Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 marca 2018

Lekcja patriotyzmu. Przedszkolaki dowiedziały się wielu ważnych informacji

fot. M. Berendt, I. Kaszewska

fot. M. Berendt, I. Kaszewska

Temat patriotyzmu jest trudnym zagadnieniem do zrozumienia przez małe dzieci. Wszystko #co jest maluchom najbliższe to: rodzina, przedszkole i miejscowość, w której mieszkają.

Aby przybliżyć przedszkolakom temat patriotyzmu dzieci z Samorządowego Przedszkola nr 2  w Szubinie odwiedziły Muzeum Ziemi Szubińskiej. Podczas spotkania dzieci  obejrzały legendę o powstaniu naszego miasta, która została przedstawiona w formie obrazków wykonanych przez szubińskich uczniów ze szkół i przedszkoli. Najmłodsi  dowiedzieli się, skąd wzięła się nazwa „Szubin” oraz dlaczego w herbie Szubina jest Pelikanica z trzema pelikaniątkami. Dzieci zapoznały się również z miejscem, gdzie leży nasz region Pałuk i miasto Szubin na mapie Polski. Przedszkolaki zabawiły się także w poszukiwanie szubińskiego herbu pelikana w auli muzeum. Pałucki strój jest bardzo piękny i charakterystyczny, ale przedszkolaki z „dwójki” doskonale wiedzą jak wygląda ten strój, ponieważ w naszym przedszkolu istnieje zespół wokalno- taneczny „Pałuczaczki”, który kultywuje tradycje pałuckie. Dzieci mogły wysłuchać piosenki ludowej „Kukowka” i obejrzeć tańczący zespół ludowy z Kcyni.

W naszym mieście mamy również mnóstwo ulic, których nazwy związane są z polskimi patriotami np. Janem Pawłem II, Wł. Wiewiórowskim, E. Orzeszkową, gen. J. Dąbrowskim, gen. J. Bemem i in.. Dzieci dowiedziały się także, że naszym lokalnym patriotą był p. Zenon Erdmann, który aktywnie działał na rzecz Szubina i służył jego mieszkańcom. Lekcję patriotyzmu poprowadziła p. dyr. Muzeum Ziemi Szubińskiej - Kamila Czechowska, której serdecznie dziękujemy. Teraz już wiemy, że patriotą może być każdy człowiek duży i mały oraz ten, kto będzie się dobrze uczyć, pracować, szanować rodaków i dbać o przyrodę oraz sprawy narodu.

materiał: M. Berendt, I. Kaszewska

Oceń artykuł: 9 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Budowa magazynów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)