Dziś mamy 20 czerwca 2018, środa, imieniny obchodzą:
16 sierpnia 2017

Dwie ulice do zmiany. Nowe nazwy już zostały wybrane

fot. arch.

fot. arch.

Dwie ulice w Szubinie będą miały nowe nazwy. Z czym związana jest zmiana? Chodzi #o ustawę z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.

9 czerwca br. wojewoda kujawsko-pomorski „dopatrzył się” dwóch nazw ulic w Szubinie, które kwalifikują się do zmiany: 21 Stycznia i Lucjana Szenwalda. 21 stycznia 1945 r. w wyniku ofensywy wojsk radzieckich zakończyła się okupacja hitlerowska, zaś Lucjan Szenwald to nie tylko poeta, ale także działacz komunistyczny. W swojej poezji atakował rząd RP na obczyźnie oraz generała Andersa, prowadzącego polskie wojska. Odznaczony był m.in. Orderem Czerwonej Gwiazdy. Stąd potrzeba zmian.

Pismo w sprawie zmiany nazw ulic otrzymali i urzędnicy, i mieszkańcy. Ustawowy termin na dokonanie zmiany to 2 września 2017. Wydaje się więc, że bez problemu uda się zmienić nazwy. Problem polega na tym, że w archiwach urzędu brakuje uchwały Rady Miejskiej z 1977 roku, która nadawała nazwę tym ulicom. - Nie wiemy, ile ulic wymienionych jest w uchwale – mówi Zbigniew Behnke, naczelnik Wydziału Gospodarki Przestrzennej..- Aby nadać nową nazwę, trzeba uchylić poprzednią uchwałę. Ale nie wiemy, czy uchylić ją w całości, czy w części – dodaje.

Co z dokumentami? Mieszkańcy pytają, czy będą musieli płacić za zmianę dokumentów? - Dopiero zmienialiśmy paszporty. Znowu mamy to robić? To są koszty, a ja ciężko pracuję, aby pozwolić sobie na coś takiego, nie dostaję pieniędzy za darmo – mówi jedna z mieszkanek Szenwalda. Zgodnie z artykułem 5 ustawy, „pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat. Zmiana nazwy dokonana na podstawie ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.”

Mieszkańcy wybrali

W minionym tygodniu odbyło się posiedzenie komisji komunalnej. Jej członkowie, przy współudziale mieszkańców ulicy Szenwalda oraz pracowników urzędu i burmistrza, przyjęli propozycję zmiany nazwy ulic. I tak dotychczasowa ulica Lucjana Szenwalda stanie się ulicą Wisławy Szymborskiej, natomiast 21 Stycznia będzie miała za patrona Ks. Jana Kątnego. Obydwie nowe nazwy ulic zostały jednogłośnie przyjęte przez członków komisji, a co za tym idzie, na najbliższej sesji Rada Miejska w Szubinie będzie miała do przegłosowanie dwie uchwały o zmianie nazwy ulicy.

Przypomnijmy krótko, kim są nowi patroni szubińskich ulic. Wisława Szymborska to polska poetka, eseistka, krytyczka literacka, tłumaczka, felietonistka; laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury z 1996 roku, członkini oraz założycielka Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989), członkini Polskiej Akademii Umiejętności (1995), odznaczona Orderem Orła Białego (2011). Do jej najbardziej znanych utworów literackich należą m.in. „Kot w pustym mieszkaniu” czy „Nic dwa razy”.

Ksiądz Jan Kątny urodził się 17 czerwca 1923 roku w Bydgoszczy, zmarł 29 grudnia 2014 roku w Szubinie. Był katolickim prezbiterem, proboszczem parafii św. Marcina w Szubinie, kawalerem Krzyża Zasługi. Święcenia prezbiteratu otrzymał 7 czerwca 1952 z rąk ks. Stefana Wyszyńskiego. Pracował jako wikariusz parafii: Świętej Trójcy w Strzelnie, Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bydgoszczy, Jana Chrzciciela w Janikowie (Ostrowie), św. Wojciecha w Wilkowyi (diecezja kaliska) oraz jako prefekt Liceum Ogólnokształcącego w Polskiej Wsi koło Pobiedzisk prowadzonego przez siostry Sacré-Cœur. W 1980 został proboszczem parafii św. Marcina w Szubinie i dziekanem szubińskim. W 1985 otrzymał tytuł kapelana honorowego Jego Świątobliwości. W 2012 został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Oceń artykuł: 4 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • -2 (4)

  ja wysiadam z tego pociągu, w dniu 16-08-2017 23:09:41 napisał:

  a może Sebastian byłby dobrym patronem?

  odpowiedz

  • 3 (5)

  Patron, w dniu 17-08-2017 09:56:35 napisał:

  Proponuję ulicę Jana Pierdziela..Myślę ze kazdy mieszkaniec tej ulicy chociaż raz puścił bąka

  odpowiedz

  • -5 (9)

  Wioletta, w dniu 17-08-2017 14:53:36 napisał:

  Kogo typujecie na burmistrza gminy Szubin w przyszłym roku. Ja stawiam na Pana Mariusza.

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 1 (3)

  Anioł, w dniu 17-08-2017 17:30:04 napisał:

  Nie ma na co kasy marnować - bo to GMINA będzie musiała pokryć koszta wymiany DOKUMENTÓW - dobra zmiana....

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kalkulatory
od 6,90PLN
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Materiały eksploatacyjne do wszystkich drukarek
Od 4,90 PLN
Zabiegi dla panów
MEBLE MŁODZIEŻOWE
Wypożyczalnia samochodów
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Meble łazienkowe
0

Projekt łóżka producenta z Bydgoszczy w „Werandzie”

Sypialnia to jedno z najważniejszych wnętrz w domu. W tym pomieszczeniu spędzamy znaczącą część doby, w związku z czym wszystkie meble powinny być dobrze dopasowane do indywidualnych potrzeb.

(czytaj więcej)
0

Wydatki, wysokość świadczeń i nie tylko. Emeryci i renciści w statystykach

W 2017 r. wzrosła względem roku 2016 liczba osób pobierających świadczenia emerytalno-#rentowe z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). W tym czasie zmniejszyła się natomiast liczba rolników indywidualnych pobierających emerytury i renty. Jednocześnie odnotowano wzrost zarówno wydatków na świadczenia społeczne, jak i wysokości emerytur i rent.

(czytaj więcej)
0

Zielone światło dla dokumentów w smartfonie i jednego loginu do e-usług

Rząd przyjął projekt tzw. ustawy węzłowej. Przewiduje ona wprowadzenie jednego, spójnego #loginu (login.gov.pl), który docelowo umożliwi korzystanie ze wszystkich cyfrowych usług administracji. Rząd przyjął również regulacje, które będą stanowiły podstawę prawną do funkcjonowania aplikacji mobilnej - „mDokumenty”.

(czytaj więcej)
0

Ciesz się perfekcyjnym makijażem codziennie

Wykonujemy profesjonalny makijaż permanentny oczu, brwi i ust. Zapraszamy do naszego Studia Urody i Odnowy Biologicznej przy ul. Nowej 15 B w Nakle nad Notecią.

(czytaj więcej)