Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

30 maja 2021

Korzystasz z internetu poza domem? Łącz się bezpiecznie!

fot. Cyfryzacja KPRM

fot. Cyfryzacja KPRM

Wielu z nas zdarza się korzystać z publicznych sieci wi-fi – w kawiarniach#, hotelach, na dworcach czy w bibliotekach. To nie zawsze bezpieczne. Oto, na co zwracać uwagę.

Będąc poza domem - każdą sieć, z którą się łączymy, powinniśmy traktować jako potencjalne zagrożenie.
Nie wpadnij w sieć!

Telefon już od dawna nie służy nam tylko do prowadzenia rozmów. Smartfony, podobnie jak laptopy czy tablety, umożliwiają korzystanie z internetu w niemal każdym miejscu na świecie. W coraz większej liczbie miejsc znajdziemy też otwarte sieci wi-fi. Wiele osób chętnie z nich korzysta, choćby dla oszczędności. Czy to się opłaca?

- Korzystając z otwartej sieci wi-fi powinniśmy być szczególnie ostrożni. W takiej sytuacji, jeśli to możliwe, nie logujmy się do bankowości elektronicznej, poczty e-mail czy serwisów w mediach społecznościowych – mówi minister Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. - Otwarte sieci bezprzewodowe, czy ogólnodostępne komputery, np. w kawiarniach lub na lotniskach, nie są dobrym miejscem do przesyłania danych wrażliwych. Dlatego korzystając z nich swoje działania powinniśmy ograniczać do minimum - dodaje.
VPN – to proste

Jeśli jednak koniecznie chcemy skorzystać z ogólnodostępnej sieci, zadbajmy o ochronę naszego połączenia, np. korzystając z technologii VPN. Dzięki niej, przesyłane w sieci dane zostaną zaszyfrowane.

VPN (Virtual Private Network), czyli Wirtualna Sieć Prywatna, skutecznie pozwala nam chronić swoją prywatność. Jak to działa? To technologia, która tworzy prywatny, szyfrowany tunel dla naszych aktywności w internecie. Ukrywa naszą lokalizację, utrudniając obserwowanie naszej działalności w sieci.

Co zrobić, by skutecznie skorzystać z usługi VPN?

Znajdź zaufanego dostawcę usługi VPN.
Ściągnij i zainstaluj oprogramowanie.
Połącz się z internetem.

WAŻNE! VPN to doskonały sposób ochrony naszej prywatności, ale niejedyny. Nie zapominajmy o kilku innych, ważnych zasadach bezpieczeństwa, dzięki którym zadbamy o ochronę naszej internetowej działalności:

Aktualizuj urządzenia: komputery, laptopy, smartfony.
Blokuj ekrany urządzeń.
Stosuj silne hasła. Sprawdź, jak utworzyć bezpieczne hasło.

Cyber zasady

Istnieje kilka zasad (poza VPN), o których warto pamiętać za każdym razem, kiedy łączymy się z internetem poza domem. Przestrzegając ich – będziemy bezpieczniejsi.

Oto one:

Upewnij się, że na sprzęcie, że którego korzystasz, wyłączona jest funkcja zapamiętywania (danych osobowych, haseł, formularzy).
Po zakończeniu korzystania z obcego sprzętu wyloguj się ze swoich kont i zamknij wszystkie karty przeglądarki.
Kasuj historię przeglądarki oraz towarzyszące jej „ciasteczka”.
Odwiedzaj strony objęte szyfrowaniem. Sprawdź, czy adres zaczyna się od https:// oraz czy wyświetlana obok adresu strony informacja (dostępna pod ikoną kłódki) potwierdza prawidłowy i aktualny certyfikat strony.

Więcej informacji o tym, jak dbać o bezpieczeństwo w internecie znajdziesz na naszej stronie GOV.pl/cyfryzacja oraz w dostępnej na GOV.pl bazie wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa.

Materiał: Cyfryzacja KPRM

Oceń artykuł: 2 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Budowa magazynów
Konstrukcje stalowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)