Dziś mamy 28 marca 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

11 czerwca 2015

Dumni z ustawy

fot. pow.

fot. pow.

W maju w Berlinie prawie 200 uczestników konferencji „Europa wolna od GMO” przyjęło tzw. „Deklarację berlińską”.

Ta ostatnia związana jest z kompromisową propozycją Parlamentu Europejskiego i Rady, zgodnie z którą kraje członkowskie mogą samodzielnie zakazywać uprawy roślin genetycznie modyfikowanych. Konferencja odbyła się z udziałem przedstawicieli naszego kraju.

– „Deklaracja berlińska” wzywa rządy unijnych krajów do skorzystania z tej możliwości – mówi Danuta Pilarska, rolniczka ekologiczna z Retkowa w powiecie nakielskim, prezes ZZRE św. Franciszka z Asyżu, która brała udział w tej konferencji. – Jak oświadczył węgierski minister rolnictwa dr András Rácz, to Węgry będą prawdopodobnie pierwszym krajem, który wdroży tę dyrektywę – dodaje.

Na konferencji wielu polityków wypowiadało się za Europą wolną od GMO – podkreśla prezes Pilarska. – Alexander Bonde, niemiecki minister ochrony konsumentów powiedział, że w Europie trzeba bronić wolności od GMO. Także obecni w Berlinie ministrowie niemieckich landów: Badenii-Wirtembergii, Nadrenii-Westfalii i Hesji oraz austriackiego kantonu Górnej Austrii wypowiadali się w tym duchu – zaznaczyła.

Dużo dyskutowano o kłopotach rolnictwa ekologicznego. Jednym z największych problemów jest produkcja pasz. Szczególnie w Polsce i innych krajach tzw. nowej Unii. – Należy wspierać produkcję pasz dla zwierząt, opartych na rodzimych źródłach białka – takie wnioski płynęły z obrad - mówi Danuta Pilarska. – Wspierać rolników i zapewnić konsumentom dostęp do wysokowartościowej żywności. Z tym, że w przypadku np. Niemiec były to deklaracje polityczne obecnych tam polityków i spotkały się one z aplauzem uczestników konferencji z całego świata – dodała.

Podczas obrad debatowano także o innej kwestii. – Opozycja rolników i konsumentów przeciwko GMO jest przecież nie tylko w Europie, ale także w Afryce, Azji i na obydwu kontynentach amerykańskich – stwierdza Dorota Metera, specjalistka produkcji ekologicznej i druga obok Pilarskiej uczestniczka tej elitarnej konferencji. – W USA, które kojarzy się nam z olbrzymimi powierzchniami upraw genetycznie modyfikowanych roślin: soi, kukurydzy i rzepaku, rośnie sprzeciw konsumentów przeciwko brakowi oznakowania żywności i pasz GMO. Kampania „Mamy prawo wiedzieć”, która usiłuje wymusić prawny obowiązek znakowania GMO w żywności, trafia jednak na silny opór władz i biznesu – zaznacza.

Jednak to właśnie w USA planuje się zamknąć kilkaset barów sieci McDonald’s. Bo amerykańskie społeczeństwo coraz bardziej odchodzi od fast foodów i GMO, zwraca się ku ekologii, czego dobitnym przykładem jest „Zielony Market”, zlokalizowany na poprzemysłowych, biednych dzielnicach Detroit. 

Istnieje także niebezpieczeństwo, że nieoznakowana żywność GMO trafi do krajów Unii Europejskiej. – Jeśli zostanie podpisane porozumienie TTIP, czyli Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji. Uczestnicy konferencji krytycznie wypowiadali się o tym porozumieniu, które budzi wiele wątpliwości i może narazić konsumentów europejskich na brak informacji o GMO w żywności z importu – zaznacza Dorota Metra. – Dlatego tak ważne jest znakowanie żywności wyprodukowanej bez użycia GMO na każdym etapie produkcji, tj. od zwierząt żywionych paszami bez GMO oraz bez użycia enzymów i witamin modyfikowanych genetycznie. Dotychczas takie oznakowanie wprowadzono w Niemczech, Austrii i Francji, a także w Południowym Tyrolu, Słowenii, a nawet w Serbii – dodaje.

Uczestnicy z Polski byli dumni, że w naszym kraju od 28 stycznia 2013 r. obowiązuje zakaz upraw genetycznie modyfikowanej kukurydzy. – Niestety, za mało się robi, by zastąpić powszechnie stosowane pasze GMO – zaznacza Metera.

– My rolnicy ekologiczni jesteśmy przeciwni GMO w Europie. My już wybraliśmy - prowadzimy od lat gospodarstwa ekologiczne. Uprawa roślin GMO to dla nas wielkie zagrożenie – zaznacza Danuta Pilarska. Tymi słowami rozpoczęła swoje wystąpienie w Berlinie, gdzie jej słuchaczami było wielu znaczących polityków europejskich.  

Oceń artykuł: 50 55

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (1) Zgłoś naruszenie zasad

    • 0 (0)

    Władzia, w dniu 12-06-2015 20:58:00 napisał:

    No i kogo ja widzę?? moją serdeczną znajomą. Danusia jesteś wielka!!!! tak trzymaj!!!! A zdjęcie super!!!

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kalendarz A3 12-miesięczny
42,00PLN
Instrukcja bezpieczeństwa pożarowego
od 500PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Fotoksiążka A4 28 stron
51,00PLN
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Zezwolenie na transport odpadów
od 2000PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
0

Stopnie alarmowe cyberprzestrzeni? Co oznaczają i czym się charakteryzują?

Stopnie alarmowe są sygnałem dla służb i administracji publicznej# do zachowania szczególnej czujności. W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia, można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CRP. Jakie mamy stopnie alarmowe, kiedy są ogłaszane i czym się charakteryzują?

(czytaj więcej)
0

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. Dziś Wielki Czwartek

Wielki Czwartek rozpoczyna przeżywanie #Świętego Triduum Paschalnego.

(czytaj więcej)
0

Ujawniono kilka sztuk niewybuchów. Pochodzą z czasów II Wojny Światowej

Podczas prac polowych w #Dużej Cerkwicy zostały znalezione niewybuchy pochodzące z okresu II Wojny Światowej. Niebezpieczne znaleziska do czasu przyjazdu saperów zabezpieczyli policjanci. Funkcjonariusze ostrzegają, że takich przedmiotów pod żadnym pozorem nie wolno dotykać ani przenosić !!!

(czytaj więcej)
0

Pod Bydgoszczą wylądowało UFO? Tajemniczy spodek pod lasem

- To spodek obcej cywilizacji, UFO, a może to jakieś urządzenie szpiegowskie# z innego kraju? - spekulują mieszkańcy Tarkowa Dolnego w powiecie bydgoskim na widok dziwnego pojazdu, który stanął na jednej z łąk pod lasem w powiecie bydgoskim.

(czytaj więcej)