Dziś mamy 30 września 2020, środa, imieniny obchodzą:

22 maja 2020

Chcesz wstąpić do terytorialnej służby wojskowej? Trwa nabór!

fot. K-PBOT

fot. K-PBOT

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, w ramach utworzonych Wojsk Obrony #Terytorialnej (WOT) sformowana została 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”.

Jej Stałym Rejonem Odpowiedzialności (SRO) są powiaty: toruński, aleksandrowski, włocławski, radziejowski, lipnowski, rypiński, golubsko-dobrzyński, brodnicki, wąbrzeski, grudziądzki, chełmiński, świecki, tucholski, sępoleński, bydgoski, nakielski, żniński, mogileński, inowrocławski.

Już teraz wszyscy chętni do wstąpienia w szeregi 8.K-PBOT mogą starać się o przyjęcie do służby.

8 kroków do służby w 8.K-PBOT:
1. Udaj się do Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) właściwej do miejsca swojego zamieszkania.
2. Złóż wniosek o powołanie do służby wraz z potrzebnymi dokumentami (www.terytorialsi.wp.mil.pl/jak-zostac-terytorialsem) – istnieje możliwość złożenia wniosku poprzez platformę internetową e-PUAP.
3. Zapoznaj się z materiałami przygotowującymi do rozmowy rekrutacyjnej (www.terytorialsi.wp.mil.pl/jak-zostac-terytorialsem).
4. Przyjdź na zapoznanie z jednostką.
5. Spotkaj się z komisją rekrutacyjną na rozmowy w jednostce.
6. Staw się na badania lekarskie i psychologicznie.
7. Odbierz kartę powołania z Wojskowej Komendy Uzupełnień.
8. Staw się na szkoleniu podstawowym lub wyrównawczym.

Co jest ci potrzebne?
Obywatelstwo polskie.
Ukończony 18 rok życia.
Zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej.
Niekaralność.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.

Obecnie w szeregach Wojsk Obrony Terytorialnej służy już blisko 24 tys. żołnierzy.

Kim jest statystyczny ochotnik – Terytorials?

Żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) są ludźmi młodymi, blisko 70% żołnierzy 8.K-PBOT jest w wieku 35 lat. Ponad 40% żołnierzy posiada wykształcenie techniczne, ponad 33% wykształcenie ogólne, a 15% wykształcenie humanistyczne.

3% żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) posiada wykształcenie prawnicze oraz medyczne. Zebrane do tej pory dane wskazują również, że ponad 15% żołnierzy to studenci różnych kierunków.

Pielęgniarka, ratownik medyczny, personel medyczny Terytorialsem? Tak!

Pielęgniarki, pielęgniarze, ratownicy medyczni, personel medyczny, który wstąpi do WOT może rozwijać się zawodowo na wiele sposobów. Począwszy od uczestnictwa w bezpłatnych kursach i szkoleniach specjalistycznych, jak również korzystania z możliwości dofinansowania kosztów studiów, kształcenia podyplomowego zgodnie z ustawą o zawodach pielęgniarki i położnej na czas pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej.

Niezwykle istotnym jest również fakt wypłacanego świadczenia finansowego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za każdy dzień spędzony w wojsku. Dodatkowo, żołnierzom WOT przysługuje dodatek za „gotowość bojową” w wysokości ponad 400 zł za każdy miesiąc służby. Kwota ta nie podlega opodatkowaniu.

Gdzie się zgłosić?

Osoby zainteresowane służbą w 8  Kujawsko-Pomorskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo” swoje pierwsze kroki powinni skierować do Wojskowych Komend Uzupełnień w Bydgoszczy, Brodnicy, Grudziądzu, Inowrocławiu, Toruniu i we Włocławku.

Jak wygląda nasz system szkolenia?

Na potrzeby szkolenia żołnierzy pełniących Terytorialną Służbę Wojskową (TSW)  w Wojskach Obrony Terytorialnej został wdrożyły innowacyjny 3-letni system szkolenia. System ten jest skonstruowany w taki sposób, aby umożliwić pogodzenie życia osobistego i zawodowego ze służbą wojskową.

Pierwszym etapem tego szkolenia są tzw. „szesnastki”, czyli 16-dniowe szkolenia podstawowe oraz 8-dniowe szkolenia wyrównawcze.

Szkolenia podstawowe są skierowane do osób, które wcześniej nie były w wojsku i trwają 16 dni.

Priorytetem tego szkolenia są zajęcia z taktyki ogólnej, topografii, SERE, kształcenia obywatelskiego, udzielania pierwszej pomocy oraz szkolenia ogniowego, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa. 

Szkolenia wyrównawcze są skierowane do rezerwistów rozpoczynających Terytorialną Służbę Wojskową. Jego celem jest wyrównanie poziomu wyszkolenia ochotników, którzy wcześniej pełnili służbę w różnych jednostkach wojskowych.

16-dniowe szkolenie podstawowe, czy też 8-dniowe wyrównawcze jest tylko preludium i przepustką do dalszego szkolenia „Terytorialsów”. Po ich zakończeniu żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczynają trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych najczęściej w systemie weekendowym, czyli w czasie wolnym od pracy.

Dodatkowo raz w roku każdy żołnierz Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) będzie brał udział w poligonowych szkoleniach zintegrowanych. W ciągu 3 lat żołnierze Terytorialnej Służby Wojskowej będą uczestniczyć w minimum 124 dniach szkoleniowych, natomiast  kształcenie specjalistów realizowane będzie w większym wymiarze czasowym.

Materiał: kpt. dr Diana WARCHOCKA oficer prasowy 8 Kujawsko-Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej, ps. „Zo”

Oceń artykuł: 10 12

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (5) Zgłoś naruszenie zasad

  • 3 (3)

  czytelnik, w dniu 22-05-2020 17:36:28 napisał:

  Przywrócić przysposobienie obronne we wszystkich szkołach,raz na zawsze.Bez dyskusji.

  odpowiedz

  • 1 (3)

  Mieszkaniec, w dniu 22-05-2020 23:17:43 napisał:

  Naucza mnie obsługi pilarki? To przyjdę ale chce stopień generała ewentunie drugi po maciorze i jego panience bartusiu

  odpowiedz

  • 1 (3)

  xx, w dniu 23-05-2020 06:49:39 napisał:

  Za komuny to było OTK i koszarowani byli na 2 lata tzw. tania siła robocza rządu PZPR-widać że Maciarewicz kocha smaki pokomunistyczne i stworzył dorywczą tanią siłę roboczą rządu PiS-u ==komuno wróć

  odpowiedz

  • 0 (2)

  Marta, w dniu 23-05-2020 20:11:29 napisał:

  Banda leniwych nieudaczników. Za robotę się weźcie

  odpowiedz

  • 0 (2)

  xxx, w dniu 25-05-2020 08:24:01 napisał:

  A co wy wiecie o prawdziwej wojaczce specjaliści od poprawnie zaścielonego wozu!!!

  odpowiedz

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Tonery Directions
27PLN
Rolki termiczne
0,69PLN 0,49PLN
Drukarka filskalna Novitus DEONe
2290 nettoPLN
Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
Pokój dzienny/ jadalnia/ sypialnia/ biuro
Krzesło młodzieżowe
Makijaż ślubny
Bezpłatne kontrolowanie sprawności zawieszenia
0

Światowy Dzień bez Samochodu. Zamiast auta wybierz rower!

W dniu dzisiejszym obchodzimy Światowy# Dzień bez Samochodu. Jest to idealny czas, aby do pracy zamiast samochodem pojechać rowerem albo autobusem.

(czytaj więcej)
0

Zrób to warzywnie! Tradycyjne dania w roślinnej odsłonie

Idealny przepis na poradzenie sobie z nudą w kuchni sprowadza się do jednego słowa: #warzywa! Mimo że plony z pól i grządek mogą wydawać się mało spektakularnym elementem dań, potrafią nieźle namieszać – zwłaszcza w tradycyjnych i znanych na wylot recepturach. Gulasz, gołąbki, spaghetti, pulpety czy curry mogą smakować wyśmienicie w warzywnej wersji bez mięsa. Zapraszamy do zielonej rewolucji w kuchniach!

(czytaj więcej)
0

Zdrowa dieta na urlopie? To proste! Wystarczy pamiętać o kilku zasadach

Wyjazdy wakacyjne rządzą się swoimi prawami, a miejsca, które odwiedzamy kuszą #rozmaitymi aromatami i smakami. Jak cieszyć się wypoczynkiem bez wyrzutów sumienia i wpływu na figurę? Swoimi radami na wakacje bez wyrzeczeń dzieli się Gaja Kuroń, ekspertka dietetyczna w Kuroniowie Diety.

(czytaj więcej)
0

Sezon na grzyby w pełni. Poznajcie przepisy z tymi smakołykami

Początek jesieni nie musi oznaczać pożegnania z lokalnymi specjałami i sezonowymi #przysmakami. To pora idealna dla wszystkich miłośników grzybów. Zamiast zerkać w stronę warzywnych grządek, warto skupić się na darach prosto z lasu. Kurki, borowiki, podgrzybki, kanie, rydze, maślaki… Kulinarna wyobraźnia zaczyna pracować na najwyższych obrotach! Zastanawiacie się, jak wykorzystać te aromatyczne i pełne smaku skarby? Skorzystajcie z porad szefa kuchni Knorr i pozwólcie sobie na niezrównaną grzybową ucztę.

(czytaj więcej)