Jubileusz 25-lecia. Koło Diabetyków świętowało
fot. TD
Szubińskie koło diabetyków działa w mieście od ćwierć wieku. Członkowie koła pomagają sobie # nawzajem i innym. Organizują wspólne wyjazdy. Jak trzeba włączają się w walkę o sprawy ważne dla mieszkańców. Dla wielu osób szubiński Klub Diabetyka to miejsce, gdzie mogą się spotkać, porozmawiać, poćwiczyć, dowiedzieć się więcej o chorobie jaką jest cukrzyca.
Szubińskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zawiązało się 20 lutego 1993 r. z inicjatywy dr Elżbiety Piotrowskiej z Poradni Diabetologicznej w Szubinie. Jej propozycja padła na podatny grunt. Spotkanie założycielskie zorganizowano w murach Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie. Wśród współzałożycieli koła była Irena Hałas, do dziś piastująca funkcję skarbnika stowarzyszenia, oraz Stanisław Hamermaister, który został pierwszym prezesem koła.
W 2000 r. prezesem wybrany został Seweryn Wysocki, a po nim od 2001 r, funkcję tę pełni Ludwik Wencka.
Jubileusz koła diabetyków rozpoczęła w sobotę uroczysta msza święta dziękczynna, którą odprawiono w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie. „Dziękujemy za wytrwałość, za niesienie przez tyle lat bezinteresownej pomocy chorym, za angażowanie się w różne prace, by służyć potrzebującym” - mówił w kościele ks. proboszcz Jacek Pawelczyk.
Świąteczne spotkanie zorganizowano wyjątkowo nie w Klubie Diabetyka przy ul. Bema, a w restauracji Tramp w Szubinie. Wśród gości była m.in. poseł Ewa Kozanecka, władze Szubina: burmistrz Artur Michalak i jego zastępczyni Krystyna Sichel oraz przewodniczący rady Remigiusz Kasprzak. Zaproszenie przyjęli także byli burmistrzowie Szubina -Ignacy Pogodziński i Andrzej Wrona. Obecny był prezes spółki „Medyk” dr Radzisłąw Panek i dyrektor RBP Mirosław Rzeszowski.
-Spotykamy się dziś z okazji 25-lecia Szubińskiego Koła Diabetyków. To dla nas bardzo ważne i uroczyste spotkanie- podkreślała Irena Hałas witając gości. Wspieramy potrzebujących już ćwierć wieku. Bogactwo inicjatyw wykazuje nasza kronika, liczne fotosy, wycinki z gazet. Staramy się dokumentować liczne wydarzenia z życia diabetyków, tym samym stajemy się częścią historii naszego miasteczka.
W pierwszych latach działalności spotkania diabetyków obywały się w różnych miejscach. W 2000 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Diabetyka otwarty został gabinet rehabilitacji w budynku starej przychodni. Osiem lat później diabetycy przenieśli się do lokalu w Przychodni „Medyk”, który do dziś służy im jako klub. Tu się spotykają, tu planują wspólne inicjatywy m.in. liczne wycieczki do Kołobrzegu, Wadowic, Zakopanego, Kotliny Kłodzkiej, ale też do Paryża, Włoch, Danii. Celem wycieczki w jubileuszowym roku jest Chorwacja i Hiszpania. Na zakończenie oficjalnego spotkania podano okolicznościowy tort.
Tekst - TD
Galeria
Czytaj również
- Większe diety dla sołtysów. Były dwie propozycje
- Chodnika na razie nie będzie. Mieszkańcy muszą jeszcze poczekać
- Gmina przystępuje do sporządzenia planu miejscowego. Blokada dla wiatraków?
- 127 zdarzeń w jednym miejscu przez 8 lat. Skrzyżowanie nadal zbiera żniwa
- Decyzja zapadła. Zakup budynku pod nowe biura
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Rok pełen wyzwań. Z czym mierzyli się żołnierze?
Miniony rok obfitował w zadania #dla kujawsko-pomorskich terytorialsów. Żołnierze mierzyli się ze skutkami powodzi w ramach operacji pk. Feniks, budowali stany osobowe 84 batalionu lekkiej piechoty (84 blp) we Włocławku, jak również wdrażali do użytku nowy Program Strzelań z Broni Strzeleckiej (PSBS). Brygada stale rozwija kompetencje w zakresie zarządzania kryzysowego. Udzielała się również kulturalnie, organizując koncert z okazji Dnia Matki oraz sportowo podczas imprezy Cross WOT w bydgoskim Myślęcinku.
(czytaj więcej)Zaczyna się okres zimowego szaleństwa. Jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe?
Zbliżające się ferie to wyczekiwany czas zarówno przez najmłodszych# uczniów klas podstawowych, aż po młodzież ze szkół średnich. Warto zadbać, aby był to czas bezpieczny.
(czytaj więcej)Powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Inauguracja
Podczas walnego zgromadzenia Stowarzyszenia# Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia (MOFT), ogłoszono powołanie Stowarzyszenia Metropolia Toruńska. Potencjał proklamowanej właśnie metropolii to pół miliona mieszkańców, niski poziom bezrobocia i bezpośredni dostęp do autostrady. W historycznym wydarzeniu na zamku w Golubiu-Dobrzyniu uczestniczył marszałek Piotr Całbecki, który w swoim wystąpieniu podkreślił, że decyzja o powstaniu Metropolii Toruńskiej jest ważna, bo jest działaniem na rzecz stabilizacji i rozwoju gospodarczego regionu.
(czytaj więcej)Stopniowo zwiększaj dawkę ruchu. Zacznij od ćwiczeń w domu
Więcej ruchu to postanowienie noworoczne, które często# już pod koniec stycznia zostaje niezrealizowane.
(czytaj więcej)
Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad
diabetyk , w dniu 25-02-2018 16:21:46 napisał:
odpowiedz
TK, w dniu 25-02-2018 16:55:53 napisał:
odpowiedz
Łabiszyn, w dniu 25-02-2018 16:58:28 napisał:
odpowiedz
Działacz innej organizacji z Szubina, w dniu 25-02-2018 17:00:00 napisał:
odpowiedz
Ola, w dniu 25-02-2018 17:02:35 napisał:
odpowiedz
FD, w dniu 25-02-2018 17:06:20 napisał:
odpowiedz
A|©, w dniu 25-02-2018 17:11:19 napisał:
odpowiedz
Ja, w dniu 25-02-2018 17:42:17 napisał:
odpowiedz
Przyjaciolka, w dniu 26-02-2018 10:02:28 napisał:
odpowiedz
Radosna, w dniu 26-02-2018 13:42:28 napisał:
odpowiedz
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!