Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

17 lutego 2020

Festiwal Szachowo – Warcabowy zakończony. Odbyły się 4 turnieje

fot. Piotr Szybowicz

fot. Piotr Szybowicz

W I LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Szubinie zakończył się Festiwal Szachowo - #Warcabowy "Powstanie Wielkopolskie 1918/1919", składający się z 4 oddzielnych turniejów rozgrywanych w różnorodnych klasyfikacjach: 1) Mistrzostw Województwa w Grze Błyskawicznej w Warcabach Klasycznych, 2) XIII FIDE OPEN Szubin - Mistrzostw Województwa w Szachach Błyskawicznych, 3) Drużynowych Mistrzostw Województwa w Szachach Błyskawicznych, 4) Turnieju Szachowego - Powstanie Wielkopolskie - Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego "Danuta".

Na liście głównych organizatorów przedsięwzięcia znajdowali się: I LO im. Stanisława Wyspiańskiego, Kujawsko - Pomorski Związek Szachowy, Szubiński Dom Kultury i MDK 1 Bydgoszcz. Fundusze pozyskano z: Urzędu Miasta i Gminy Szubin, Szubińskiego Domu Kultury i MDK 1 w Bydgoszczy.

Na festiwalu byli obecni: burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski, dyrektor I LO w Szubinie Elżbieta Kłosowska - Hilscher, prezes Kujawsko - Pomorskiego Związku Szachowego Jarosław Wiśniewski. W skład obsady sędziowskiej wchodzili: Jarosław WiśniewskiAnna Sternalska - Lepak, Piotr Szybowicz i Mikołaj Włoch. Kierownictwo festiwalu spoczywało w rękach Piotra Szybowicza.

We wszystkich imprezach składających się na Festiwal Szachowo - Warcabowy w I LO w Szubinie startowało 178 zawodników (warcaby klasyczne - 50, szachy - 128). Szczegółowy rozkład uczestników przedstawiał się w następujący sposób: MW w Grze Błyskawicznej w Warcabach Klasycznych (64) - 50, MW w Szachach Błyskawicznych - 52, DMW w Szachach Błyskawicznych - 42, Turniej Szachowy - Powstanie Wielkopolskie - Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego "Danuta" - Turniej A - 26, Turniej B - 8. Wród uczestników znalazło się 44 przedstawicieli gminy Szubin: MW w Grze Błyskawicznej w Warcabach Klasycznych (64) - 22, MW w Szachach Błyskawicznych - 3, DMW w Szachach Błyskawicznych - 4, Turniej Szachowy - Powstanie Wielkopolskie - Puchar Zdobywców Pociągu Pancernego "Danuta" - Turniej A - 7, Turniej B - 8.

W drugim dniu Festiwalu Szachowo - Warcabowego "Powstanie Wielkopolskie 1918/1919" w szubińskim I LO im. Stanisława Wyspiańskiego odbyły się Mistrzostwa Województwa w Szachach Błyskawicznych i Drużynowe Mistrzostwa Województwa w Szachach Błyskawicznych. Turniej zorganizowano pod patronatem Kujawsko - Pomorskiego Związku Szachowego. Obowiązki arbitra pełnił: prezes KPZSzach Jarosław Wiśniewski, któremu asystował Mikołaj Włoch. Obowiązki dyrektora imprezy sprawował Piotr Szybowicz. Nagrody wręczali: burmistrz Szubina Mariusz Piotrkowski i dyrektor LO Elżbieta Kłosowska - Hilscher

Mistrzem województwa w szachach błyskawicznych został Oskar Górniewicz (AZS UMK Toruń), a kolejne miejsca na podium zajęli: Mateusz Brzeziński (UKS MDK 1 Hetman Bydgoszcz) i Antoni Paprocki (Włóki). Wśród kobiet lista laureatek przedstawiała się następująco: I miejsce Aleksandra Dąbrowska (BKS Chemik Bydgoszcz), II miejsce Anna Mackiewicz (AZS UMK Toruń), III miejsce Sandra Waszkowska (KSz Gambit Świecie). Najlepszym zawodnikiem gminy Szubin okazał się Paweł Kadukowski (UKS Szachowa Dwójka Szubin, który ukończył championat na XX pozycji.

W Drużynowych Mistrzostwach Województwa w Szachach Błyskawicznych startowało 10 zespołów, wśród których na podium znalazły się: BKS Chemik Bydgoszcz Bydgoszcz (Kacper Kacprzak, Marek Olszewski, Karol Kacprzak, Mateusz Budnik), AZS UMK Toruń (Oskar GórniewiczKonrad DrozdowskiMarek LewandowskiAdam Musiał, Anna Mackiewicz) i KSz Gambit Świecie (Jacek Urban, Krzysztof Żołnierowicz, Przemysław Szmidt, Damian Kamiński). Po raz pierwszy w historii rozgrywek wystąpił zespół I LO w Szubinie, który uplasował się na VI pozycji (Piotr Szybowicz, Alan Jagodziński, Olaf Jagodziński, Jerzy Białas).

Materiał: Piotr Szybowicz

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 8 4

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Prawdziwy test umiejętności. Zgrupowanie zwane "pętlą taktyczną"

Żołnierze kompanii logistycznej #8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy w minionych 14 dniach odbywali szkolenie zintegrowane na poligonie w Łojewie, pomyślnie zakończyli końcowy egzamin podsumowujący znajomość wojskowej wiedzy praktycznej doskonalonej podczas tego zgrupowania poligonowego zwany „pętlą taktyczną”.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)