Dziś mamy 26 marca 2019, wtorek, imieniny obchodzą:

06 czerwca 2018

Festyn w ogrodzie przedszkolnym. Przedszkolaki pokazały, co potrafią

fot. TD

fot. TD

„Nie rób za mnie nic, co potrafię zrobić sam” to hasło przewodnie tegorocznego festynu w # Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie, który odbył się 5. czerwca br. w ogrodzie przedszkolnym.

Helen Parkhurts i jej pedagogika Planu Daltońskiego stała się inspiracją do organizacji imprezy, która od wielu lat jednoczy całe rodziny i pozostaje ciekawym sposobem na wspólne spędzanie czasu. Zgodnie z duchem Planu Daltońskiego dzieci mają ogromny wpływ na to, czym się zajmują, planując swoją pracę, czy zabawę. Jednocześnie nadrzędnym aspektem pozostaje samodzielność dzieci zarówno w wyborze, jak i wykonywaniu zadań, ale także odpowiedzialność. Każdy rodzic marzy o tym, by dziecko było zaradne, sumienne, rzetelne i twórcze. Właśnie dlatego te cechy stoją na piedestale procesu wychowawczego przedszkola, a ich idea przyświeciła organizatorom w realizacji festynu.

Dzieci stanęły przed nie lada wyzwaniem podjęcia na drodze selekcji trzech specjalnie wybranych działań, które wykonają. Najpierw zaplanowały je na planogramie z dziesięcioma propozycjami, który otrzymały przy wejściu do przedszkola, by potem skonfrontować je w specjalnie przygotowanych stoiskach zadaniowych. Osoby odpowiedzialne za stoiska kontrolowały efekty działań, odznaczając je jako wykonane. Po trzech wybranych i wykonanych zadaniach, zgodnie z upodobaniami indywidualnymi dziecka, każdy otrzymywał pieczątkę. Dzieci mogły działać przy stoiskach takich jak:
1. Piłkarskie strzały do bramki z trenerem Football Academy Marcinem Studzińskim;
2. Udzielanie pierwszej pomocy ze strażakami z OSP w Szubinie, którzy pomagali również przy rysowaniu na tablicach kredowych;
3. Szycie na maszynie z panią krawcową Hanną Martek;
4. Wykonywanie eksperymentów z chemikami panem Michałem Kurdelskim i panem Krzysztofem Gołębiewskim z uczniami Liceum Ogólnokształcącego nr 1 w Szubinie pod opieką pani Lidii Leciejewskiej oraz z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Szubinie pod opieką pani Agnieszki Mielczarek;
5. Budowanie z materacy o dużych kształtach oraz pokonywanie ścieżki sensorycznej wspólnie z wychowankami Zakładu Poprawczego w Szubinie pod opieką pana Tomasza Kaszewskiego;
6. Malowanie, rysowanie, lepienie z piasku kinetycznego wraz z harcerzami pod opieką Jarosława Boruty i zuchów pod opieką Magdaleny Boruty działającymi w Szubinie;
7. Pokonywanie ścieżki militarnej z uczniami z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych pod opieką pana majora Jarosława Odrobińskiego;
8. Wykonywanie rękodzieła, kwiatów pałuckich przy pomocy pani Małgorzaty Bołki.

Dzięki zaangażowaniu wszystkich nauczycielek dzieci sprawnie mogły uzyskać oczekiwany efekt i otrzymać pieczątkę. Każda grupa przedszkolna zaprezentowała swoje umiejętności wokalne lub taneczne przed swoimi najbliższymi, a przybyli goście mogli wziąć udział w licytacjach lub skorzystać z atrakcji takich jak kiermasz zabawek, malowanie twarzy i paznokci, zakup zapiekanek, kluch z kapustą, kiełbasek z grilla, popcornu, sałatek owocowych, czy balonów. Można było oglądać lub usiąść na motory i porozmawiać z miłośnikami motocykli dzięki uprzejmości pana Romana Berendta.
Uroczystość uświetniły występy utalentowanych artystów, do których należeli: Zespół Algaro- dwie grupy wiekowe prowadzone przez panią Alinę Rzadkiewicz i Iwonę Sabacińską, zespół Bohema prowadzony przez Martynę Bitner. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz instruktorki Jump it Darii Kalemby i jej pasji skakania na trampolinie, a także występ przedszkolnej Drużyny Pożarniczej z Samorządowego Przedszkola nr 3 pod opieką pani Sylwii Szwedy i pani Sary Dittrich.

Przedszkolny festyn w znakomitym stylu poprowadził utalentowany pan Patryk Dzikowski, a wtórował mu podczas licytacji przedstawiciel Rady Rodziców pan Gniewomir Piekarski. Dzięki uprzejmości Szubińskiego Domu Kultury oprawa muzyczna i nagłośnienie było obsługiwane przez pana Tomasza Matuszaka oraz pana Rafała Świtniewskiego.
Oczywiście nic nie odbyłoby się bez nakładu rzeczowego i finansowego. Dlatego ogromne podziękowania należą się firmom i osobom prywatnym, które swą hojnością i dobrocią przyczyniły się do wywołania uśmiechu na wielu dziecięcych buziach. Samodzielność i odpowiedzialność stały na straży spędzania czasu na rodzinnym pikniku, który mimo stawianych dzieciom wymagań, na długo pozostanie w pamięci, tworząc cudowne wspomnienia. Pozostaje z ogromną nadzieją czekać, aż idea Helen Parkhurst przeniesie się w domowe zacisze uczestników festynu, a inspiracja planowania i wywiązywania się z wyznaczonych zadań na stałe zagości w sytuacjach dnia codziennego niejednej rodziny.

materiał: Samorządowe Przedszkole nr 2/red. 

Oceń artykuł: 139 0

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Tata, w dniu 08-06-2018 16:15:14 napisał:

    Swietna impreza. Brawo Patryk. Barwo Panie. Wszystkie i plus Pan woźny. Gratulacje.

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Botox i kwas hialuronowy
MEBLE PIOTR PASIEKA
Sypialnia - jasny dekor i ryflowane uchwyty
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Meble pokojowe
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)