Dziś mamy 15 października 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

18 września 2019

Kilka punktów zapalnych na zebraniu. Mieszkańcy podzielili fundusz sołecki

fot. BG

fot. BG

Kolejne sołectwo w gminie Szubin podzieliło środki z funduszu sołeckiego na # 2020 r. Mieszkańcy Starego Jarużyna, Wymysłowa i Chobielina mieli do podziału 25 710 zł.

Doświetlenie, drogi, wiata przystankowa, lampa solarna i kilka mniejszych zadań do zrealizowania mają mieszkańcy sołectwa Stary Jarużyn. Kwota 25 710 zł, którą posiadają w ramach funduszu sołeckiego na przyszły rok jest niewystarczająca, więc trzeba było dokonać wyboru.

W zebraniu, które miało o tym zdecydować wzięło udział 24 mieszkańców. Otworzył je sołtys wsi Stanisław Miniszewski, który przedstawił propozycję podziału środków, uwzględniając w swoich planach, m.in. zakup lampy solarnej na przystanek.

Pomysły nie spodobały się jednak zebranym mieszkańcom, którzy mieli zupełnie inne plany, co do wydatkowania kwoty funduszu. - Na jakiej podstawie zamknięto plac zabaw w Chobielinie? – pytał jeden z nich. - Gmina podjęła taką decyzję, ze względu na jego stan – tłumaczył sołtys. - Uratujmy ten plac zabaw, naprawmy go ale nie zamykajmy. Tam są też dzieci, niech mają gdzie się bawić – wtórował inny z mieszkańców.

Dłuższą dyskusję, która również miała wpływ na ukształtowanie funduszu sołeckiego, wzbudził temat projektu na doświetlenie wsi Stary Jarużyn i Wymysłowo. Mieszkańcy tłumaczyli, że poprawi to kwestię bezpieczeństwa przede wszystkim dzieci, która według nich jest najważniejsza. Sołtys natomiast tłumaczył, że o ile ze Starym Jarużynem nie ma problemu, bo ten temat ciągnie się od kilku lat, tak niezasadne jest przeznaczanie środków na projekt w Wymysłowie.

Równie trudnym tematem była kwestia wysokości kwoty przeznaczonej na poprawę stanu dróg – zacznijmy utwardzać drogę w stronę łąk, ponieważ jest w bardzo złym stanie – apelował jeden z mieszkańców. - A ile osób tam mieszka i będzie z niej korzystać?! Poziom wód się podniesie i droga zostanie zalana – wtórowali inni. Początkowo pomysł zakładał przeznaczenie 6 560 zł na poprawę stanu dróg, ale odbyły się głosowania i zdecydowano o pomniejszeniu tej kwoty. Po ponad półtorej  godziny zdecydowano wreszcie o podziale środków na 2020 rok.

Pieniądze zostaną przeznaczone na następujące zadania:
5 000 zł – projekt lamp oświetleniowych do wsi Stary Jarużyn
5 000 zł – projekt lamp oświetleniowych do wsi Wymysłowo
5 000 zł – odbudowa placu zabaw w Chobielinie
3 460 zł – poprawa stanu dróg w sołectwie
3 000 zł – zakup wiaty przystankowej
3 000 zł – organizacja imprez integracyjnych
1 000 zł – utrzymanie świetlicy wiejskiej
250 zł – nadzór autorski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Lakiernictwo
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Naczepa platforma
Fotokubek klasyczny
19,90PLN
Budowa domu pod klucz
MEBLE PIOTR PASIEKA
Meble młodzieżowe i dziecięce
Sypialnia Orzech Włoski/ Czarny lub Dąb Denver
0

Bezpieczna droga do celu. Wybieramy materiał na modne i funkcjonalne schody

Zarówno w przestrzeniach publicznych, jak i tych przydomowych schody to codzienny widok.# Ich obecność zawdzięczamy zwykle ukształtowaniu terenu, które sprawia, że zastosowanie płaskiej nawierzchni nie jest możliwe. Aby spełniały swoją funkcję, były bezpieczne, a do tego niezwykle atrakcyjne wizualnie powinny zostać wykonane z przeznaczonych do tego okładzin. Jaki materiał spisze się w tym przypadku najlepiej?

(czytaj więcej)
0

Wyprawa z naszym pupilem. Jak bezpiecznie i komfortowo podróżować samolotem

Domowe zwierzęta coraz częściej traktowane są jako pełnoprawni członkowie rodzin.# Oznacza to, że podróżują z nami na wakacje czy dłuższe, zagraniczne wyjazdy do pracy. Choć transport psa lub kota drogą lotniczą nie jest już dziś wielkim kłopotem, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

(czytaj więcej)
0

Polecony z urzędu przyjdzie elektronicznie. Zupełnie za darmo

Rząd przyjął projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych.# Oznacza to, że osoby, które będą chciały, od 2021 roku będą mogły odbierać i wysyłać korespondencję poleconą z urzędu bez konieczności chodzenia na pocztę.

(czytaj więcej)
0

Problemy emocjonalne kobiet w ciąży. Co warto wiedzieć?

Ciąża i oczekiwanie na dziecko to jeden z najważniejszych etapów w # życiu kobiety.

(czytaj więcej)