Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

14 kwietnia 2015

Jednodniowe praktyki w ramach Dnia Przedsiębiorczości

fot. Alicja Jaśkowiak

fot. Alicja Jaśkowiak

W ramach Dnia Przedsiębiorczości 25 marca młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie odbyła jednodniowa praktykę, podczas której zapoznała się z #pracą policjantów na Komendzie Powiatowej Policji oraz Komisariacie Policji w Szubinie, pracowników Banku Spółdzielczego w Szubinie oraz reporterów Radia Żnin FM.

Nakielską komendę odwiedziło pięcioro uczniów Angelika Sztyma, Mateusz Lewandowski, Eryk Polsakiewicz, Mikołaj Karaś, Gracjan Gajewski a szubiński komisariat jeden uczeń Wojciech Uciński klasy o profilu wojskowym. W banku gościło dwóch uczniów Szymon Jemioła i Krzysztof Siatka, podobnie jak w Radio Żnin Małgorzata Nowak i Mateusz Obremski.

Przedstawiciel szkoły, który gościł w szubińskim komisariacie miał okazję zapoznać się ze strukturą jednostki, poznać pracę poszczególnych wydziałów oraz zadania zespołu zajmującego się prowadzeniem spraw wykroczeniowych. Najlepiej uczeń poznał pracę dzielnicowego, pod którego opieką zwiedzał komisariat. Dzielnicowy opowiedział, na czym polega jego codzienna służba, z jakimi problemami najczęściej przychodzą do niego petenci oraz jaką dokumentację służbową sporządza.

Plan praktyki dla grupy, która odwiedziła nakielskich policjantów:

- stanowisko kierowania, gdzie młodzież od dyżurnego dowiedziała się, na czym polega praca na tym, jakże odpowiedzialnym stanowisku. Oficer dyżurny poinformował, jakie są zasady korespondencji z policjantami pozostającymi w jego dyspozycji na terenie powiatu, z jakimi najczęściej sprawami zgłaszają się petenci do komendy i na jakich zasadach i w jakim zakresie udzielana jest im pomoc.

- zasada funkcjonowania pomieszczenia dla osób zatrzymanych oraz pomieszczenia przejściowego, gdzie przebywają osoby zatrzymane bezpośrednio przed umieszczeniem w areszcie.

- stanowisko oficera prasowego jednostki, Pani rzecznik prasowy opowiedziała młodzieży jak wygląda polityka medialna oraz zasady współpracy z mediami wypracowane przez nakielską jednostkę.

- stanowisko policjantów z Referatu Patrolowo – Interwencyjnego, którzy zaprezentowali młodzieży pojazd służbowy oraz opowiadali o codziennej służbie. Nie zabrakło informacji na temat wyposażenia policji, jej uprawnień oraz środków przymusu bezpośredniego.

- stanowisko asystenta Zespołu Przewodników Psówprzewodnika psa służbowego, który zaprezentował krótki pokaz tresury psa. Policjant, który rozmawiał z uczniami, był dla młodzieży uczącej się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie żywym dowodem, że absolwenci tej szkoły również wstępują w szeregi policji.

- stanowisko oficera wydziału kryminalnego - uczniowie zapoznali się z pracą technika kryminalistyki, który pokazał wyposażenie walizki, która jest jego podstawowym narzędziem pracy. Policjant mówił na miejsca, jakich zdarzeń kryminalnych najczęściej kieruje się technika, w jaki sposób oraz jakie ślady technik zabezpiecza na miejscu zdarzenia. Przekazaną wiedzę funkcjonariusz poparł krótką lekcją praktyczną, która zobrazowała jak wygląda praca policjanta na tym stanowisku.

Na zakończenie wizyty w nakielskiej jednostce goście zwiedzili tzw.: „Niebieski pokój” i dowiedzieli się, kto najczęściej wykonuje w nim przesłuchania oraz jak one się odbywają.

Wizytę mundurowych podsumowała policjantka z Zespołu ds. Prewencji Kryminalnej, która krótko przedstawiła proces rekrutacji do policji oraz odpowiadała na pytania zadane przez uczniów. Celem wizyty „mundurowych” było zapoznanie się z jednostkami oraz specyfiką pracy policjantów na poszczególnych stanowiskach służbowych.

Goście Banku Spółdzielczego zapoznali się ze schematem organizacyjnym instytucji, a szczegółowo ze stanowiskami:

- wiceprezesa zarządu - podstawowym zadaniem Zarządu jest sprawne i skuteczne zarzadzanie przedsiębiorstwem bankowym, przez co należy rozumieć ustalanie celów i zadań Banku i zapewnienie ich realizacji dzięki umiejętnemu kreowaniu zasobów oraz wykorzystywaniu narzędzi i instrumentów, a także technik zarzadzania w sposób sprawny, skuteczny i zgodny z racjonalnością działań gospodarczych;

- punktu kasowego - do najważniejszych zadań należą: przestrzeganie regulacji i procedur; pozyskanie nowych klientów oraz współpraca z dotychczasowymi; oferowanie produktów i usług bankowych; wykonywanie czynności kasowych; otwieranie i prowadzenie oraz bieżąca obsługa rachunków bankowych; przyjmowanie i kontrola formalno-rachunkowa dyspozycji klientów; przyjmowanie wpłat i wypłat na podstawie prawidłowo sporządzonych dowodów kasowych; przyjmowanie wniosków kredytowych; realizacja kredytów zgodnie z umowa kredytowa; monitorowanie wyznaczonych limitów gotówki i odprowadzanie nadwyżek.

- zespołu analiz i produktów kredytowych - podstawowymi zadaniami tej komórki banku są: opracowanie projektów regulacji wewnętrznych z zakresu działalności kredytowej oraz prowadzenie ich rejestru; weryfikacja dokumentacji kredytowej pod katem kompletności, rzetelności, poprawności i wiarygodności dokumentów; dokonanie oceny zdolności kredytowej i proponowanych zabezpieczeń, przygotowanie propozycji decyzji kredytowej; wyliczanie dopuszczalnego salda debetowego i przygotowywanie propozycji decyzji; rozliczanie dopłat otrzymanych do udzielonych kredytów preferencyjnych; wnioskowanie zmian w zakresie oferty produktowej Banku; przeprowadzanie procesu wprowadzania nowych produktów kredytowych; współpraca z zespołem organizacyjno-samorządowym w celu realizacji zadań związanych z ryzykiem braku zgodności.

W Radio Żnin młodzież zapoznała się z praca na stanowiskach: felietonista, reporter i redaktor.

Materiał: Alicja Jaśkowiak

Oceń artykuł: 8 12

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)