Dziś mamy 25 kwietnia 2024, czwartek, imieniny obchodzą:

20 marca 2019

Dom Kultury w Szubinie. Minęło 60 lat

fot.pow

fot.pow

Od pierwszych lat po wojnie Szubin dotkliwie odczuwał brak domu kultury.# Starania władz miejskich w tym zakresie, rozbijały się głównie o brak odpowiedniego pomieszczenia dla tej instytucji.

Ostatecznie w latach 50’ w miejscu dawnej ochronki dla dzieci prowadzonej przed wojną przez siostry zakonne rozpoczęła się budowa Powiatowego Domu Kultury. Odbywała się ona w ramach czynów społecznych mieszkańców miasta. Budynek oddano do użytku w 1959 roku. Jednak panujące w nim warunki były trudne i utrudniały pracę. Od początku istnienia Powiatowego Domu Kultury prowadzono prace remontowe. Dopiero za sprawą zmian personalnych w dniu 1 sierpnia nowy kierownik zapowiedział intensywne starania o dokończenie rozpoczętej rozbudowy. Zgodnie z jego założeniami od września 1965 roku rozpoczęły się wzmożone remonty i adaptacje. W ramach tych prac wykonano także przyłącze centralnego ogrzewania i wodno-kanalizacyjne . Od tego czasu miało miejsce roczne ograniczenie działalności środowiskowej. Po rocznej przerwie pomieszczenia Domu Kultury zostały udostępnione miejscowemu społeczeństwu w noc sylwestrową z roku 1966 na 1967.

W 1975 roku weszła w życie reforma administracyjna likwidująca 314 powiatów. Wśród nich znalazł się także powiat szubiński. W następstwie tego wydarzenia dokonano zmiany nazwy z Powiatowego na Szubiński Dom Kultury. Miało to miejsce w sierpniu 1975 roku.

Maj 1982 roku przyniósł Domowi Kultury kolejną modernizację. Po zakończeniu remontu zwiększona została powierzchnia placówki umożliwiająca dalsze rozszerzanie działalności. W nowych pomieszczeniach znalazło się miejsce dla Klubu Seniora i młodych plastyków skupionych przy Grupie Plama’s. Uzyskana bryła Domu Kultury po tej przebudowie pozostała do dziś.

Obecnie Szubiński Dom Kultury czeka kolejna metamorfoza. W jej ramach zostanie zmieniony układ funkcjonalny pomieszczeń. Powstanie także nadbudowa nad holem, gdzie znajdować się będą pomieszczenia przeznaczone na pracownie.

Głównym zadaniem Domu Kultury jest organizowanie zróżnicowanych form działalności kulturalno-oświatowej. Priorytetowo traktowane są działania na rzecz integracji społeczności lokalnej, ale również edukacja kulturalna i wychowanie przez sztukę. W związku z tym instytucja od początków istnienia zapewnia stałe formy rozwoju zainteresowań. Ponadto stwarza okazje do obcowania i poznawania sztuki współczesnej i tradycyjnej poprzez różnego rodzaju wystawy, koncerty, konkursy, festiwale. Organizowane były Dni Kultury Pałuckiej i Dni Folkloru Pałuckiego. Od 1978 roku cyklicznie odbywają się Dni Szubina.

Na szczególną uwagę zasługuje Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk organizowany w Domu Kultury nieprzerwanie od 1963 roku. Jest to obecnie najstarszy konkurs o tematyce ludowej w Polsce gromadzący zarówno twórców ludowych, dorosłych twórców niezrzeszonych jak i dzieci i młodzież. Od 2007 roku działa baza twórców, w której zamieszczane są fotografie prac z każdej kolejnej edycji wydarzenia.

Kierownicy i dyrektorzy Domu Kultury w Szubinie:

KIEROWNICY:
- Tytus Frelichowski (od 1959 r. do 1964 r.)
- Józef Smoliński (od 1 VII 1964 r. do 31 VII 1965 r.)
- Wit Pakuła (od 1 VIII 1965 r.  do 1975 r.)

DYREKTORZY:
- Józef Śmiecikowski (od 1975 r. do 1976 r.)
- Wiesław Roj (od 1977 r. do 1984)
- Jerzy Wawrzyniak (od 1984 r. do 1986 r.)
- Zbigniew Sabaciński (od 1986 r. do 2004 r.)
- Alina Gordon (od 2004 r. do dziś)

Opracowano na podstawie:

B. Łukaszewska, W Polsce Ludowej (1945-1970) w Dzieje Szubina, M. Biskup (red.), Warszawa-Poznań1974, s.209-212.

Kroniki Domu Kultury w Szubinie

Dokumenty archiwalne Domu Kultury w Szubinie

materiał: Paweł Pietroń

Oceń artykuł: 8 1

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Prowadzenie kadr i płac dla firm
od 50PLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Fotoobraz na płótnie 50x70
121,00 zł PLN
Pomoc przy kontroli ZUS
od 50PLN
Szkolenia p.poż.
od 50PLN
Zaproszenia
4,00 zł PLN
Rejestracja podmiotów gospodarczych
od 50PLN
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
0

Najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Dlaczego warto jeść śniadanie?

Śniadanie to najważniejszy posiłek# w ciągu dnia. Dzięki niemu dostarczamy organizmowi węglowodany, które są źródłem energii.

(czytaj więcej)
0

Rocznica powstania w gettcie warszawskim. Heroiczna walka

Dzisiaj, 19 kwietnia przypada# 81. rocznica powstania w getcie warszawskim.

(czytaj więcej)
0

Zmień swoje dotychczasowe nawyki. Serce kocha sport

Systematyczna aktywność fizyczna jest podstawą# zdrowego stylu życia. Małymi krokami spróbuj zmienić swoje dotychczasowe nawyki.

(czytaj więcej)
0

Kwiecień plecień. Poranne opady śniegu zaskoczyły mieszkańców

W kcyńskiej gminie dziś rano #padał śnieg z deszczem i to dość intensywnie. Za oknem przez kilkanaście minut panowała iście zimowa aura.

(czytaj więcej)