Dziś mamy 25 lutego 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

18 września 2019

Kilka punktów zapalnych na zebraniu. Mieszkańcy podzielili fundusz sołecki

fot. BG

fot. BG

Kolejne sołectwo w gminie Szubin podzieliło środki z funduszu sołeckiego na # 2020 r. Mieszkańcy Starego Jarużyna, Wymysłowa i Chobielina mieli do podziału 25 710 zł.

Doświetlenie, drogi, wiata przystankowa, lampa solarna i kilka mniejszych zadań do zrealizowania mają mieszkańcy sołectwa Stary Jarużyn. Kwota 25 710 zł, którą posiadają w ramach funduszu sołeckiego na przyszły rok jest niewystarczająca, więc trzeba było dokonać wyboru.

W zebraniu, które miało o tym zdecydować wzięło udział 24 mieszkańców. Otworzył je sołtys wsi Stanisław Miniszewski, który przedstawił propozycję podziału środków, uwzględniając w swoich planach, m.in. zakup lampy solarnej na przystanek.

Pomysły nie spodobały się jednak zebranym mieszkańcom, którzy mieli zupełnie inne plany, co do wydatkowania kwoty funduszu. - Na jakiej podstawie zamknięto plac zabaw w Chobielinie? – pytał jeden z nich. - Gmina podjęła taką decyzję, ze względu na jego stan – tłumaczył sołtys. - Uratujmy ten plac zabaw, naprawmy go ale nie zamykajmy. Tam są też dzieci, niech mają gdzie się bawić – wtórował inny z mieszkańców.

Dłuższą dyskusję, która również miała wpływ na ukształtowanie funduszu sołeckiego, wzbudził temat projektu na doświetlenie wsi Stary Jarużyn i Wymysłowo. Mieszkańcy tłumaczyli, że poprawi to kwestię bezpieczeństwa przede wszystkim dzieci, która według nich jest najważniejsza. Sołtys natomiast tłumaczył, że o ile ze Starym Jarużynem nie ma problemu, bo ten temat ciągnie się od kilku lat, tak niezasadne jest przeznaczanie środków na projekt w Wymysłowie.

Równie trudnym tematem była kwestia wysokości kwoty przeznaczonej na poprawę stanu dróg – zacznijmy utwardzać drogę w stronę łąk, ponieważ jest w bardzo złym stanie – apelował jeden z mieszkańców. - A ile osób tam mieszka i będzie z niej korzystać?! Poziom wód się podniesie i droga zostanie zalana – wtórowali inni. Początkowo pomysł zakładał przeznaczenie 6 560 zł na poprawę stanu dróg, ale odbyły się głosowania i zdecydowano o pomniejszeniu tej kwoty. Po ponad półtorej  godziny zdecydowano wreszcie o podziale środków na 2020 rok.

Pieniądze zostaną przeznaczone na następujące zadania:
5 000 zł – projekt lamp oświetleniowych do wsi Stary Jarużyn
5 000 zł – projekt lamp oświetleniowych do wsi Wymysłowo
5 000 zł – odbudowa placu zabaw w Chobielinie
3 460 zł – poprawa stanu dróg w sołectwie
3 000 zł – zakup wiaty przystankowej
3 000 zł – organizacja imprez integracyjnych
1 000 zł – utrzymanie świetlicy wiejskiej
250 zł – nadzór autorski

Oceń artykuł: 0 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Stół rozkładany + 6 krzeseł
Sprawdzanie zadymienia i analiza spalin
Szampon wiśniowy do włosów farbowanych Joanna 1l
15PLN
Tonery Directions
27PLN
Sprawdzanie geometrii kół
MEBLE PIOTR PASIEKA
Zabiegi odmładzające
Oczyszczanie twarzy
0

Pielęgnacyjne vademecum noworodka. Sprawdź, o czym warto pamiętać

Codzienna opieka nad dzieckiem dostarcza rodzicom wielu okazji do obserwacji oraz #stymulacji wielozmysłowej. Skóra noworodka choć wrażliwa i delikatna z chwilą narodzin jest już w zupełności gotowa do tego, żeby funkcjonować poza organizmem matki. O pielęgnacji, nie tylko w dbaniu o higienę, ale także wspaniałej okazji do bliskości i budowaniu więzi pomiędzy rodzicami i dziećmi mówi położna Jolanta Marat Ignaczak, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

Najsłodszy dzień w roku. Sprawdź propozycje przepisów na tłusty czwartek!

Pączki ziemniaczano-dyniowe, ruchańce drożdżowe, amoniaczki, pierniczki na różne #sposoby a może ciasto marchewkowe? Na naszej regionalnej Liście Produktów Tradycyjnych znajduje się już 18 wyrobów piekarniczych i cukierniczych. W tłusty czwartek warto sięgnąć do tradycyjnych przepisów i przygotować niektóre z tych słodkości.

(czytaj więcej)
0

Pierwsze zabiegi tuż po narodzeniu dziecka. Co warto o nich wiedzieć?

Zaraz po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do #skóry”. Trwa on zazwyczaj około dwóch godzin i traktujemy go jako naturalne zakończenie aktywnych okresów porodu i rozpoczęcie adaptacji noworodka do nowych warunków życia pozamacicznego. Kontakt „skóra do skóry” powinien też być inicjacją do pierwszego przystawienia dziecka do piersi matki. Moment ten przez wielu nazywany jest złotym standardem przynoszącym korzyści zarówno dziecku, jak i matce w sferze emocjonalnej. Położna, Anna Jedlińska, ambasadorka kampanii „Położna na medal” radzi, co trzeba wiedzieć o pierwszych zabiegach dziecka, tuż po jego urodzeniu.

(czytaj więcej)
0

Twój nastolatek i długie godziny w sieci. Zastanawiałeś się nad przyczyną?

Coraz więcej młodych ludzi coraz więcej czasu spędza w internecie. Potwierdzi to każdy rodzic. Zastanawialiście się# kiedyś, dlaczego tak jest?

(czytaj więcej)