Dziś mamy 15 grudnia 2018, sobota, imieniny obchodzą:

25 lutego 2018

Jubileusz 25-lecia. Koło Diabetyków świętowało

fot. TD

fot. TD

Szubińskie koło diabetyków działa w mieście od ćwierć wieku. Członkowie koła pomagają sobie # nawzajem i innym. Organizują wspólne wyjazdy. Jak trzeba włączają się w walkę o sprawy ważne dla mieszkańców. Dla wielu osób szubiński Klub Diabetyka to miejsce, gdzie mogą się spotkać, porozmawiać, poćwiczyć, dowiedzieć się więcej o chorobie jaką jest cukrzyca.

Szubińskie koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków zawiązało się 20 lutego 1993 r. z inicjatywy dr Elżbiety Piotrowskiej z Poradni Diabetologicznej w Szubinie. Jej propozycja padła na podatny grunt. Spotkanie założycielskie zorganizowano w murach Spółdzielni Mieszkaniowej w Szubinie. Wśród współzałożycieli koła była Irena Hałas, do dziś piastująca funkcję skarbnika stowarzyszenia, oraz Stanisław Hamermaister, który został pierwszym prezesem koła.

W 2000 r. prezesem wybrany został Seweryn Wysocki, a po nim od 2001 r, funkcję tę pełni Ludwik Wencka.

Jubileusz koła diabetyków rozpoczęła w sobotę uroczysta msza święta dziękczynna, którą odprawiono w kościele pw. św. Andrzeja Boboli w Szubinie. „Dziękujemy za wytrwałość, za niesienie przez tyle lat bezinteresownej pomocy chorym, za angażowanie się w różne prace, by służyć potrzebującym” - mówił w kościele ks. proboszcz Jacek Pawelczyk.

Świąteczne spotkanie zorganizowano wyjątkowo nie w Klubie Diabetyka przy ul. Bema, a w restauracji Tramp w Szubinie. Wśród gości była m.in. poseł Ewa Kozanecka, władze Szubina: burmistrz Artur Michalak i jego zastępczyni Krystyna Sichel oraz przewodniczący rady Remigiusz Kasprzak. Zaproszenie przyjęli także byli burmistrzowie Szubina -Ignacy Pogodziński i Andrzej Wrona. Obecny był prezes spółki „Medyk” dr Radzisłąw Panek i dyrektor RBP Mirosław Rzeszowski.

-Spotykamy się dziś z okazji 25-lecia Szubińskiego Koła Diabetyków. To dla nas bardzo ważne i uroczyste spotkanie- podkreślała Irena Hałas witając gości. Wspieramy potrzebujących już ćwierć wieku. Bogactwo inicjatyw wykazuje nasza kronika, liczne fotosy, wycinki z gazet. Staramy się dokumentować liczne wydarzenia z życia diabetyków, tym samym stajemy się częścią historii naszego miasteczka.

W pierwszych latach działalności spotkania diabetyków obywały się w różnych miejscach. W 2000 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Diabetyka otwarty został gabinet rehabilitacji w budynku starej przychodni. Osiem lat później diabetycy przenieśli się do lokalu w Przychodni „Medyk”, który do dziś służy im jako klub. Tu się spotykają, tu planują wspólne inicjatywy m.in. liczne wycieczki do Kołobrzegu, Wadowic, Zakopanego, Kotliny Kłodzkiej, ale też do Paryża, Włoch, Danii. Celem wycieczki w jubileuszowym roku jest Chorwacja i Hiszpania. Na zakończenie oficjalnego spotkania podano okolicznościowy tort.

Tekst - TD

 

Oceń artykuł: 11 8

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (15) Zgłoś naruszenie zasad

  • -20 (38)

  diabetyk , w dniu 25-02-2018 16:21:46 napisał:

  Przepiękny widok. Wspaniała uroczystość. Jestem pełen uznania dla Pani Ireny Hałas za tyle lat społecznej pracy. Jest Pani niezastąpiona. Bardzo się tez cieszę z obecności Pani Poseł Ewy Kozaneckiej która przybyła w towarzystwie Pani Karoliny Domżały - Kaczmarek i Pana Sebastiana Hałasa. Wspaniały duet Państwo tworzycie. Z tego duetu mogą być dla Szubina same korzyści. Raz jeszcze dla wszystkich diabetyków z okazji ich święta wszystkiego najlepszego, a dla Pani Karoliny i Pana Sebastiana wszystkiego najlepszego i powodzenia w wyborach. Szubin na Was czeka. Zdaję sobie sprawy z ogromu pracy jaki jest przed Wami po tylu latach, jednak Wasze osoby gwarantują rozwój Szubina. Powodzenia.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (4)
  • 5 (13)

  TK, w dniu 25-02-2018 16:55:53 napisał:

  Tylko można się cieszyć że są na świecie tacy ludzie jak pani Irena, Andrzej Wrona, Ignacy Pogodzinski, doktor Panek. Tyle lat działania na rzecz osób będących w potrzebie. Gratulacje dla wszystkich diabetyków z Szubina.

  odpowiedz

  • 4 (6)

  Łabiszyn, w dniu 25-02-2018 16:58:28 napisał:

  Ogromne gratulacje dla Was z Łabiszyna. Nasze koła od wielu lat współpracują znakomicie. Mamy nadzieję na kolejne wspólne imprezy integracyjne. Do zobaczenia na jakiejś imprezie.

  odpowiedz

  • 5 (7)

  Działacz innej organizacji z Szubina, w dniu 25-02-2018 17:00:00 napisał:

  Więcej takich organizacji społecznych, a świat stałby się lepszy. W Szubinie organizacje pozarządowe mają się nieźle ale ale im więcej takich tym lepiej. Gratulacje dla Koła, Tak trzymac

  odpowiedz

  • 8 (8)

  Ola, w dniu 25-02-2018 17:02:35 napisał:

  Serdecznie gratulujemy jubileuszu. Wszystkiego najlepszego z Nakła nad Notecią. Wszystkiego najlepszego. Strasznie wam zazdroszczę takiej zgranej ekipy

  odpowiedz

  • 3 (11)

  FD, w dniu 25-02-2018 17:06:20 napisał:

  Gratulacje / gratulujemy jubileuszu. 25 lat to juz coś. Ogromne słowa uznania dla założycieli kola, wszystkich członków. Dla burmistrza Ignacego ogromne podziękowania za tyle lat wsparcia. Zawsze był pan z nami. Tez ukłony dla doktora Radzislawa Panka za wiele lat wsparcia dla kola. Kolejnych 25 lat.

  odpowiedz

  • 9 (9)

  A|©, w dniu 25-02-2018 17:11:19 napisał:

  Rewelacyjny jubileusz.Kolejnych jubileuszy.

  odpowiedz

  • 6 (10)

  Ja, w dniu 25-02-2018 17:42:17 napisał:

  Gratulacje. Pani Irenko jest Pani niezastąpiona!

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Przyjaciolka, w dniu 26-02-2018 10:02:28 napisał:

  Widok piękny.gratulacje Ireno,moja przyjaciolko od 50 lat.Jestes potrzebna ludziom.Żyj 102 lata!!!.

  odpowiedz

  • 4 (4)

  Radosna, w dniu 26-02-2018 13:42:28 napisał:

  Mieszkańcy Szubina powinni być dumni z ludzi działających dla dobra innych .Wzór do naśladowania .Dobroć , poświecenie , empatia , wyrozumiałość, ect. Pani Ireny powinny zarażać innych . Byłoby dobrze i pięknie .Potrzebujemy więcej takich ludzi i inicjatyw , ale również wsparcia ze strony władz i innych instytucji .Braaaawo!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Fotokubek magiczny
29,90PLN
Usta - powiekszanie
Meble kuchenne - na zamówienie
Sypialnia Dąb Sonoma i wstawki w połyskującej bieli
Lipoliza injekcyjna
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Sprzedaż opon
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)