Dziś mamy 20 kwietnia 2024, sobota, imieniny obchodzą:

14 czerwca 2017

Gimnazjaliści na wycieczce. Zwiedzili Kraków i Zakopane

fot. pow.

fot. pow.

Jak co roku, Gimnazjum nr 1 w Szubinie (kierownik wycieczki – p. Tomasz Fanslau, opiekunowie – p. # Jolanta Muzalewska, p. Wioletta Tomaszewska, p. Ewa Wesół, p. Adam Adamczewski) zorganizowało wycieczkę do Zakopanego dla klas III.

Trwała ona pięć dni – od 22 do 26 maja. Już pierwszego dnia zajechaliśmy do Częstochowy, gdzie zwiedziliśmy Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej, której poleciliśmy nasze prywatne sprawy. Dalej dotarliśmy do byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Oświęcim-Brzezinka. Większość z nas po wyjściu chyba trafnie zauważyła, że jest to przeżycie na całe życie. Wątpię, czy chciałbym ujrzeć to wszystko ponownie. Myślę, że każdy powinien choć raz zobaczyć ten ogrom cierpienia, bo zdjęcia nie oddają tego przerażającego końca tych niewinnych ludzi.

Tego dnia rozlokowaliśmy się w naszym pensjonacie z pięknym widokiem na najwyższe szczyty Polski. Nazajutrz wspięliśmy się na Morskie Oko. Co prawda pogoda nie była najlepsza, aczkolwiek nawet w deszczu warto było tu przyjechać – dla tych zapierających dech w piersiach widoków! W środę w planach było wejście na Kasprowy Wierch, ale ze względu na pogodę zdobyliśmy tylko niższy szczyt – Nosal. Nie było to jednak tak proste, jak mogło się wydawać początkowo. Dodatkowym utrudnieniem było schodzenie ze szlaku w strugach ulewnego deszczu. Resztę popołudnia spędziliśmy na zakopiańskich Krupówkach, obowiązkowym punkcie każdej tatrzańskiej wycieczki. Zwieńczeniem tego dnia było spotkanie z miejscowym góralem, którego żarty szczerze rozbawiły nas do łez.

Czwartego dnia pogoda nie była nam straszną, gdyż zwiedzaliśmy zabytkową kopalnię soli w Wieliczce, ale dopadła nas przy samym wyjściu, gdy kierowaliśmy się już do autokaru. Na szczęście poprawiła się, gdy po południu podziwialiśmy Kraków, a w szczególności jego zabytkową część – żydowski Kazimierz. Ostatniego dnia skierowaliśmy nasze kroki ku sercu Polski, czyli na Wawel. Zrobił na nas ogromne wrażenie – z pewnością musiał sprawiać jeszcze większe za czasów swojej świetności, swojego rozkwitu. Dalszym punktem było Stare Miasto, ze zwieńczeniem przy Bramie Floriańskiej, Sukiennicach i Kościele Mariackim. Potem kierowaliśmy się już w stronę Szubina.

Moim zdaniem, wycieczka była bardzo udana; nawet padający deszcz nie był w stanie popsuć nam wyjazdu. Bawiliśmy się świetnie, poznaliśmy kawał historii i z pewnością wrócimy jeszcze w te okolice w przyszlości.

materiał: Dawid Gelert IIIB, uczestnik wycieczki

Oceń artykuł: 9 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!



Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Dziękujemy za dodanie opinii. Niebawem pojawi się na stronie.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
Pamiątka A4
20,00 zł PLN
Analiza stanu bhp w firmie
od 50PLN
Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
0

Ciekawe miejsca na terenie Leśnictwa Dębogóra. Co warto zobaczyć?

Pogoda nie zachęca wręcz do #wychodzenia na zewnątrz, więc My chcemy Was zachęcić do lektury przy porannej kawie. Tym razem kilka ciekawych miejsc na terenie Leśnictwa Dębogóra.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Edukacyjny piknik z okazji Dnia Ziemi. Wstęp bezpłatny

22 kwietnia 2024 r. po raz pięćdziesiąty czwarty obchodzimy# Dzień Ziemi. To święto ekologiczne, które w tym roku promowane jest hasłem: Planeta kontra plastik. W ramach obchodów Główny Inspektorat Ochrony Środowiska jest współorganizatorem edukacyjnego pikniku na terenie Państwowego Instytutu Geologicznego – PIB.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia strażaków w Szczecinie. Doskonały obiekt do nauki

W ramach zawartego porozumienia o współpracy #z Politechniką Szczecińską ratownicy OSP JRS wzięli udział w ćwiczeniach zorganizowanych w Akademickim Centrum Szkoleniowym MUSTC.

(czytaj więcej)