Dziś mamy 10 sierpnia 2022, środa, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2022

Kolejna zima już z prądem? Będą nowe podliczniki, będzie prąd

fot. pow.

fot. pow.

Jak wszystkie podliczniki starsze niż 10 lat będą nowe, to na zimę# nie będzie wyłączany prąd. To zapowiedziała na kwietniowym walnym zebraniu prezeska ROD Pelikan w Szubinie Katarzyna Mądrowska-Janasińska.

Od lat na ROD Pelikan jest tak, że na zimę wyłączany jest prąd na działkach. Wydawałoby się, że na wszystkich, ale jednak tak nie jest, co można łatwo sprawdzić, odwiedzając jesienią czy zimą niektórych działkowców. W ubiegłym roku prąd został wyłączony 15 listopada. Od tego czasu na większości działek było ciemno i zimno. Dlaczego nie na wszystkich działkach? – Pani prezes Mądrowska-Janasińska według własnego uznania włącza prąd wybranym przez siebie działkowcom – twierdzi Daniel Danielewski jeden z członków i użytkowników działki ROD w Szubinie, któremu mimo licznych interwencji prądu na działce nie włączono. Uważa on, że to niesprawiedliwe, że jedni prąd mają, a inni nie. Tłumaczy, że w tym czasie nie może nawet zagotować wody na herbatę czy włączyć elektrycznego grzejnika, który dogrzałby altankę. Podkreśla, że na innych ogródkach działkowych w okolicy Bydgoszczy prąd jest cały rok dla wszystkich.

Po ostatniej zimie energia elektryczna wróciła na działki w sobotę, 27 lutego. Być może był to ostatni sezon kontrowersyjnej sytuacji. Dlaczego? Na kwietniowym zebraniu walnym ROD Pelikan prezeska Katarzyna Mądrowska-Janasińska zapowiedziała, że jeżeli zostaną wymienione wszystkie podliczniki, które działkowcy mają na swoich działkach, prąd nie będzie musiał być w ogóle wyłączany na zimę. W tej sprawie została nawet podjęta uchwała. Za jej przyjęciem byli wszyscy obecni na zebraniu działkowcy.
Dlaczego to od podliczników zależy, czy prąd będzie, czy nie? – W minionym roku koszt zużycia energii to 33 tys. 360 zł. Wskazania wszystkich podliczników zostały spisane. Niestety, różnica między sumą wszystkich podliczników a licznikiem głównym jest bardzo duża, co oznacza bardzo duże straty energetyczne. To około 3520 zł. Większość podliczników ma już swoje lata, nie posiada legalizacji i może pokazywać błędne wskazania. Niektóre nie wskazują żadnego zużycia prądu – tłumaczyła na zebraniu Mądrowska-Janasińska. Zarząd obawia się, że gdyby na działkach w okresie zimowym pozostawiono prąd, to różnica w jego zużyciu byłaby jeszcze większa. Nie podano jednak, z jakiego okresu pochodzi tak duża kwota za nieopomiarowane zużycie prądu w roku ubiegłym, czy był to okres letni czy zimowy, kiedy uznaniowo włączano działkowcom prąd.

Na ostatnim zebraniu działkowcy podjęli uchwałę odnośnie do wymiany podliczników starszych niż 10 lat do końca tego roku. Jak poinformowała prezes ROD Pelikan, to koszt około 100 zł. – Jeżeli zostaną wymienione wszystkie podliczniki, to prąd nie będzie musiał być wyłączany na zimę – zapowiedziała Mądrowska-Janasińska. Za wymianę podliczników działkowcy muszą zapłacić we własnym zakresie.

Po drugie, w drodze uchwały podniesiono roczną opłatę za prąd od działki z 10 do 15 zł. Do tego należy doliczyć opłatę za zużycie energii według wskazań licznika.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Olek , w dniu 30-06-2022 06:22:56 napisał:

  Kaśka Ty mi się popraw bo na pupę dostaniesz...

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mieszkaniec , w dniu 30-06-2022 23:21:35 napisał:

  Informacja o zebraniu które odbyło się kiedyś tam pojawia się 29.06. Chyba komuś bardzo zależy na wywołaniu burzy. Zresztą kogo kto nie jest działkowiczem interesuje sprawa prądu zimą? Chyba serio nie macie o czym pisać

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Antek, w dniu 01-07-2022 20:25:31 napisał:

  Wody zaczyna brakować wszędzie a Zarząd brnie w budowę sieci wodociągowej miejskiej.Kto wam da wodę na podlewanie ogrodu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności amortyzatorów
Ramka na 4 zdjęcia
39,90PLN 27,90PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Jak uczyć rodziców w zakresie opieki nad noworodkiem? Porady położnej

Narodziny dziecka są dużym wydarzeniem#. Dla przyszłych rodziców brak wiedzy i umiejętności związanych z obserwacją i pielęgnacją jest dużym stresem i wyzwaniem. Prowadzona edukacja przedporodowa, okołoporodowa i poporodowa przez szkołę rodzenia czy położną środowiskową ma niebagatelne znaczenie w przygotowaniu rodziców do zupełnie nowej roli. O opiece nad maluszkiem i jego pielęgnacji opowiada Urszula Piskorska, zwyciężczyni 8. edycji konkursu Położna na medal.

(czytaj więcej)
0

Drożyzna w Polsce. Czy Spółdzielnie Mieszkaniowe czeka kryzys?

Drożyzna jest widoczna nie tylko na paragonach w sklepach.# Rosnące koszty kredytów, a także transportu czy usług spędzają sen z oczu Polaków. W trudnej sytuacji są mieszkańcy wspólnot czy Spółdzielni Mieszkaniowych. Ci już dzisiaj drżą na myśl o rosnących rachunkach i obawiają się nadchodzącego sezonu grzewczego. Rosną opłaty za energię elektryczną, sukcesywnie wzrasta wysokość czynszu, a także koszty wywozu odpadów. Część Spółdzielni Mieszkaniowych już dziś próbuje się zabezpieczyć przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie i inwestuje w odnawialne źródła energii.

(czytaj więcej)
0

Obcokrajowcy w Polsce. W czerwcu do ubezpieczeń zgłoszono ponad 1 mln cudzoziemców

Liczba cudzoziemców zgłoszonych do# ubezpieczeń społecznych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych na koniec czerwca br. wyniosła ponad 1 mln, w województwie kujawsko-pomorskim było to ponad 36 tys.

(czytaj więcej)
0

Julia Hladiy z Kowalewa przekazała cenne znalezisko. Tysiącletni krzyżyk

Julia Hladiy, pochodząca z Kowalewa (gmina Szubin), postanowiła# związać swoje życie z Gdańskiem. Tam, od jakiegoś czasu, łowi bursztyny. W lutym tego roku znalazła jantar w kształcie krzyża, pochodzący z XII wieku. Swoje znalezisko oddała do Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

(czytaj więcej)