Dziś mamy 19 kwietnia 2024, piątek, imieniny obchodzą:

09 sierpnia 2015

Kompoty, powidła i śliwowica

To wszystko wyczarujesz ze śliwek.

Odmian tego owocu jest bardzo wiele. W Polsce najpopularniejsze są węgierki, renklody, mirabelki.

Najczęściej wykonujemy z nich właśnie tytułowe kompoty, powidła, knedle, a niektórzy posiadają recepturę na wykonanie śliwowicy. 

Pod względem wartości odżywczych jak i zdrowotnych to owoc niemal dla nas zbawienny.

Zawiera bardzo wysoką zawartość witaminy A, C, E, B6. Ponadto, mają w swoim składzie wiele składników mineralnych, takich jak: potas, wapń, żelazao, fosfor, magnez. 

Śliwki dzięki dużej ilości błonnika, doskonale oczyszczają nasz organizm. Stąd, są polecane osobom, które mają problemy z zaparciami.

Te owoce to doskonały przeciwutleniacz, który działa zbawiennie na nasz organizm i spowalnia proces starzenia się.

Alternatywą dla świeżych owoców są śliwki suszone, które mają większą ilość witamin, dzięki koncentracji, ale są również dużo bardziej kaloryczne. Pod względem smakowym mają one większe niż surowe owoce walory smakowe, stąd często są dodawane do różnych potraw, przede wszystkim mięsnych.

Jedzmy, zaprawiajmy, suszmy śliwki na zdrowie!

Oceń artykuł: 54 52

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (7)

    smakosz, w dniu 10-08-2015 10:54:53 napisał:

    Jak byłem w Bośni to się napiłem Rakijji, to śliwowica jak dobrze zrobiona to super smakuje , wytwarzają ją praktycznie na całych bałkanach , w Chorwacji też dobrze smakuje

    odpowiedz

    • -5 (7)

    Twój korektor, w dniu 10-08-2015 18:49:43 napisał:

    Rakija pisze się z małej i przez jedno" j ", a Bałkany z dużej ...A mówią,że podróże kształcą....

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 6 (6)

    Zbyszek , w dniu 10-08-2015 19:25:55 napisał:

    Rakija (bułgarska: ракия / rakija, bośniacka rakija, chorwacka rakija, grecka ρακί, macedońska ракија / rakija, serbska pакија / rakija, węgierska pálinka, albańska raki, rumuńska rachiu (pot. răchie), słoweńska žganje, słowacka pálenka, turecka rakı) – ciężki napój alkoholowy zbliżony do brandy lub bimbru, otrzymywany przez destylację przefermentowanych owoców. Popularna w rejonie Bałkanów. Zawartość alkoholu wynosi 40% do 50%, ale domowej produkcji zwykle jest mocniejsza, przeciętnie 50 do 60%. Prepečenica to podwójnie destylowana rakija, z zawartością alkoholu czasami przekraczającą 60%. Rakija jest uważana za narodowy napój wśród południowosłowiańskich krajów, takich jak: Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra i Macedonia. Jej najbardziej popularna forma, śliwowica, jest wytwarzana ze śliwek. Inne często wykorzystywane owoce to winogrona (najpopularniejsze w Serbii, Czarnogórze i Macedonii), brzoskwinie, morele, jabłka, figi oraz pigwy. Śliwkowa i winogronowa rakija jest czasami mieszana po destylacji z innymi składnikami jak zioła, miód, wiśnie i orzechy.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Budowa hal
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Aparat dla dzieci
99,00 złPLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)