Dziś mamy 23 maja 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

18 lutego 2019

Dzień Bezpiecznego Internetu w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie

fot. pow

fot. pow

Współczesny świat niesie za sobą wszelkiego rodzaju udogodnienia. Nie tylko łatwiej podróżować, # wypełniać obowiązki pani domu, docierać do wiedzy, ale także łatwiej zasięgnąć informacji, co dzieje się aktualnie na drugim krańcu świata, i to „z pierwszej ręki”. Jednak zaraz obok całej rzeszy ułatwień występują zagrożenia.

Tym bardziej poruszające, ile dotyczą najmłodszych, mając na nich duży wpływ. Nierzadko destrukcyjny. Nie trzeba analizować wyników badań, by wiedzieć, że zagrożeniem najbardziej popularnym i dostępnym są technologie. Atrybut nowoczesności. Należy tu wyodrębnić Internet, równie ułatwiający codzienność, ale jakże zgubny, przede wszystkim w obliczu rozwoju dzieci. Nie tylko prowadzący do zniewolenia i uzależnienia ich od pozornie efektownych bodźców. Ukazujący również  złudną rzeczywistość, nierzadko kontrolując psychikę, tworząc pole do totalnej inwigilacji, manipulacji, a konsekutywnie, w okresie adolescencji, „hejtu”.

Dzień Bezpiecznego Internetu był inicjatywą zrealizowaną w środę 13. lutego br. miał na celu zakorzenienie w dzieciach świadomości zagrożeń, jakie może nieść za sobą obcowanie z Internetem, zwłaszcza nadmierne, pozbawione rodzicielskiej kontroli. Tego dnia dzieci przybyły do przedszkola w strojach wykonanych przez rodziców lub  wspólnie z nimi, stając się komputerami i robotami. Po powitaniu się zmienionym głosem w sposób charakterystyczny dla urządzeń elektronicznych dzieci obejrzały  film Łukasza Wojtasika pt. „Mój przyjaciel Necio”. Następnie przedszkolaki 4 i 5- letnie z grupy Promyczki zaprezentowały bajkę Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę pod tym samym tytułem „Mój przyjaciel Necio”, dając rady, w jaki sposób można bezpiecznie „przebywać w sieci”. Wizualizacją tego stwierdzenia była zabawa ruchowa w grupach „Tworzymy sieć”, która polegała na podawaniu sobie kłębka w taki sposób, by powstała sieć łącząca wszystkie dzieci biorące udział w zabawie. Ta zabawa w namacalny sposób pokazała, że Internet łączy wszystkie komputery na całym świecie. Dzięki niej różni ludzie mogą się łączyć z kim chcą, w najdalej oddalonych zakątkach świata, rozmawiać, wspólnie się bawić i poznawać wiele ciekawych rzeczy, mogąc słuchać muzyki, oglądać filmy, grać, przesyłać pliki, robić zakupy. Dzieci zaprezentowały swoje finezyjne i pomysłowe kreacje podczas komputerowej mody, przechodząc na wybiegu i reprezentując się przy muzyce elektronicznej w całej okazałości. Efektywne kształtowanie określonych zachowań i kreowanie postaw wśród najmłodszych wymaga zobrazowania. Scenki odgrywane w trakcie trwania imprezy w wykonaniu nauczycieli, którzy wcielili się w role: przyjaciela Necia, Sieciaka i małego przedszkolaka zainicjowały modelowanie schematów postępowania, bazując na emocjach. Pokazały rozwiązania i skutki złych decyzji oraz dobrą drogę postępowania. Piosenka „Fajnie w Internecie” zaśpiewana przez wszystkie dzieci na zakończenie uroczystości była podsumowaniem i usystematyzowaniem mnóstwa informacji. 

Droga do świadomości, już od najmłodszych lat, w przedszkolu jest kluczowa i nadająca optymistyczny charakter wizji przyszłości. Taką drogę obrano w Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie. Placówka, angażując się w liczne akcje promujące postawy pełne godności, szacunku, kreatywności i otwartości, stawia na szerzenie światopoglądu od początku, niemalże jak wypełnianie misji „pracy u podstaw”.  Bo tylko solidny fundament nadaje charakter i sens całemu dziełu. Dziełu, którym jest bez wątpienia każda jednostka ludzka.

materiał: Anna Ucińska Klaudia Jamka i Jolanta Storzyńska

Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 23 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Młodzi na rynku pracy w kujawsko-pomorskim. Sprawdzamy statystyki

Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) w IV kwartale 2017 r. w #województwie kujawsko-pomorskim sytuacja ludzi młodych na rynku pracy była trudniejsza niż ogółu populacji. Grupę tę charakteryzowały niższy współczynnik aktywności zawodowej oraz wskaźnik zatrudnienia.

(czytaj więcej)
0

Jak długo żyją mieszkańcy kujawsko-pomorskiego? Zobacz statystyki

Od ostatniej dekady ubiegłego stulecia obserwowane jest w Polsce wydłużanie się #przeciętnego trwania życia we wszystkich województwach.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)