Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

02 kwietnia 2020

Muzeum realizuje nowy projekt. Czas na "niezłą sztukę"

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

fot. Muzeum Ziemi Szubińskiej

Od 1 kwietnia 2020 r. Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna realizuje nowy projekt. Działanie# pod tytułem #niezłasztuka to nowa inicjatywa na czas muzealnych ograniczeń związanych z wirusem. Obostrzenia zamknęły muzealne mury dla zwiedzających, ale za murami praca trwa.

Szubińskie muzeum poszukuje interesujących dla odbiorcy form komunikacji, których podstawą są zbiory liczące ponad 30.000 pozycji katalogowych.

Kolekcja obrazów ze zbiorów muzeum warta jest poznania. Jej szczególna wartość związana jest z faktem, że w większości dotyczy ona naszego terenu. Ma to związek nie tylko z osobą twórcy, ale także z tematyką gromadzonych dzieł. Na obrazach i innych pracach plastycznych ze zbiorów naszego muzeum często gości tematyka regionalna, a niekwestionowanym zwycięzcą jest nasze miasto Szubin.

Jako pierwszy prezentujemy obraz autorstwa Macieja Jelińskiego związany z ruinami zamku Sędziwoja. Praca powstała w 2017 r. Obraz na co dzień prezentowany jest na muzealnej wystawie stałej dotyczącej dziejów zamku i miasta. Autor pracy - Maciej Jeliński (ur. 1967 r.) mieszka i tworzy w Szubinie. Przez wiele lat związany był z Szubińską Grupą Plastyków Plama's, której był prezesem. Przez wiele lat, z sukcesem, prowadził wraz z żoną Natalią własną, niezależną galerię Korytarzyk.

Obraz Macieja Jelińskiego, a w kolejnych odsłonach również innych autorów można obejrzeć tutaj.

#niezłasztuka1 Maciej Jeliński, Ruiny zamku w Szubinie, 2017 r.
#niezłasztuka2 Henryk Wojtas, Sędziwój Pałuka, 1996 r.

Materiał: Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna w Szubinie

#niezłasztuka1 Maciej Jeliński, Ruiny zamku w Szubinie, 2017 r. #niezłasztuka1 Maciej Jeliński, Ruiny zamku w Szubinie, 2017 r.

#niezłasztuka2 Henryk Wojtas, Sędziwój Pałuka, 1996 r. #niezłasztuka2 Henryk Wojtas, Sędziwój Pałuka, 1996 r.

Oceń artykuł: 11 7

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Szkolenia pierwsza pomoc
od 50PLN
Konstrukcje stalowe
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)