Jak pracować w warunkach open space?

Znalazłaś ostatnio pracę dzięki Pracuj.pl. Kiedy przyszłaś do biura, okazało się, że zostało ono skonstruowane na zasadzie open space, z którym nie miałaś jeszcze do czynienia. Jedyne, co ci się z tym kojarzy to hałas, harmider, ciągły dźwięk telefonów. Jak się zachować na takiej przestrzeni? Czy taki rodzaj biura ma jedynie same wady? Jak wygląda taka praca oraz jak należy się zachować, aby nie utrudniać innym pracy? Tego wszystkiego dowiesz się czytając nasz artykuł.
Open space – co to w ogóle jest?
To nic innego jak ‘otwarta przestrzeń’. Pracownicy zajmują miejsca w jednym wielkim pomieszczeniu, z dużą ilością biurek, które są oddzielone od siebie cienkimi ściankami. Tworzą one tzw. boksy. Biuro ma swoich przeciwników, jak również zwolenników. Pierwsze biura takiego typu powstały w Stanach Zjednoczonych,.
Wady i zalety biura typu open space
Ogromną zaletą takiego typu biura jest bliski kontakt współpracowników. Dzięki temu, że znajdują się blisko siebie mogą się konsultować, przekazywać sobie informacje i dokumenty znacznie szybciej i sprawniej. Ponadto, współpraca bywa o wiele łatwiejsza. W momencie, kiedy niezbędna jest rozmowa, szybka konsultacja – nie trzeba szukać danej osoby po całym budynku, ponieważ mamy ją tuż obok siebie, niemalże na wyciągnięcie ręki. Dużą zaletą jest również fakt, że osoby nowo przyjęte mogą przyglądać się pracy swoich bardziej doświadczonych kolegów i uczyć się od nich. Jeżeli chodzi o kwestie finansowe – open space jest tańszy i bardziej ekonomiczny od mniejszych pomieszczeń. Takie biuro posiada również wady. Jedną z nich jest przede wszystkim wszechogarniający nas hałas, który uniemożliwia koncentrację na pracy. Ponadto, możemy czuć się nieustannie obserwowani. To powoduje u nas stres i presję.
Jak zachowywać się w biurze typu open space?
Istnieje kilka ważnych zasad, które pomogą ci lepiej zaaklimatyzować się w tym miejscu i sprawią, że twoja praca stanie się przyjemniejsza. Oto one:
- Spersonalizuj miejsce pracy,
- Nie hałasuj,
- Dbaj o higienę,
- Wyjdź, jeżeli planujesz długą rozmowę lub jest to rozmowa prywatna,
- Nie zaglądaj przez ramię,
- Nie bądź wścibska, nie wypytuj,
- Pamiętaj, że nie jesteś tu sama.
Artykuł sponsorowany: Materiał Partnera
Czytaj również
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)