Mama 4+ jest aż 2030 osób, które wychowały co najmniej 10 dzieci (w kujawsko-pomorskim 256) – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko pomorskiego.

Przypomnijmy dla kogo jest to świadczenie

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała lub wychowała, co najmniej czworo dzieci, a w przypadku jej śmierci albo porzucenia dzieci lub długotrwałego zaprzestania wychowanie dzieci – ojcu. Świadczenie przysługiwać będzie nie tylko w przypadku wychowywania własnych dzieci, ale także w razie wychowywania dzieci współmałżonka, dzieci przysposobionych lub przyjętych na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej). O świadczenie mogą ubiegać się osoby, które nie posiadają niezbędnych środków do życia i osiągnęły wiek emerytalny. W przypadku kobiet to 60 lat, mężczyzn – 65 lat. Dodatkowe kryteria aby otrzymać świadczenie to obywatelstwo polskie lub prawo pobytu. Trzeba także mieszkać w Polsce – informuje Krystyna Michałek, rzecznik regionalny ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Jaka będzie wysokość świadczenia?

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie ma stałej kwoty, lecz nie może przekroczyć wysokości najniższej emerytury, która od 1 marca wynosi 1200 zł brutto. Świadczenie jest przyznawane w takiej wysokości, aby łącznie z pobieraną emeryturą czy rentą nie przekroczyło kwoty minimalnej emerytury. Oznacza to, że w przypadku braku prawa do emerytury lub renty, świadczenie przysługuje w wysokości najniższej emerytury. Natomiast jeśli emerytura lub renta jest niższa od minimalnej emerytury, to świadczenie stanowi dopełnienie jej wysokości do wysokości najniższej emerytury. Na przykład, jeśli obecnie pobieramy świadczenie w wysokości 800 zł, zostanie ono podwyższone o 400 zł, czyli do 1 200 zł.

Kto nie dostanie świadczenia?

Świadczenie nie przysługuje osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie przysługuje również osobie, która jest tymczasowo aresztowana lub odbywa karę pozbawienia wolności (oprócz osób, odbywających karę pozbawienia wolności w systemie dozoru elektronicznego). Ponadto Prezes ZUS (lub KRUS) może odmówić przyznania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego:

 • osobie, którą sąd pozbawił władzy rodzicielskiej lub której sąd ograniczył władzę rodzicielską przez umieszczenie dziecka lub dzieci w pieczy zastępczej,
 • w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci.

Materiał: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 3 4

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • -35 (47)

  Włościanka, w dniu 25-05-2020 21:51:15 napisał:

  Świadczenie głównie dla cyganek. Polki pracowały i mają zwykle najniższe świadczenie a teraz płacą podatki na obcą nację. PiSożyd jak zwykle wrogo działa wobec biedoty tubylczej.

  odpowiedz

  • 2 (2)

  Byku, w dniu 25-05-2020 22:02:09 napisał:

  O... Ile siana. Trzeba się brać bo zaraz bykowe będą ode mnie pobierać

  odpowiedz

  • -19 (29)

  Dorota, w dniu 26-05-2020 08:56:15 napisał:

  patologia, siedziec, rodzic i nic nie robic.....a kobiety ze stazem pracy 30 lat ktore urodzily i wychowały 4 lub wiecej dzieci dostana podobnie......uwazam ze skandal!!!!

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Zła , w dniu 26-05-2020 11:15:46 napisał:

  Emerytura dla pijaczki która urodziła 9 dzieci! Jednego dnia nie przepracowała i ona ma dostać za to kasę.. Moja mama pracowała 35 lat i wychowała trójkę i ma dziś 1200 zł emerytury! Tak trzymać!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
MEBLE PIOTR PASIEKA
Przewóz krajowy
MEBLE PIOTR PASIEKA
Meble kuchenne
Naczepa platforma
MEBLE PIOTR PASIEKA
0

Postaw na grafit. Ciesz się komfortem domu niezależnie od pory roku

Eksperci są zgodni, że jedną z najbardziej opłacalnych inwestycji budowlanych#, która szybko się zwróci, jest termomodernizacja, a okres wakacyjny to świetny moment na jej przeprowadzenie.

(czytaj więcej)
0

Dwa rozwiązania, ten sam efekt. Odpływ liniowy a brodzik podpłytkowy

Decyzja podjęta! W naszej łazience zamontujemy kabinę# prysznicową bez brodzika. To jednak nie koniec dylematów. Teraz musimy zdecydować, czy postawimy na brodzik podpłytkowy czy odpływ liniowy. Oba rozwiązania zapewniają bowiem ten sam końcowy efekt wizualny, choć konstrukcyjnie znacznie się od siebie różnią. Jakie są wady i zalety obu tych opcji? Podpowiadamy!

(czytaj więcej)
0

Kto stawia kropkę nad i? Wprost czy między wierszami?

Każdego dnia komunikujemy się z innymi ludźmi. Na kształt wiadomości wpływ# ma nie tylko mówiący, ale również słuchacz. To, co słyszy adresat, ale przede wszystkim to, jak odbiera on daną wypowiedź, oddziałuje znacznie na jego reakcję. Jak zatem mówić, by zostać właściwie zrozumianym?

(czytaj więcej)
0

Kolorowo na talerzu. Siła warzyw w codziennej diecie

Istotna rola warzyw w codziennej diecie nie wydaje się nowym i zaskakującym #tematem. Świadomość to jedno, ale co z praktyką?

(czytaj więcej)