Dziś mamy 28 listopada 2021, niedziela, imieniny obchodzą:

16 października 2021

Domu Dziecka nadal nie ma. Prace wystartują po ponad roku od zakupu

fot. pow.

fot. pow.

Minął rok, a Domu Dziecka w Paulinie nadal nie ma#. Dopiero niedawno powiat nakielski rozstrzygnął przetarg na prace, które trzeba koniecznie wykonać, aby dostosować budynek do działania placówki opiekuńczo-wychowawczej.

Decyzją radnych powiatowych we wrześniu ubiegłego roku została zakupiona nieruchomość w miejscowości Paulina (gm. Kcynia). Budynek został kupiony po to, aby działała w nim placówka opiekuńczo-wychowawcza. Na jego zakup wydano ponad pół miliona złotych. Od razu zakładano, że w budynku potrzebne będą remonty. W międzyczasie okazało się, że pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Nakle, który zarządza zakupioną przez powiat nieruchomością, nie mieli świadomości, że potrzebne będzie specjalne pozwolenie na użytkowanie. To opóźniło możliwości wykonywania remontu i korzystania z budynku. Wspomniane pozwolenie w miarę szybko wydał burmistrz Kcyni. Taka decyzja została przez niego wydana w maju tego roku. Nie pozostawało zatem nic innego jak ogłosić przetarg, wyłonić wykonawcę i przystąpić do prac. Tym bardziej, że radni powiatowi zaczęli dopytywać o to, kiedy dojdzie do otwarcia placówki. Nie od dziś znany jest problem z niewystarczającą ilością tego typu placówek opiekuńczo-wychowawczych na terenie naszego powiatu. Wówczas dyrektor PCPR w Nakle informował, że planowane jest otwarcie placówki we wrześniu tego roku. Takie, co prawda ostrożne zapewnienia, padały jeszcze w czerwcu.

We wrześniu zamiast otwarcia był przetarg
Tymczasem przetarg na prace w budynku ogłoszono dopiero 1 września. W połowie miesiąca udało się go rozstrzygnąć. Złożona została jedna oferta firmy Hydro-San Michał Tadych z Nakła i to ona będzie wykonawcą prac w budynku w Paulinie. Co ma zostać wykonane? Przebudowa budynku ma polegać na wydzieleniu istniejących pomieszczeń mieszkalnych, trzech łazienek, w tym jednej dostosowanej do osób niepełnosprawnych. Najważniejsze są jednak prace dotyczące zmiany ogrzewania. Ogrzewanie węglowe ma zostać zmienione na ogrzewanie gazowe. W tym celu ma zostać zamontowany zbiornik płynnego gazu przy budynku. Ponadto ma zostać przebudowana instalacja kanalizacji sanitarnej, instalacja ciepłej i zimnej wody, a także ma zostać przebudowana instalacja elektryczna dla nowych pomieszczeń. Planowane jest także zamontowanie kolektora solarnego do ciepłej wody. Budynek gospodarczy ma być przebudowany na toaletę wraz z instalacjami. Prace mają kosztować ponad 250 tys. zł. Nie da się ukryć, że cała procedura samego przygotowania placówki do tego, aby mogła być domem dziecka trwa zdecydowanie zbyt długo. Obiekt przez ponad rok stoi pusty, dopiero teraz zacznie się w nim coś dziać. Całkowity koszt zakupu obiektu oraz remontu będzie kosztował blisko milion złotych. 

Oceń artykuł: 25 9

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

  • 5 (11)

  król Nepotyzm I, w dniu 16-10-2021 11:06:20 napisał:

  Dom dziecka na wsi dla kogo to wybudują dla pani dyrektor by miała blisko do pracy. Co te dzieciaki zobaczą jak żuczki latają po łące?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 5 (11)

  Tomasz, w dniu 16-10-2021 11:53:50 napisał:

  Czas skonczyc z tym rozpasaniem w powiecie

  odpowiedz

  • -1 (1)

  Koleżanka L., w dniu 16-10-2021 23:38:14 napisał:

  No Baron wybiera...

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kapusta biała
0,99PLN
Łopatka wieprzowa kg
9,99PLN
Rozliczenia ZUS
od 50PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Budowa hal
Ryzyko zawodowe
od 100PLN
Zezwolenie na zbieranie odpadów
od 2000PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
0

Trzy przekąski na Andrzejki. Musisz ich spróbować

Andrzejki tuż tuż. Jeśli planujesz imprezę w domu i chcesz zaprosić# znajomych, przygotuj specjalne menu. Może zaserwujesz swoim gościom smakowite przekąski w formie finger food? Nie dość, że apetycznie wyglądają i wybornie smakują, to ich przygotowanie nie zajmie ci wcale dużo czasu.

(czytaj więcej)
0

Ceny prądu. Jak ograniczyć zużycie energii elektrycznej w domu?

W kontekście zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej# od nowego roku, już teraz warto sprawdzić, w jaki sposób możemy ograniczyć zużycie prądu, a tym samym wpływ rachunków na budżet gospodarstwa domowego.

(czytaj więcej)
0

Szkolenia dla Terytorialsów. Przygotowania do wsparcia działań straży granicznej!

W dniach od 22 do 26 listopada br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony# Terytorialnej w Toruniu realizowało kurs przygotowujący żołnierzy WOT do wsparcia straży granicznej w realizacji zadań w ochronie granicy państwowej. W kursie udział wzięło 19 Terytorialsów z różnych Brygad Obrony Terytorialnej.

(czytaj więcej)
0

Drogie zakupy bez planu częściej robią mężczyźni. Dzisiaj Black Friday

Czarny Piątek – dla jednych możliwość wyszukania# prawdziwych cenowych okazji, dla innych wysyp zakupowych pokus, a dla jeszcze innych chwyt marketingowy, tracący na atrakcyjności w zestawieniu z rzeczywistymi, codziennie oferowanymi cenami. Ale opierać się nawet pozornym okazjom nie jest łatwo. Z badania wykonanego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor wynika, że połowa ankietowanych nie jest wolna od skłonności do impulsywnych zakupów i to na spore sumy. Jednej piątej Polaków zdarza się co najmniej raz na kilka miesięcy wydać pod wpływem chwili aż 500 zł.

(czytaj więcej)