Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

20 sierpnia 2018

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

Szczególnie dotyczy to mężczyzn zamieszkałych w województwach: pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim, dla których w latach 1990–2017 średnie trwanie życia wydłużyło się co najmniej o 8,3 lata.

Rysunek 1. Wybrane etapy życia kobiet i mężczyzn w województwie kujawsko-pomorskim w 2017 r.

W 2017 r. w województwie kujawsko-pomorskim mężczyźni żyli przeciętnie 74,0 lata, natomiast kobiety 81,0 lat. W porównaniu z 1990 r. trwanie życia wydłużyło się o 8,3 lata dla mężczyzn oraz o 6,4 lata dla kobiet. Nadumieralność mężczyzn w relacji do kobiet jest wyraźnie widoczna we wszystkich województwach. W Kujawsko--Pomorskiem w 2017 r. dysproporcje między przeciętnym trwaniem życia mężczyzn i kobiet były nieco mniejsze wśród mieszkańców miast i wynosiły 6,9 lat (w stosunku do 7,1 lat na wsi).

Nadal utrzymuje się duże regionalne zróżnicowanie przeciętnego trwania życia w Polsce. W 2017 r. najdłużej żyli mężczyźni mieszkający na terenie województwa podkarpackiego (75,6 lat) i małopolskiego (75,4 lat), natomiast najkrócej w województwie łódzkim (71,9 lat) oraz warmińsko-mazurskim (72,9 lat). Wśród kobiet najdłużej żyły kobiety mieszkające w województwie podkarpackim i podlaskim, dożywając tam średnio wieku 82,9 lat, natomiast najkrócej w województwie śląskim i łódzkim – 80,8 i 80,9 lat.

Rysunek 2. Przeciętne trwanie życia według województw w 2017 r.

materiał: Urząd Statystyczny w Bydgoszczy

Oceń artykuł: 28 33

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności układu kierowniczego
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)