Dziś mamy 20 września 2019, piątek, imieniny obchodzą:

18 maja 2019

Europejka Noc Muzeów. Terytorialsi włączyli się do akcji

fot. pow.

fot. pow.

Noc Muzeów to wyjątkowe wydarzenie umożliwiające powszechny # dostęp do wnętrz wielu Muzeów w całej Polsce.

Po raz pierwszy Wojska Obrony Terytorialnej zaangażowały się w to wydarzenie 19 maja 2018 roku zarówno Dowództwo WOT jak i Brygady wezmą aktywny udział w organizowanych w całej Polsce wydarzeniach promocyjnych towarzyszących zwiedzaniu Muzeów. Terytorialsów będzie można spotkać w Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Rzeszowie, Białymstoku, Gdańsku, etc.

Noc muzeów to czas, w którym muzea w całej Polsce umożliwiają oglądającym dostęp do swych wnętrz. Często dostęp ten jest bezpłatny lub odbywa się za niewielką opłatą. Celem tego wydarzenia jest promocja polskiej tradycji i kultury. Jednym z głównych filarów WOT jest właśnie tradycja, dlatego też podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć aktywnego uczestnictwa WOT.

Dowództwo 8K-PBOT aktywnie wspierając akcję Nocy Muzeów przygotowało dla zwiedzających liczne atrakcje, np. prezentację sprzętu i uzbrojenia batalionów, czy też możliwość sprawdzenia „kondycji” swojego ciała za pomocom analizatora składu ciała.

Dodatkowo będzie można tego wieczoru porozmawiać z żołnierzami TSW oraz obejrzeć ich wyposażenie, w tym karabinki „GROT”. Dostępne tego wieczora będą też osoby odpowiadające za rekrutację do WOT, które będą gotowe rozwiązać wszelkie wątpliwości wiążące się z procesem rekrutacji. Dodatkowo nie zapomniano również o dzieciach, przygotowując z myślą o nich atrakcję jaką jest malowanie twarzy taktycznymi farbami maskującymi. To będzie wyjątkowa noc!

Udział w Nocy Muzeów jest dla WOT formą wspierania rozwoju kultury i tradycji. Aktywne uczestnictwo w tym wydarzeniu pokazuje jak ważnym jest aspekt lokalny i uczestnictwo w ważnych wydarzeniach kulturalnych.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy zaprasza wszystkich do odwiedzin. Każdy, kto w sobotę pojawi się w muzeum, będzie miał okazję do spotkania terytorialsów z 8K-PBOT ale również do obejrzenia ekspozycji „Wojska Lądowe. Od Cedyni do Karbali” oraz wystawy „O niepodległość, całość i wolność Ojczyzny naszej! Prosimy Cię, Panie...”. Będzie także można wejść do czołgu T-72, haubicy samobieżnej Goździk, czy przymierzyć się do karabinka AK.

Oprócz tego Stowarzyszenie Hobbystów „Magma” zaprezentuje wystawę modelarską, a „Retro Traktor” – zabytkowe ciągniki rolnicze. Muzeum przygotowało też konkurs historyczny z atrakcyjnymi nagrodami.

Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 000 żołnierzy, w tym 17 000 ochotników oraz ponad 3 000 żołnierzy zawodowych.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

materiał: por. dr Diana Warchocka

Oceń artykuł: 12 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 0 (6)

  Emeryt, w dniu 19-05-2019 09:27:20 napisał:

  To wojsko królowej Jadwigi tylko do tego się nadaje. Żal patrzeć,słuchać i czytać. Mam nadzieje że po zmianie władzy i dowodztwa WP rozwiążą to towarzystwo szuwarowo-bagiennych harcerzya pieniadze przeznaczą na dozbrojenie prawdziwej armii.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • -1 (1)

  czytelnik, w dniu 19-05-2019 20:34:20 napisał:

  Jak na razie klęski żywiołowe i zdarzenie losowe realizują strażacy!!! Ile lat jeszcze potrwa,żeby PO wróciło do szkół i uczelni.

  odpowiedz

  • 0 (0)

  darek, w dniu 20-05-2019 10:51:26 napisał:

  A dlaczego w Muzeum Ziemi Krajeńskiej nie odbyła się Noc Muzeów?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Drukarki fiskalne Innova
3443PLN PROMOCJAPLN
Masaż gorącymi kamieniami
Gabinet / jadalnia / pokój dzienny
Meble w kolorze Dąb Szary Sonoma / Brązowy Połysk
Pokój dzienny/ młodzieżowy lub sypialnia
Krzesło młodzieżowe
Sprawdzanie geometrii kół
0

Pralka w kuchni? Dlaczego nie!

W polskich kuchniach zmywarki to już codzienność. Niemal każdy kuchenny projekt zakłada obecność tego rodzaju urządzenia z przyczyn praktycznych i ekonomicznych.

(czytaj więcej)
0

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”. Dlaczego warto zdecydować się na wymianę źródła ciepła?

Jesień coraz bliżej i już niebawem będziemy uruchamiać ogrzewanie w naszych domach.# To ostatni dzwonek, by wymienić zasilane węglem, przestarzałe i nieefektywne „kopciuchy” na kotły gazowe, które umożliwią zaoszczędzenie energii oraz oddychanie czystszym powietrzem.

(czytaj więcej)
0

E-rewolucja. Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów#, które przygotowaliśmy wspólnie z Ministerstwem Zdrowia. W poniedziałek na briefingu w Siedlcach mówił o nich minister cyfryzacji Marek Zagórski.

(czytaj więcej)
0

Cukrzyca ciążowa. Jak sobie z nią radzić ?

Cukrzyca ciążowa to choroba dotycząca około 4-7% kobiet w ciąży.# Jest to jednostka chorobowa, na którą najczęściej zapadają przyszłe mamy. Ze względu na szerszy dostęp do diagnostyki, rozpoznawana jest ona u kobiet znacznie częściej niż kiedyś. Nieleczona cukrzyca ciążowa może stwarzać zagrożenie zarówno dla mamy jak i dla rozwijającego się płodu. Jak rozpoznać cukrzycę ciążową, jak ją leczyć, opisuje położna Alina Jedlińska – ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)