Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

31 stycznia 2020

Krok w dorosłość. Czas na kwalifikacje wojskowe

fot. kpt. dr Diana Warchocka

fot. kpt. dr Diana Warchocka

Od najbliższego poniedziałku na terenie całego kraju startuje # kwalifikacja wojskowa. Przed komisjami kwalifikacyjnymi szukajcie żołnierzy w oliwkowych beretach – opowiedzą Wam oni o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

W zeszłym roku rekrutacja prowadzona przez żołnierzy WOT podczas kwalifikacji wojskowej przyniosła aż 7000 wniosków o powołanie do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej. Najwięcej chętnych do wstąpienia w szeregi terytorialsów spośród osób stających przed komisjami kwalifikacyjnymi było w województwie kujawsko-pomorskim, na Podkarpaciu oraz południowym Mazowszu. Jak będzie w tym roku? Dowiemy się za kilka miesięcy.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rusza 3 lutego i potrwa do końca kwietnia. Obejmie ona ok. 215 tys. młodych Polaków. Na komisję muszą stawić się obligatoryjnie 19-latkowie z rocznika 2001. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe.

W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu przy powiatowych komisjach pojawią się rekruterzy z brygad obrony terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Kwalifikacja wojskowa to dobry moment dla młodych ludzi, by rozważyć kierunki swojego życiowego rozwoju. Żołnierze OT mogą uczyć się, pracować lub studiować i jednocześnie służyć, zdobywając w ten sposób nowe doświadczenia. Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej umożliwia pogodzenie dotychczasowej aktywności ze służbą ojczyźnie i lokalnej społeczności.

Od początku budowy formacji wnioski o służbę w WOT złożyło już ponad 45 000 polskich obywateli. Wciąż na terenie całego kraju można składać wnioski o powołanie do służby w WOT. Można to zrobić osobiście w Wojskowej Komendzie Uzupełnień lub wypełniając formularz na portalu e-PUAP.

Wojska Obrony Terytorialnej funkcjonują jako odrębny rodzaj sił zbrojnych od początku 2017 roku. Docelowa liczebność formacji to 53 tys. żołnierzy w siedemnastu brygadach OT (po jednej w każdym województwie i dwie na terenie Mazowsza). Głównym zadaniem WOT jest przeciwdziałanie skutkom kryzysów i klęsk żywiołowych, uzupełnianie i wspieranie służb ratowniczych, a w razie wojny współdziałanie z wojskami operacyjnymi.

materiał: kpt. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 30 90

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (18) Zgłoś naruszenie zasad

    • -2 (32)

    Naklok, w dniu 31-01-2020 19:51:04 napisał:

    Chłopaki żel na włosy spodnie rurki tak dziś wyglądają chłopaki na.kwalifikacje wojskowe...zasadnicza służba wojskowa powinna wrócić...

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 3 (11)

    nakielanin, w dniu 31-01-2020 22:06:45 napisał:

    Czemu nie wzywa się na kwalifikacje kobiet? Toc to jawna dyskryminacja, gdzie są feministki?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 5 (19)

    Ooo, w dniu 31-01-2020 22:09:37 napisał:

    Facet bez wojska, to facet bez jaj!!!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)
    • 2 (10)

    Goń rurki , w dniu 01-02-2020 08:21:11 napisał:

    Te cioty w rurkach co robią sobie codziennie selfie mają mieć kwalifikacje wojskowe?

    odpowiedz

    • -2 (14)

    Obserwator, w dniu 01-02-2020 09:40:01 napisał:

    Zlikwidować terytorialsow, jeden rosyjski zabójca wyciął by cały pluton tych pseudo zolnierzykow gołymi rękoma

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 1 (9)

    ja, w dniu 01-02-2020 13:38:26 napisał:

    A fala też będzie czy te lalunie nie wiedzą o co chodzi?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (4)

    czytelnik, w dniu 01-02-2020 16:29:40 napisał:

    Przywrócić obowiązkowe PO,szkolenie wojskowe dla studentów z obozami włącznie.Żaden pracodawca nie powinien w czasie pokoju wysyłać na szkolenia w czasie pracy.Od tego są urlopy.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zdjęcia do dokumentów
35,00 złPLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Budowa magazynów
Balustrady Bramy Ogrodzenia
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Szkolenie rezerwistów. Duże zaangażowanie podczas zajęć

W dniach 15-19.04.br. instruktorzy z Brygadowego Zespołu# Szkoleniowego 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolili na Jachcicach rezerwę pasywną.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)