Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

12 grudnia 2019

„Życie ludzkie w moich rękach”. Odbyło się podsumowanie projektu

fot. Lidia Leciejewska

fot. Lidia Leciejewska

10 grudnia w I Liceum Ogólnokształcącym im. St. Wyspiańskiego w Szubinie odbyło się # uroczyste podsumowanie projektu „Życie ludzkie w moich rękach”. Projekt był finansowany ze środków powiatu nakielskiego w ramach realizacji zajęć pozalekcyjnych.

Celem projektu było w głównej mierze ukazywanie wartości życia ludzkiego, uświadomienie wagi udzielania pierwszej pomocy, doskonalenie zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia i zdrowia poszkodowanych, głównie w wypadkach komunikacyjnych, przygotowanie uczniów do racjonalnych zachowań w przypadku wystąpienia zagrożeń, nabycie umiejętności szybkiego reagowania i podejmowania decyzji, wdrażanie do współpracy w zespole przestrzegania norm, reguł i zasad postępowania, propagowanie wiedzy z zakresu pierwszej pomocy w szkole i w środowisku lokalnym.

W ramach projektu przeprowadzono dwa kursy dla młodzieży: „Pierwsza pomoc” i „Kurs udzielania pomocy w przypadku wypadków komunikacyjnych”.

Od kwietnia 2018 roku regularnie odbywały się zajęcia doskonalące umiejętności drużyny sanitarnej, która była głównym beneficjentem projektu. Członkowie drużyny przeprowadzili akcje promujące udzielanie pomocy przedmedycznej dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych gminy Szubin.

Promowano także pierwszą pomoc wśród dorosłych mieszkańców Szubina, demonstrując symulacje sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu w Klubie Diabetyka w Szubinie, organizując pokaz pierwszej pomocy na miejskim parkingu (symulacja wypadku drogowego) czy rozprowadzając wśród mieszkańców miasta ulotki zawierające podstawowe informacje o zasadach udzielania pierwszej pomocy.

Uczniowie gimnazjów i szkół podstawowych gminy Szubin mieli także okazję sprawdzić swoje umiejętności niesienia pomocy w konkursie: „Potrafię ratować”.

W trakcie uroczystego podsumowania projektu wręczono uczniom zaświadczenia i certyfikaty ukończenia kursów oraz dyplomy, podziękowania i nagrody za udział w konkursie.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem uczniów nie tylko naszej szkoły. Okazał się  bowiem ciekawą alternatywą spędzania wolnego czasu. Zajęcia praktyczne i szkolenia, prowadzone w atrakcyjny sposób i przez atrakcyjnych partnerów, a także możliwość zdobycia certyfikatów, zachęciły uczniów do uczestniczenia w zajęciach pozalekcyjnych.

Biorąc w nich udział, pokonali stereotypy mówiące o tym, że udzielanie pierwszej pomocy jest trudne. Bardzo chętnie tworzyli symulacje dla kolegów, którzy natychmiast wdrażali ćwiczone i wielokrotnie powtarzane procedury.

Uczyli więc nie tylko siebie nawzajem, ale zdobyli przede wszystkim praktyczne umiejętności, które mogą przydać się w życiu codziennym. Cel projektu został zatem osiągnięty - życie ludzkie jest w ich rękach.

materiał: Lidia Leciejewska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu. 

Oceń artykuł: 3 3

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)