Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

21 maja 2019

Kołaczkowanki wyróżnione. Medal Wojewody Kujawsko-Pomorskiego

fot. LZ

fot. LZ

10 maja 2019 roku zespół Kołaczkowianki został uhonorowany Medalem# Wojewody Kujawsko-Pomorskiego w uznaniu zasług dla kultury regionu. To wielkie wyróżnienie dla wszystkich członków zespołu.

Medale zostały wręczone w Urzędzie Wojewódzkim podczas uroczystego spotkania z okazji Dnia Matki. Organizatorami uroczystości były Wojewódzki Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Wojewódzka Rada Koła Gospodyń Wiejskich. - Dzisiaj nie ma chyba żadnej takiej gminy, żadnego samorządu, który nie korzysta z państwa charyzmy i zaangażowania w działalność społeczną. To, co panie robią, to w jaki sposób się odbywa, to pokazuje jaką wartością jesteście  dla mieszkańców, dla społeczeństwa – mówił Mikołaj Bogdanowicz. Podkreślał też, że bardzo mocnym wzorem dla młodzieży jest to, w jaki sposób można inaczej spędzać wolny czas i angażować się w życie lokalnej społeczności.

W uznaniu zasług w działalności społecznej, Medale Wojewody Kujawsko-Pomorskiego otrzymały: Marianna Radzięda, Renata Bolko, Małgorzata Grzecy, zespół „Lutowianie” oraz zespół „Kołaczkowianki” z gminy Szubin.

Uzdolnione muzycznie mieszkanki Kołaczkowa i okolic śpiewają głównie piosenki ludowe i okazjonalne. Ten ludowy zespół powstał w 2002 roku z inicjatywy Koła Gospodyń Wiejskich w Kołaczkowie. Pomysłodawczynią była Maria Katafiasz.

„Kołaczkowianki” występują w strojach ludowych. Zespół promuje nie tylko Kołaczkowo, ale i całą gminę Szubin na przeglądach, konkursach, dożynkach. Występowali m.in. w Bydgoszczy, Toruniu, Szubinie, Żninie, Nakle, Mroczy, również w Częstochowie i Licheniu. Zdobywali puchary na Wojewódzkich Festiwalach Pieśni Ludowych w Inowrocławiu i Sępólnie Krajeńskim (w latach 2011 – 2016), również w Golubiu – Dobrzyniu w 2006 roku. W 2008 roku Kołaczkowianki zaśpiewały na Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze w Częstochowie. W 2009 roku wystąpiły w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. W 2016 roku brały udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Ludowych w Licheniu. Wielokrotnie włączały się w akcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Oceń artykuł: 3 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 1 (1)

    Justyna, w dniu 21-05-2019 19:58:32 napisał:

    Gratulacje!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Sprawdzanie i regulacja ciśnienia w ogumieniu
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Meble kuchenne
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Sprawdzanie zawieszenia pojazdu
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Zabieg parafinowy
Meble łazienkowe
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)