Dziś mamy 21 stycznia 2019, poniedziałek, imieniny obchodzą:

06 czerwca 2018

Konkursy z udzielania pierwszej pomocy. Które szkoły spisały się najlepiej?

fot: Ewa Hałas

fot: Ewa Hałas

5 czerwca w SP Dobieszewo (na terenie szkoły w Chwaliszewie) odbyły się: V gminny #oraz IV powiatowy konkurs udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej pod patronatem Burmistrza Kcyni p. Marka Szarugi.

Pomysłodawcą, realizatorem i koordynatorem przedsięwzięcia wzorem lat ubiegłych był p. Bartek Łyszczarz. Rokrocznie konkursy są zwieńczeniem projektu realizowanego przez MLUKS Orlik Kcynia „4 minuty…” w ramach pozyskiwanych grantów.

W tegorocznej edycji udział wzięły: 3 szkoły podstawowe z terenu gminy Kcynia (klasy gimnazjalne): SP Mycielewo, SP Dobieszewo i SP Kcynia oraz 5 szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu nakielskiego: ZSP im. prof. Emila Chroboczka w Szubinie, ZSP im. Stanisława Staszica Nakło Nad Not., Liceum Ogólnokształcące w Szubinie, ZST Kcynia, ZSO Kcynia. Nad sprawnym przebiegiem konkursów czuwali ratownicy medyczni z firmy MED-Life Damian Garlicki.

Uczestnicy zmagali się z wymagającym testem teoretycznym (28 pytań do rozwiązania w czasie 30 minut), a następnie w zespołach ze scenkami tematycznymi (część praktyczna) – m.in. wypadek podczas prac na rusztowaniu oraz wypadek samochodowy. Po dwugodzinnych zmaganiach klasyfikacja przedstawiała się w następujący sposób:

Szkoły podstawowe drużynowo:
I miejsce - SP Kcynia
II miejsce - SP Dobieszewo
III miejsce - SP Mycielewo

Szkoły ponadgimnazjalne drużynowo:
I miejsce – LO Szubin
II miejsce – ZSP Szubin
III miejsce – ZSO Kcynia

Po zawodach ratownik medyczny p. Damian Garlicki omówił przeprowadzane scenki. Wskazywał na błędy jakie najczęściej popełniali uczestnicy podkreślając jednocześnie, że poziom wiedzy był bardzo wysoki.

Burmistrz Kcyni p. Marek Szaruga pogratulował pomysłodawcom i inicjatorom przedsięwzięcia wysokiego poziomu, na jakim co roku stoją konkursy. Dziękował uczniom i ich opiekunom, podkreślając rolę i znaczenie jakie odgrywa posiadana wiedza w zakresie pierwszej pomocy. Życzył wszystkim bezpiecznych i udanych wakacji oraz wysokich ocen końcowych w związku ze zbliżającym się zakończeniem roku szkolnego.

Konkursy zrealizowane zostały w ramach dotacji pozyskanej przez MLUKS Orlik Kcynia ze środków budżetowych Gminy Kcynia na rok 2018 w otwartym konkursie ofert Nr 3/2018 pn. „Zdrowie i wolontariat 2018”.

materiał: Ewa Hałas

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 6 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)