Dziś mamy 2 czerwca 2020, wtorek, imieniny obchodzą:

22 maja 2020

Fotografowali otaczającą przyrodę. Czyje zdjęcie okazało się najlepsze?

fot. I LO Szubin

fot. I LO Szubin

Uczniowie I LO im S. Wyspiańskiego w Szubinie w czasie epidemii koronawirusa wzięli #udział w szkolnym konkursie fotograficznym #zostańwdomu i sfotografuj otaczającą Cię przyrodę!

Uczestnicy zrobili artystyczne zdjęcia przyrody z okna swojego domu, w ogrodzie, na podwórku lub na spacerze. Wnikliwi obserwatorzy majowej przyrody zwrócili uwagę na różne jej oblicza. Każde ze zdjęć jest niepowtarzalne. 20 maja odbyło się głosowanie online na najlepszą fotografię. Pierwsze miejsce zdobył Filip Ryśkiewicz za zdjęcie pt. ,,Zachód słońca”, drugie Cezary Komasiński za ,,Drzewo na tle zachodu słońca”. Trzy osoby uzyskały taką samą ilość głosów: Jagoda Pawlak za zdjęcie ,,Bąk przy pracy”, Julia Borowiak-,,Kot wśród malowniczego krajobrazu” i Wiktoria Buzalska -,,Podwójna tęcza”. Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy uczestnikom za udział, a uczniom i nauczycielom za głosowanie.

Materiał: A .Kobierowska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 1 2

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Nie kupisz już miału do celów grzewczych. Zmiany od 1 lipca 2020 r.

Od 1 lipca 2020 r. będzie obowiązywał zakaz sprzedaży miałów z węgla kamiennego dla #gospodarstw domowych oraz kotłów o mocy poniżej 1 MW. Do dyspozycji kupujących pozostaną jedynie droższe paliwa.

(czytaj więcej)
0

Dzień Różnorodności Biologicznej. Dlaczego należy dbać o każdy gatunek?

Środowisko naturalne w ostatnich dekadach musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami.# Niestety, za część tych problemów odpowiada człowiek i jego działalność, prowadząca m.in. do intensyfikacji efektu cieplarnianego. Obchodzony z inicjatywy ONZ Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej (22 maja) to dobry moment, by zauważyć, że każdy z nas może przeciwdziałać negatywnym zmianom w światowym ekosystemie.

(czytaj więcej)
0

Każdy może zostać szefem kuchni. Wystarczą produkty i pomysł

Czas spędzany w domu i utrudniony dostęp do niektórych produktów, mogą okazać się #źródłem ciekawych pomysłów. Okazuje się, że w na co dzień niedocenianych zasobach domowej spiżarni, drzemie niemały potencjał. O tym, jak własną kuchnię zamienić w prawdziwą fabrykę smakołyków rozmawiamy z Jakubem Kuroniem – szefem kuchni i ekspertem kulinarnym.

(czytaj więcej)
0

Pielęgnacja włosów w czasie pandemii koronawirusa. O czym warto pamiętać?

Trwająca pandemia jest odczuwalna we wszystkich dziedzinach życia, szczególnie nasze zdrowie jest# obecnie pod specjalnym nadzorem. To czas, kiedy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na kondycję całego swojego organizmu. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę, że aktualna sytuacja może również negatywnie wpłynąć na nasze włosy.

(czytaj więcej)