Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

24 sierpnia 2016

Ile km dróg przebiega przez województwo? Te i podobne dane opracował GUS

Fot. Daniel Pach

Fot. Daniel Pach

Na Kujawach i Pomorzu mamy blisko 17 tysięcy kilometrów dróg o twardej #nawierzchni oraz 1,2 tysiąca kilometrów czynnych linii kolejowych. Jesteśmy w pierwszej piątce województw jeśli chodzi o gęstość sieci kolejowej (6,7 km na 100 km kwadratowych), a także w krajowej czołówce pod względem liczby obsługiwanych linii komunikacji autobusowej i liczby korzystających z nich pasażerów.

Najnowsze dane o rodzajach transportu, sieci komunikacyjnej, taborze transportowym oraz przewozach ładunków i pasażerów w kraju i naszym regionie zawiera opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego „Transport – wyniki działalności w 2015 r.”

Na koniec 2014 roku na Kujawach i Pomorzu mieliśmy blisko 17 tysięcy kilometrów dróg o twardej nawierzchni (94,4 km na 100 km kw.). Wśród nich 1,2 tysiąca kilometrów to drogi krajowe (w tym 200 kilometrów autostrad i dróg ekspresowych), 1,7 tys. km – wojewódzkie, 6,7 tys. km. – powiatowe i 7,3 tys. km. – gminne. Kierowcom i mieszkańcom służy 1168 mostów i wiaduktów oraz 23 tunele i przejścia podziemne. W regionie jeździ w sumie półtora miliona pojazdów, w tym 1,1 miliona samochodów osobowych. Jesteśmy w czołówce jeśli chodzi o liczbę motocykli (39 na 1 tys. ludności – 2. miejsce) i motorowerów (40 na 1 tys. ludności – 3. miejsce).

W Kujawsko-Pomorskiem eksploatowanych jest 1,2 tysiąca kilometrów linii kolejowych (blisko połowa to linie zelektryfikowane). Zajmujemy piątą pozycję w kraju (ex aequo z województwem pomorskim) jeśli chodzi o długość linii w przeliczeniu na 100 km kwadratowych (z wynikiem 6,7 km).

Przedsiębiorstwa z regionu prowadzące regularną działalność w ruchu krajowym i międzynarodowym (poza przedsiębiorstwami komunikacji miejskiej) obsługują 1679 linii o łącznej długości prawie 82 tysięcy kilometrów. W ubiegłym roku z ich usług skorzystało prawie 47 milionów pasażerów. Więcej tego rodzaju połączeń i korzystających z nich pasażerów mają tylko przedsiębiorstwa z województwa mazowieckiego (2,3 tysiąca linii i 61,5 miliona pasażerów).

Materiał: Beata Krzemińska rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Oceń artykuł: 75 75

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (2)

    Koniu, w dniu 24-08-2016 15:34:26 napisał:

    Niepotrzebnie prezentujecie te dane, jeszcze ktoś pomyśli, że GUS jest do czegoś potrzebny. Tak naprawdę chodzi o to aby wmówić, że jesteśmy bogaci, bo średnia pensja w kraju to ponad 4100zł, w myśl zasady: ty jesz kapustę, twój szef mięso, to obaj jadacie gołąbki.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)