Dziś mamy 29 marca 2024, piątek, imieniny obchodzą:

01 maja 2022

Dzisiaj 1 maja. To Święto Pracy i 18-lecie członkostwa Polski w Unii Europejskiej

fot. Kancelaria Sejmu

fot. Kancelaria Sejmu

18 lat temu Polska wspólnie z# dziewięcioma innymi państwami, stała się formalnie państwem członkowskim Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie wspólnoty. Oprócz Polski w UE znalazły się również Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Tego dnia zakończył się także kilkunastoletni proces zbliżania Polski do struktur europejskich, którego kolejnymi etapami było podpisanie i wejście w życie układu stowarzyszeniowego, złożenie wniosku o przystąpienie do UE, a następnie proces negocjacji członkowskich. 16 kwietnia 2003 r. w Atenach podpisany został traktat akcesyjny. Zgodę na przystąpienie Polski do Unii Europejskiej wyraziło referendum 7 i 8 czerwca 2003 r. Jak przypomniał Sejm w okolicznościowej uchwale podjętej z okazji 60-lecia integracji europejskiej w 2017 r., „zdecydowana większość Polaków opowiedziała się wówczas za uczestniczeniem w dalszych etapach integracji: za zniesieniem wewnętrznych granic, za wspólnym rynkiem towarów i usług, za poszerzaniem Unii o kolejne państwa, ale także za zachowaniem prawa do samodzielności w decydowaniu o sprawach wewnętrznych oraz za kultywowaniem własnej tożsamości narodowej i kulturowej”. Traktat ateński wszedł w życie 1 maja 2004 r.

O znaczeniu obecności w strukturach unijnych świadczyć mogą aspiracje państw Bałkanów Zachodnich, a także Ukrainy, która z poparciem m.in. Polski w obliczu rosyjskiej agresji ubiega się o członkostwo we wspólnocie w przyspieszonym trybie. Rozszerzenie UE jest kwestią istotną dla bezpieczeństwa i stabilizacji nie tylko państw członkowskich, ale także całego kontynentu.

1 maja obchodzone jest także Święto Pracy. Posiadające ponad 120-letnią tradycję, ustanowione zostało przez działaczy ruchy robotniczego w 1889 r., na pamiątkę strajku w Chicago w 1886 r. zakończonego starciami z policją i ofiarami wśród protestujących. Ideą przyświecającą świętu była walka o godne warunki pracy, płacy i życia dla robotników w czasach rodzącego się kapitalizmu. W państwach, w których rządy objęli komuniści, dzień ten stał się jednym z najważniejszych świąt państwowych. Zawłaszczone przez władze uroczystości nabrały z biegiem lat charakteru fasadowego, a masowy udział przedstawicieli świata pracy był w nich niejednokrotnie wymuszany. Po zmianach 1989 r. święto pozostało w kalendarzu świąt państwowych, zmienił się jednak jego charakter. W wyniku nowelizacji preambuły ustawy o ustanowieniu dnia 1 maja świętem państwowym dokonanej przez Sejm w 2007 r., obecnie jest ono hołdem oddawanym „wszystkim tym, którzy swoją pracą tworzyli wielkość Naszej Ojczyzny, wspierali jej rozwój i budowali przyszłość dla następnych pokoleń”. Święto 1 maja ma też podkreślać „wartość pracy ludzkiej - rozumianej jako moralny obowiązek człowieka, ale też jako doskonalenie świata nas otaczającego - dokonującej się poprzez wszechstronny rozwój osoby ludzkiej” i obchodzone jest „w trosce o zachowanie godności pracy ludzkiej i wiążącej się z tym wolności i mądrości”.

Materiał: sejm.gov.pl

Oceń artykuł: 24 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 5 (17)

    Mig, w dniu 01-05-2022 14:46:35 napisał:

    Nasza władza wstydzi się UE, nie ma żadnych uroczystości upamiętniających 18.

    odpowiedz

    • -7 (17)

    świerk, w dniu 01-05-2022 15:01:53 napisał:

    To napisz do UE ,żeby wpłaciła nam to , co się nam należy,,

    odpowiedz

    • -6 (18)

    Kołchoźnik z przymusu, w dniu 01-05-2022 17:23:51 napisał:

    Dawniej tkwiliśmy w kołchozie sowieckim a teraz w Eurokołchozie. Z deszczu pod rynnę.

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności ustawienia świateł
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Budowa magazynów
0

Prawo pocztowe. Prezydent podpisał nowelizację ustawy

Ustawa umożliwia przekazanie Poczcie Polskiej# 2,052 mld zł dotacji na finansowanie kosztu netto obowiązku świadczenia usług powszechnych w latach 2021-2024 r.

(czytaj więcej)
0

Dzisiaj Wielki Piątek. Czas smutku, żałoby i skupienia

Wielki Piątek jest czasem powagi, smutku, żałoby i skupienia#. W kościele tego dnia nie odprawia się mszy św., tylko ma miejsce wieczorna Liturgia Męki Pańskiej. Najważniejszym jej elementem jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i symbolicznym ucałowaniem wyrażają przyjęcie odkupienia Jezusa. Liturgię wielkopiątkową kończy przeniesienie Najświętszego Sakramentu z ciemnicy do tak zwanego Grobu Pańskiego upamiętniającego złożenie do grobu ciała Chrystusa. Grób Pański stanowi ważny element Wielkiego Piątku i jego przygotowywanie jest szczególnie polskim zwyczajem. W grobach tych są często symbole narodowe oraz nawiązania i aluzje do aktualnych wydarzeń oraz problemów społecznych.

(czytaj więcej)
0

Społeczne sadzenie lasu. Akcja żołnierzy Obrony Terytorialnej

27 marca kujawsko-pomorscy Terytorialsi z kompanii #dowodzenia, 81 batalionu lekkiej piechoty z Torunia, 83 batalionu lekkiej piechoty z Grudziądza oraz pracownicy cywilni RON wraz Dowódcą 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Marcinem Dojasiem w ramach kolejnej udanej współpracy Brygady z leśnikami wzięli udział w akcji społecznego sadzenia lasu.

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)