Dziś mamy 14 listopada 2019, czwartek, imieniny obchodzą:

08 listopada 2019

Budowa repliki pomnika. Odbyło się spotkanie komitetu społecznego

fot. LZ

fot. LZ

W poniedziałek 4 listopada rozpoczęły się prace związane z budową repliki # pomnika Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 na cmentarzu w Szubinie. Kilka dni później, bo w czwartek 7 listopada, spotkał się komitet społeczny budowy repliki pomnika-mogiły.

Podczas czwartkowego zebrania, które zorganizowano w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej, ksiądz dziekan Tadeusz Lesiński, który jest zarządcą cmentarza, omówił pokrótce wstępny plan dnia odsłonięcia pomnika. Będzie to 11 stycznia 2020 roku, czyli w 101. rocznicę bitwy o Szubin. W kaplicy św. Małgorzaty zostanie odprawiona msza święta, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Jan Tyrawa. Następnie ordynariusz poświęci pomnik-mogiłę.

W styczniu 2018 roku został powołany komitet społeczny, którego jednym z głównych celów było prowadzenie zbiórki publicznej na rzecz budowy repliki pomnika. Przez niecałe 2 lata udało się uzbierać 7996 zł. Ostatecznie ustalono, że zbiórka zostanie przedłużona do 31 stycznia 2020 (miała zakończyć się 31 grudnia 2019), a pieniądze te zostaną przeznaczone nie na sam pomnik (bo wtedy zmniejszyłaby się dotacja z Ministerstwa), a na wydanie publikacji na temat budowy monumentu. Ukaże się ona po uroczystości odsłonięcia repliki.

Mirosław Rzeszowski podkreśla, że cała historia pomnika zostanie przedstawiona właśnie w publikacji. Kamila Czechowska dodaje, że powstańcom wielkopolskim należał się nowy pomnik-mogiła. - Jako mieszkańcy Szubina, jesteśmy im to winni – powiedziała dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Oceń artykuł: 0 3

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    !!!, w dniu 08-11-2019 11:11:42 napisał:

    Publikacja o budowie? To jakiś żart? To po to ludzie dwa lata wpłacali pieniądze, żeby teraz zarobił jakiś pseudo pisarz?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Kasa fiskalna Novitus NANO E
1290 nettoPLN
Drukarki kodów kreskowych
1352PLN 985PLN
Kwasy...
Fotopoduszka w kształcie serca
30,00PLN
Meble kuchenne
Produkty instax
od 37,90PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Szkolenia bhp wstępne
od 30PLN
0

Mężczyźni wydadzą na święta Bożego Narodzenia średnio o 500 zł więcej niż kobiety

1722 zł – średnio tyle pieniędzy przeznaczymy w tym roku na święta Bożego Narodzenia.# Co ciekawe, mężczyźni wydadzą przeciętnie ok. 2000 zł, podczas gdy kobiety – ok. 1500 zł. Najdroższe święta będą miały osoby trzydziestokilkuletnie. Zobacz, co jeszcze wynika z badania Barometr Providenta.

(czytaj więcej)
0

Jak przygotować się do porodu. Położna radzi

Nacięcie krocza to zabieg chirurgiczny zwany również epizjotomią, który w naszym kraju# jest bardzo popularny i wykonywany podczas porodu. Polska jest jednym z nielicznych krajów, gdzie w wielu placówkach wykonuje się ten zabieg rutynowo.

(czytaj więcej)
0

Co piąty uczeń nałogowo korzysta ze smartfona. Niepokojące dane

Niepokój, zdenerwowanie, problemy z koncentracją i uczucie przeciążenia nadmiarem informacji,# przy jednoczesnym braku wystarczającego wsparcia ze strony rodziców – taki obraz polskich nastolatków w sieci wyłania się z badania „Młodzi Cyfrowi” przeprowadzonego przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg i Uniwersytet Gdański, we współpracy z firmami LIBRUS i PCG Edukacja.

(czytaj więcej)
0

Zero na koncie? Oby tak dalej!

Co Polacy zrobili w tym roku już ponad 454 tysiące razy?# Sprawdzili online swoje punkty karne. Zrób to i Ty. Zwłaszcza, że przed nami kolejny długi weekend. Wielu spędzi go w drodze.

(czytaj więcej)