Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

29 sierpnia 2018

Jak nie stracić renty rodzinnej? Informacje dla uczniów i studentów

Uczniowie, którzy po śmierci rodzica otrzymują rentę rodzinną często zapominają, że #muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki. Jeśli złożą wniosek zbyt późno, ryzykują utratę wypłaty renty.

Do końca września uczniowie szkół ponadpodstawowych pobierający rentę rodzinną powinni złożyć w ZUS zaświadczenie o kontynuowaniu nauki, a studenci – do końca października. Świadczenie zostanie wypłacone na czas, gdy złożymy dokumenty odpowiednio wcześniej.  Jeśli zrobimy to z opóźnieniem, tj. w przypadku ucznia w październiku, a studenta w listopadzie, stracimy rentę rodzinną za jeden miesiąc.

Ważne: Uczeń, który zdał maturę i dostał się na studia do końca września musi dostarczyć do ZUS zaświadczenie o tym, że dostał się na studia, a w październiku już tylko donieść zaświadczenie
o byciu studentem.

Rentę rodzinną mogą dostawać między innymi dzieci po zmarłych rodzicach ubezpieczonych w ZUS. Dziecko może pobierać świadczenie do 16 roku życia. Jeśli jest starsze, otrzymuje rentę rodzinną pod warunkiem kontynuowana nauki, maksymalnie do 25 roku życia. Jeśli dziecko ukończyło 25 lat na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty przedłuża się do zakończenia tego roku studiów. Bez ograniczeń wiekowych rentę rodzinną mogą pobierać dzieci, które jeszcze w trakcie nauki, a przed 25 rokiem życia, stały się całkowicie niezdolne do pracy. W ich przypadku nie ma znaczenia to, czy się uczą.

ZUS wypłaca rentę rodzinną dzieciom zmarłego na okres roku szkolnego, który obejmuje również wakacje. Uczniom szkół ponadpodstawowych świadczenie wypłacane jest, co miesiąc do końca sierpnia, a studentom do końca września danego roku akademickiego. Edukację potwierdzają zaświadczenia ze szkoły lub uczelni. Zwykle są wydawane na rok albo na programowy czas nauki.

Nie zawsze konieczne jest coroczne wypełnianie formalności w ZUS

Jeżeli szkoła albo uczelnia w pierwszym zaświadczeniu wskaże całkowity okres trwania nauki, na przykład 3-letni, 2-letni, to w takim przypadku ZUS wypłaca rentę przez cały ten okres, kontrolując jednak czy nauka jest rzeczywiście kontynuowana.

Przerwanie nauki oznacza utratę renty rodzinnej

W przypadku przerwania nauki, osoba pobierająca świadczenie ma obowiązek zgłosić ten fakt do ZUS, który wstrzyma wypłatę świadczenia. W przeciwnym razie będzie musiała oddać nienależnie otrzymaną rentę wraz z odsetkami.

Komu przysługuje renta rodzinna?

- Renta rodzinna przysługuje członkom rodziny osoby zmarłej, która w chwili śmierci miała prawo do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy albo spełniała warunki do ich uzyskania.

- Renta rodzinna przysługuje także uprawnionym członkom rodziny osoby, która w chwili śmierci pobierała zasiłek przedemerytalny, świadczenie przedemerytalne lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna. Jest ona w razie konieczności dzielona po równo między wszystkich uprawnionych. Wysokość renty zależy od zarobków zmarłej osoby, długości stażu pracy, liczby uprawnionych osób i wynosi od 85% do 95% świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu.

Wysokość renty rodzinnej:
- dla jednej osoby – 85% świadczenia,
- dla dwóch osób – 90%,
- dla trzech i więcej osób – 95%.

materiał: Krystyna Michałek Rzecznik Regionalny ZUS Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Oceń artykuł: 2 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • -1 (1)

    RN, w dniu 29-08-2018 18:04:04 napisał:

    Ruch Narodowy to odważny sprzeciw wobec skorumpowanej kasty polityków rządzących w Polsce od Okrągłego Stołu. Ruch Narodowy to zarazem racjonalna i odpowiedzialna siła łącząca idealizm oraz etos służby Narodowi z twardym realizmem. Ruch Narodowy jest ruchem młodym i obywatelskim.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    podatnik, w dniu 29-08-2018 19:08:45 napisał:

    A może taki artykuł. Jak nie stracić przedwczesnej Policyjnej emerytury prowadząc działalność gospodarczą? Nie wykazywać nic? Albo coś? Ale to chyba Urząd Skarbowy wie? Albo udaje że nie wie?

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)