Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

19 października 2018

Fundusze unijne to pokaźny zastrzyk finansowy. Jak o pieniądze starały się władze gminy Szubin?

Dzięki środkom z funduszy Unii Europejskiej nasze gminy pięknieją i rozwijają się, poprawia się # np. infrastruktura drogowa. Sprawdzamy, jakie środki udało się pozyskać w mijającej właśnie kadencji władzom gminy Szubin.

Rządowy portal Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju w rzetelny i przejrzysty sposób umożliwia sprawdzenie informacji na temat tego, jakie środki gminy pozyskują z funduszy unijnych. W perspektywie lat 2014-2017 gmina Szubin pozyskała środki na zadania:

- termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Rynarzewie - wysokość pozyskanego dofinansowania - 2 573 065,18 zł
- rozbudowa Szkoły Podstawowej w Turze wraz z wyposażeniem i adaptacją pomieszczeń na potrzeby świadczenia usług przedszkolnych    - 1 mln 964 tys. zł
- termomodernizacja Szkoły Podstawowej w Kowalewie - 638 tys. zł
- termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Retkowo - 391 tys. zł
- termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Żędowo - 247 tys. zł
- projekt "Aktywne przedszkole szansą na sukces dziecka" - 175 tys. zł
- termomodernizacja budynku świetlicy wiejskiej w miejscowości Ciężkowo    - 172 tys. zł

Jak widać, dzięki pozyskanym środkom udało się przede wszystkim przeprowadzić termomodernizacje gminnych obiektów użyteczności publicznej, ale to nie był zabieg szczególnie trudny. Program ten był wspierany przez rząd i wszystkie gminy otrzymywały na ten cel pieniądze. Mieszkańcy gminy mają o wiele więcej potrzeb, a jak wskazują ich głosy podczas zebrań wiejskich, największą bolączką jest zły stan dróg. Tutaj gmina Szubin się nie popisała. Według tego zestawienia, w okresie 2014-2018 włodarzom nie udało się pozyskać na budowę dróg ani jednej złotówki. Co prawda, prezentowane zestawienie nie obejmuje funduszy wiejskich, ale jeżeli w ogóle takie są, to jest ich tyle "co kot napłakał".

Czy nowo wybrane władze wezmą pod uwagę potrzeby mieszkańców podczas konstruowania przyszłych budżetów i starań o środki zewnętrzne? Oby tak się stało.


Oceń artykuł: 0 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (2) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Wera, w dniu 23-10-2018 17:47:05 napisał:

    Żeby coś pozyska to trzeba mieć osobę która opracuje dokumenty biedzie to pilotowala od początku do końca. Potrzebny jest do tego etat w urzędzie gminy bo to ważna sprawa. Nie etaty dla osp.bhp tylko to co jest konieczne. Pozdrawiam.

    odpowiedz

    • 0 (0)

    Mieszkanka Gminy, w dniu 25-10-2018 09:17:20 napisał:

    Zgadzam się by pozyskać fundusze z Unii należy się napracować i mieć odpowiednich pracowników oddanych i zaangażowanych.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Kolaż ze zdjęć 30x40
16,00PLN
Przeglądy gaśnic
od 50PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Zezwolenie na przetwarzanie odpadów
od 2000PLN
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)