Dziś mamy 20 stycznia 2019, niedziela, imieniny obchodzą:

09 maja 2018

Harcerze posadzili dęby, świerki i lipy. "Lasu przybywało w oczach"

fot.: Paweł Dobies, Grzegorz Gust

fot.: Paweł Dobies, Grzegorz Gust

Niezależnie od wieku każdy Harcerz chwycił za szpadel i włączył się w odtwarzanie lasu w #leśnictwie Załachowo. Pomoc była niezastąpiona, gdyż część leśnictwa w okolicach Lubostronia przestała istnieć po zeszłorocznej nawałnicy.

W piątek i sobotę (20 i 21 kwietnia) lasu przybywało w oczach. Gdy słońce było w zenicie, fragment wyznaczony do posadzenia pokryty był już sadzonkami dębu, świerka i lipy. Część posadzonych drzewek zyskała imiona i będzie wzrastać pod bacznym okiem najmłodszych Harcerzy. Trzeba poczekać jeszcze wiele lat zanim las będzie wyglądał tak, jak przed katastrofą.  "Harcerz miłuje przyrodę i stara się ją poznać" - to jeden z kilku punktów przyrzeczenia harcerskiego, będącego systemem zasad obowiązujących w harcerstwie, będący podstawą wychowania harcerskiego. Harcerze sadząc młode pokolenie lasu na terenie Nadleśnictwa Szubin nadali wyjątkowy kształt tej zasadzie. Dziękujemy za zaangażowanie i włożone serce wszystkim osobom, które wsparły nas w odtwarzaniu tak wartościowego ekosystemu jakim jest las.

W sadzeniu uczestniczyli:

20 kwietnia
Szczep Harcerski im. Zdzisławy Bytnarowej w Piechcinie (razem 45 osób):
- 2 Gromada Zuchowa „Leśne duszki”  - drużynowa phm. Liliana Wojciechowska
- Gromada zuchowa „Przyjaciele Kubusia Puchatka” z przybocznymi  Amelią Szewczak i Konstantym Gaczkowskim,
- Drużyna harcerska im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki”- drużynowa Sandra Kwiatkowska
- Instruktorzy: phm. Jolanta Szywalska, pwd. Jolanta Słomowicz i komendant Szczepu hm. Tamara Dolata
- Drużyna Harcerska z Barcina – drużynowa pwd. Halina Kolińska (15 osób)
- 4 Drużyna Harcerska i 9 Drużyna Starszoharcerska z Łabiszyna (15 osób) – opiekun, komendant Szczepu hm. Maciej Banaś

21 kwietnia
- Grunwaldzka Drużyna Harcerska „Ad Astra” i Grunwaldzka Drużyna Wielopoziomowa „Opad” ze Żnina – drużynowi phm. Małgorzata Janicka i Damian Kranc (24 osoby)
- 7 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska „FENIKS” w Szubinie im. Bohaterów Powstania Wielkopolskiego (28 osób) - drużynowy: pwd. Tomasz Lewandowski i przyboczni: pwd. Renata Lewandowska i pwd. Dawid Jakubiak) którą tworzą: zastęp harcerski „PELIKANY”, zastęp starszoharcerski „IGNIS” i zastęp wędrowniczy „Włóczykije”
- Członkowie Harcerskiego Krąg Seniorów przy Muzeum Ziemi Szubińskiej: hm. Benigna Olszewska, pwd. Teresa Foigt, hm.  Kazimierz Baszczyński, phm. Zygmunt Maćkowiak i pwd. Michał Mierzwiński, -hm. Waldemar Dolata – Z-ca Komendanta Hufca

Materiał: Jakub Sokołowski, Paweł Dobies

Autorzy nie wyrażają zgody na komentowanie artykułu

Oceń artykuł: 8 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)