Dziś mamy 19 marca 2024, wtorek, imieniny obchodzą:

07 lipca 2020

Do rozdania 49 wozów strażackich. Omawiano szczegóły drugiej edycji bitwy

fot. KPUW

fot. KPUW

Dzisiaj, w delegaturach KPUW we Włocławku i w Toruniu, Wojewoda Kujawsko-Pomorski #Mikołaj Bogdanowicz wraz z Kujawsko-Pomorskim Komendantem Wojewódzkim PSP bryg. Jackiem Kaczmarkiem mówił o szczegółach drugiej edycji „Bitwy o wozy”.

- Jest to program, który uruchomił Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, polegający na tym, że gminy, które w drugiej turze wyborów prezydenckich będą miały najwyższą frekwencję otrzymają środki na zakup nowego wozu pożarniczego. W stosunku do pierwszej edycji zasady zmieniły się o tyle, że wozów jest więcej, czyli 49. Po jednym wozie na każde z 49 byłych województw (według stanu granic województw, który obowiązywał 31.12.1998 r.) – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

W „Bitwie o wozy” mogą wziąć udział gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie do 20 tys. mieszkańców. - Zależy nam na tym, aby jak największa liczba mieszkańców wzięła udział w tych wyborach. Dlatego bardzo proszę o mobilizację – dodał przedstawiciel rządu w województwie.

Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej zachęcał jednostki OSP oraz lokalne samorządy, aby wzięły aktywny udział w akcji „Bitwa o wozy”.

- Bardzo się cieszę, że rok obecny będzie rekordowy pod względem zakupu pojazdów pożarniczych. Do jednostek w kraju trafi około 600 nowych pojazdów o wartości blisko 480 milionów złotych. Nigdy w historii Państwowej Straży Pożarnej, w historii OSP, nie było tak dużej dotacji, a jest to dotacja tylko na samochody. Oprócz tego przekazywane są środki na umundurowanie, na sprzęt potrzebny do likwidacji skutków różnych zdarzeń – podkreślił bryg. Jacek Kaczmarek.

Przypominamy, że dzięki środkom pochodzącym m.in. z MSWiA strażacy-ochotnicy z całej Polski otrzymają w tym roku prawie 600 nowych wozów ratowniczo-gaśniczych.

Strażacy ochotnicy są ważnym elementem systemu bezpieczeństwa w naszym kraju. Często docierają na miejsce zdarzenia jako pierwsi, potrafią działać w najtrudniejszych warunkach i na nich liczą mieszkańcy. Działalność OSP jest wszechstronna - w ostatnich latach strażacy OSP pokazali, że są świetnie przygotowani do działań ratowniczych po wystąpieniu wichur czy podtopień. Oprócz działań ratowniczych doskonale potrafią integrować lokalną społeczność. Są w swoich miejscowościach świetnymi organizatorami wielu wydarzeń. W ten sposób pokazują jak tworzyć świadome i aktywne społeczeństwo obywatelskie.

Na koniec 2019 r. w Polsce działało ponad 16 tys. jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. Do OSP należy ponad 500 tys. druhów i druhen. Strażacy-ochotnicy są ważnym ogniwem Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. OSP działają we wszystkich województwach. Najwięcej strażaków ochotników działa w województwie mazowieckim – ponad 60 tys. druhen i druhów.

Materiał: KPUW

Oceń artykuł: 6 22

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (4) Zgłoś naruszenie zasad

    • 4 (4)

    Dfg, w dniu 08-07-2020 11:46:28 napisał:

    Czyli w Polsce jest tak wiele sprzętu strażackiego że zrobiono konkurs bitwa o wozy. Mam rozumieć że w naszym kraju nie ma miejsc gdzie te wozy są pilnie potrzebne? Dobrze ze jeszcze 500+ w jakiś konkursach nie rozdają.

    odpowiedz

    • 5 (5)

    Mig, w dniu 08-07-2020 12:39:44 napisał:

    Prezes i spółka uznali że mieszkańcy takich miejscowości jak Ślesin, Trzeciewnica, Suchary czy Polichno nie zasługują na udział w konkursie i samochody. Uwzględnijcie to przy urnach!

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (1)
    • 0 (0)

    r-ek, w dniu 08-07-2020 21:26:48 napisał:

    Do Piotra N. z poprzedniego artykułu .Takich ludzi ma PIS opowiedz o pracy w straży jak zzaczynałeś jak skonczyłeś

    odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!



LOKALNY HIT

Kubek biały ze zdjęciem
24,90PLN
Ochrona środowiska dla firm
od 50PLN
Opracowujemy Instrukcje bhp
od 50PLN
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
Sporządzanie listy płac
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
Prowadzenie akt osobowych
od 30PLN
Ramka wodna na zdjęcie
25,90PLN
0

Jak prawidłowo stosować antybiotyki? Nie przerywaj kuracji

Czy wiesz, jak prawidłowo stosować antybiotyki? Zapobieganie infekcjom i odpowiednie ich# leczenie pomogą zachować skuteczność leków i zapobiegać antybiotykoodporności.

(czytaj więcej)
0

Ćwiczenia policjantów i straży granicznej. Wspólne działania

Policjanci, wspólnie ze strażą graniczną, wzięli udział# w ćwiczeniach na terenie Portu Lotniczego w Bydgoszczy. Miały one na celu sprawdzenie i utrwalenie działań służb w odpowiedzi na realne zagrożenia, które mogą wystąpić podczas codziennej działalności lotniska.

(czytaj więcej)
0

Terytorialsi na kolejnym szkoleniu. Kurs SERE był bardzo wymagający

Ucieczka, unikanie przeciwnika, przetrwanie w terenie to tylko niektóre #zagadnienia kursu SERE poziomu B, który w minionym tygodniu zrealizowało Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej w Toruniu. W 5-dniowym kursie udział wzięło kilkunastu Terytorialsów z całego kraju, a zajęcia realizowane były m.in. na terenie borów Tucholskich.

(czytaj więcej)
0

Co nam mówi kod kreskowy? Czy prefiks 590 = Polska?

Kto odpowiada za kody kreskowe#? GS1 to międzynarodowa organizacja zajmująca się zarządzaniem systemem znakowania produktów kodami kreskowymi.

(czytaj więcej)