Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

23 sierpnia 2014
raport krus

Liczba wypadków obniżyła się

fot. arch.

fot. arch.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rokrocznie publikuje raport o wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych rolników oraz działaniach prewencyjnych KRUS.

W podsumowaniu 2013 roku Kasa odnotowała, że w ub.r. zgłoszono do niej 23 374 zdarzenia. W stosunku do roku poprzedniego liczba wypadków obniżyła się o 2,6%, a w ciągu 5 lat o 13,2% przy spadku liczby osób ubezpieczonych (w stosunku do 2012 roku o 1,6%, a do 2009 roku – o 5,2%).

Za wypadki przy pracy rolniczej w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników (bez względu na skutki zdrowotne u poszkodowanych) uznano 21 093 zdarzenia, o 5,7% mniej niż w 2012 roku, w tym wypłatą jednorazowych odszkodowań zakończyły się 15 806 wypadki, o 4,4% mniej niż w rok wcześniej, i o 10,3% mniej niż 5 lat temu, a około 60% od momentu rozpoczęcia działalności prewencyjnej Kasy.

Struktura orzeczonego uszczerbku na zdrowiu, w porównaniu z rokiem 2012, nie zmieniła się - u większości poszkodowanych (63,5%) uszczerbek na zdrowiu nie przekroczył 5%, u 0,7% poszkodowanych orzeczono uszczerbek powyżej 60%. Niezdolność do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku stwierdzono u 41 osób.

Trwale zmniejszyła się liczba wypadków śmiertelnych. W ub.r. śmiercią poszkodowanych zakończyło się 77 wypadków (92 w 2012 roku, 81 w 2011 roku, 89 w 2010 roku, 102 w 2009 roku). Wskaźnik wypadkowości mierzony liczbą wypadków powodujących wypłatę jednorazowych odszkodowań na 1 000 ubezpieczonych w KRUS wyniósł 10,7. W porównaniu do 2012 roku zmniejszył się o 0,3; od 2009 roku wskaźnik wypadkowości w rolnictwie indywidualnym obniżył się o 0,5. Nadal występuje duże zróżnicowanie wskaźnika wypadkowości pomiędzy województwami, - waha się od 5,2 do 15,2 wypadków na 1 000 ubezpieczonych.

Podobnie jak w latach poprzednich, dominowały trzy grupy wypadków - „upadek osób” (52,4%), „pochwycenie i uderzenie przez ruchome części maszyn i urządzeń” (11,8%) i „uderzenie, przygniecenie i pogryzienie przez zwierzęta” (11,4%) - stanowiły one ponad 75% wszystkich wypadków. Nadal liczne są wypadki śmiertelne z grupy „pochwycenie, uderzenie i przygniecenie przez środek transportu w ruchu” (36,4% wypadków śmiertelnych).

Z analizy przyczyn i okoliczności wypadków wynika, że najczęstszymi przyczynami wypadków był zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, bałagan w obejściu gospodarstwa oraz w pomieszczeniach produkcyjnych, brak odpowiednich przejść i dojść, nieużywanie ochron pracy (przede wszystkim brak lub noszenie nieodpowiedniego obuwia roboczego), reakcja zwierząt na nieznane bodźce i otoczenie (ból, strach, hałas, podejście do zwierzęcia bez uprzedzenia), niewłaściwy sposób operowania kończynami w strefie zagrożenia, niewłaściwe chwytanie i trzymanie narzędzi nieprawidłowy sposób wchodzenia i schodzenia z maszyn rolniczych, brak poręczy i barierek, progi, niezabezpieczone otwory zrzutowe i kanały gnojowe.

Wypłacono 234 jednorazowe odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu bądź śmierci wskutek choroby zawodowej (198 w 2012 roku). Dominowały choroby zakaźne przenoszone przez kleszcze (189 przypadków – boreliozy i kleszczowego zapalenia mózgu) i choroby układu oddechowego (34 przypadki).

W 2013 roku Kasa przeprowadziła 4 181 szkoleń z udziałem 145,4 tys. rolników i ich dzieci, oraz osób związanych ze środowiskiem wiejskim. Zorganizowała 2 294 olimpiady i różnego typu konkursy wiedzy o bhp samodzielnie lub we współpracy z innymi instytucjami, w których wzięło udział ponad 94,2 tys. rolników i członków ich rodzin. Przygotowała 814 stoisk i punktów informacyjnych podczas targów i wystaw rolniczych, dożynek, festynów i pikników; Dni Otwartych Drzwi w ODR-ach oraz różnych spotkań z udziałem mieszkańców wsi. Przeprowadziła 1 390 pokazów środków ochrony osobistej i odzieży roboczej dla rolników, pokazów bezpiecznej pracy i udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach - dla prawie 62,6 tys. osób. W konkursach na bezpieczne gospodarstwo rolne uczestniczyły 1 322 gospodarstwa, w tym w XI Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne, w którym wzięło udział 934 gospodarstw osób ubezpieczonych w Kasie.

Materiał: KRUS

Oceń artykuł: 168 130

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Szkolenia bhp okresowe
od 70PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)