Dziś mamy 29 maja 2023, poniedziałek, imieniny obchodzą:

29 czerwca 2022

Kolejna zima już z prądem? Będą nowe podliczniki, będzie prąd

fot. pow.

fot. pow.

Jak wszystkie podliczniki starsze niż 10 lat będą nowe, to na zimę# nie będzie wyłączany prąd. To zapowiedziała na kwietniowym walnym zebraniu prezeska ROD Pelikan w Szubinie Katarzyna Mądrowska-Janasińska.

Od lat na ROD Pelikan jest tak, że na zimę wyłączany jest prąd na działkach. Wydawałoby się, że na wszystkich, ale jednak tak nie jest, co można łatwo sprawdzić, odwiedzając jesienią czy zimą niektórych działkowców. W ubiegłym roku prąd został wyłączony 15 listopada. Od tego czasu na większości działek było ciemno i zimno. Dlaczego nie na wszystkich działkach? – Pani prezes Mądrowska-Janasińska według własnego uznania włącza prąd wybranym przez siebie działkowcom – twierdzi Daniel Danielewski jeden z członków i użytkowników działki ROD w Szubinie, któremu mimo licznych interwencji prądu na działce nie włączono. Uważa on, że to niesprawiedliwe, że jedni prąd mają, a inni nie. Tłumaczy, że w tym czasie nie może nawet zagotować wody na herbatę czy włączyć elektrycznego grzejnika, który dogrzałby altankę. Podkreśla, że na innych ogródkach działkowych w okolicy Bydgoszczy prąd jest cały rok dla wszystkich.

Po ostatniej zimie energia elektryczna wróciła na działki w sobotę, 27 lutego. Być może był to ostatni sezon kontrowersyjnej sytuacji. Dlaczego? Na kwietniowym zebraniu walnym ROD Pelikan prezeska Katarzyna Mądrowska-Janasińska zapowiedziała, że jeżeli zostaną wymienione wszystkie podliczniki, które działkowcy mają na swoich działkach, prąd nie będzie musiał być w ogóle wyłączany na zimę. W tej sprawie została nawet podjęta uchwała. Za jej przyjęciem byli wszyscy obecni na zebraniu działkowcy.
Dlaczego to od podliczników zależy, czy prąd będzie, czy nie? – W minionym roku koszt zużycia energii to 33 tys. 360 zł. Wskazania wszystkich podliczników zostały spisane. Niestety, różnica między sumą wszystkich podliczników a licznikiem głównym jest bardzo duża, co oznacza bardzo duże straty energetyczne. To około 3520 zł. Większość podliczników ma już swoje lata, nie posiada legalizacji i może pokazywać błędne wskazania. Niektóre nie wskazują żadnego zużycia prądu – tłumaczyła na zebraniu Mądrowska-Janasińska. Zarząd obawia się, że gdyby na działkach w okresie zimowym pozostawiono prąd, to różnica w jego zużyciu byłaby jeszcze większa. Nie podano jednak, z jakiego okresu pochodzi tak duża kwota za nieopomiarowane zużycie prądu w roku ubiegłym, czy był to okres letni czy zimowy, kiedy uznaniowo włączano działkowcom prąd.

Na ostatnim zebraniu działkowcy podjęli uchwałę odnośnie do wymiany podliczników starszych niż 10 lat do końca tego roku. Jak poinformowała prezes ROD Pelikan, to koszt około 100 zł. – Jeżeli zostaną wymienione wszystkie podliczniki, to prąd nie będzie musiał być wyłączany na zimę – zapowiedziała Mądrowska-Janasińska. Za wymianę podliczników działkowcy muszą zapłacić we własnym zakresie.

Po drugie, w drodze uchwały podniesiono roczną opłatę za prąd od działki z 10 do 15 zł. Do tego należy doliczyć opłatę za zużycie energii według wskazań licznika.

Źródło: 

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 2 (2)

  Olek , w dniu 30-06-2022 06:22:56 napisał:

  Kaśka Ty mi się popraw bo na pupę dostaniesz...

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Mieszkaniec , w dniu 30-06-2022 23:21:35 napisał:

  Informacja o zebraniu które odbyło się kiedyś tam pojawia się 29.06. Chyba komuś bardzo zależy na wywołaniu burzy. Zresztą kogo kto nie jest działkowiczem interesuje sprawa prądu zimą? Chyba serio nie macie o czym pisać

  odpowiedz

  • 0 (0)

  Antek, w dniu 01-07-2022 20:25:31 napisał:

  Wody zaczyna brakować wszędzie a Zarząd brnie w budowę sieci wodociągowej miejskiej.Kto wam da wodę na podlewanie ogrodu.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Fotokalendarze A3
35PLN
Poduszka ze zdjęciem
40,00PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
0

Wesele sporym wydatkiem. W jaki sposób i na czym można zaoszczędzić?

Koszty organizacji ślubu i wesela rosną z roku na rok. Wiele osób poszukuje sposobów, by #zaoszczędzić. Jak wynika z naszych analiz, obecnie za „talerzyk” płacimy od 250 do nawet 500 złotych. W Polsce zwykle organizowane są przyjęcia na średnio 80 do 100 osób, choć niektóre pary planują huczne wesela nawet dla 300 gości. Wesele to zwykle spory wydatek w domowym budżecie. Podpowiadamy, w jaki sposób zaoszczędzić i na czym.

(czytaj więcej)
0

Idealny składnik diety odchudzającej. Sprytne sposoby na jajka w stylu fit

Jajko to produkt powszechnie znany i lubiany, chętnie spożywany osobno, ale także jako #dodatek czy element wielu potraw. Stanowi również idealny składnik diety dla osób, które pragną zrzucić parę kilogramów lub być fit dzięki codziennym aktywnościom czy uprawianiu sportu.

(czytaj więcej)
0

Dzień Samorządu Terytorialnego. Ustanowiony w 2000 roku

27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 r., obchodzimy #Dzień Samorządu Terytorialnego. O ustanowieniu tego święta zdecydował 29 czerwca 2000 r. Sejm w specjalnej uchwale na 10-lecie odrodzenia polskiego samorządu terytorialnego.

(czytaj więcej)
0

Niecodzienny gość w szubińskim komisariacie. Dźwięki spod sufitu

Pod sufitem piwnicy komisariatu w Szubinie, utknął wróbel. Na świergot uwięzionego ptaka zwrócił #uwagę dzielnicowy, który pomógł wydostać się zwierzęciu z potrzasku i wypuścił na wolność.

(czytaj więcej)