Dziś mamy 6 grudnia 2019, piątek, imieniny obchodzą:

24 grudnia 2017

Dodatkowy talerz na wigilijnym stole - tradycja czy pusty gest?

fot. arch.

fot. arch.

Puste miejsce przy wigilijnym stole na stałe wpisało się do wigilijnych #tradycji. Jednak ilu z nas naprawdę przyjęłoby zbłąkanego wędrowca?

Jedno miejsce więcej

Wigilijny stół na święta Bożego Narodzenia przykryty jest białym obrusem, pod którym znajduje się wiązka siana, na nim krzyż, świecznik, opłatki, a dokoła stołowa zastawa. Obowiązkowo z jednym miejscem więcej. Dla kogo? Dla zbłąkanego, niezapowiedzianego, samotnego przybysza, który w ten wyjątkowy wieczór nie powinien być sam.

Skąd taki zwyczaj?

Zwyczaj ten szczególnie upowszechnił się w XIX wieku, a symbolika wolnego miejsca związana jest z biblijną wędrówką Świętej Rodziny. Może także nawiązywać do pamięci o bliskich, których nie ma już wśród nas oraz o tych, którzy z różnych powodów nie mogą być w tym czasie razem z nami.

By nie świętować w samotności

Puste miejsce przy stole to również wyraz solidarności z ludźmi przezywającymi święta samotnie, ale nie tylko... oznacza także gotowość przyjęcia niespodziewanego gościa na wieczerzę wigilijną oraz nakarmienie go i traktowanie na równi z członkami rodziny siedzącymi przy wigilijnym stole.

Jednak czy rzeczywiście każdy z nas, zgodnie z tradycją, przyjąłby zbłąkanego wędrowca pod swój dach? Zachęcamy do udziału w sondzie.

Ankieta

Czy zbłąkany wędrowiec znalazłby miejsce w Twoim domu?

 • Tak
  74.4%
 • Nie
  25.6%


Oceń artykuł: 0 10

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (13) Zgłoś naruszenie zasad

  • 9 (29)

  Mirek, w dniu 24-12-2017 13:50:08 napisał:

  Łatwo jest kliknąć myszką na TAK !! Ale ilu z was naprawdę wpuściło by do domu na WIGILIĘ 20% ?, albo i mniej !!

  odpowiedz

  • 6 (38)

  Pablosos, w dniu 24-12-2017 14:23:33 napisał:

  Ponad 90% Polaków to katolicy. Tu większość klika na TAK. Ale na pytanie czy wpuścimy uchodźców do kraju mówi NIE!!! Czy to nie jest hipokryzja

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)
  • 7 (35)

  Wanda, w dniu 24-12-2017 14:34:01 napisał:

  Pablosos, to samo sobie pomyślałam. Dziś, gdyby Jezus zapukał do drzwi, to ze swoim wschodnim wyglądem nie miałby czego szukać w Polsce. Jako "ciapaty" uchodźca nie zostałby wpuszczony, a rzesze polskich katolików modliłyby się na granicach o ochronę przed takimi jak On.

  odpowiedz

  • 7 (11)

  Toro, w dniu 25-12-2017 02:43:08 napisał:

  Mój znajomy zajmuje się serwisem maszyn,ma własną firmę,kiedyś otrzymał zlecenie reklamacyjne gdzieś w Polsce .Razem z pracownikiem tam pojechali .Na miejscu okazało się że nie wyrobią się w jeden dzień .W związku z tym wykonał jeden telefon i za pół godziny zupełnie obcy ludzie przyjęli go na noc jak brata , dodam że on ani ci którzy go przyjęli nie byli katolikami ale byli wyznawcami znanej bardzo aktywnej religii Natomiast pracownikowi ktòry z nim był na tej robocie powiedzieli źe tu w tym bloku mieszkają tylko katolicy i z cała pewnością go przyjmą gdy opowie im co mu się przydarzyło ,domyślając się jaki będzie finał.Pracownik ruszył niepeenie dzwoniąc do innych drzwi .za niecaĺą godzinę wròcił ,.Jak myślicie dlaczego ?

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (2)
  • -4 (12)

  Wieś, w dniu 25-12-2017 10:17:29 napisał:

  Wanda i Pablos. Proszę nie mącić. POLACY nie chcą uchodźców bo kojarzą się im z uchdzcami ekonomicznymi ktorym zależy na zasilkach kilka tysięcy euro euro miesięcznie, z terorystami ISIS którzy przenikają do uchodźców, z wicemistrzami którzy nie będą się asymilowac z cywilizacją zachodnią. 99,0 procent uchodźców nie PO tygodniu darmowego mieszkania i wyżywienia nie pójdzie do pracy za najniższą krajową i nie będzie płacić czynszu

  odpowiedz

  pokaż odpowiedzi (1)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasy fiskalne Datecs
1414PLN PROMOCJAPLN
Balustrady Bramy Ogrodzenia
Budowa stanu surowego
Stoły i krzesła - różne wzory i kolory
Elewacje
Pokój dzienny/ jadalnia
Sypialnia w ciemnym, orzechowym kolorze
Masaż gorącymi kamieniami
0

Mikołaj na zakupach. Co też sprezentować dzieciom?

To pytanie zadaje sobie co roku niejeden Mikołaj. Co też sprezentować dzieciom?# Gra komputerowa lub na konsolę, a może nowoczesna zabawka – to bardzo popularne upominki. Jak je wybrać, by nie tylko się spodobały, ale i nie zaszkodziły?

(czytaj więcej)
0

Ciąża u kobiety po 40. roku życia. Co warto zapamiętać?

Decyzja o zajściu w ciążę to kwestia indywidualna. Coraz częściej # kobiety decydują się na nią w późniejszym wieku.

(czytaj więcej)
0

Przedświąteczne podróże. O czym pamiętać, lecąc pierwszy raz samolotem?

Okres świąteczno-noworoczny to czas lotniczego szczytu # pasażerskiego. Podróżujemy zarówno do naszych rodzin, jak i na wypoczynek w egzotyczne zakątki świata.

(czytaj więcej)
0

Imieninowy maraton w toku. Ciekawostki o Barbarach i Mikołajach

Byli Andrzeje. Trudno więc nie napisać o Barbarach i Mikołajach, czyli tegotygodniowych solenizantach. Jesteście ciekawi, co też na ich temat znaleźliśmy w naszych źródłach?

(czytaj więcej)