Dziś mamy 27 stycznia 2020, poniedziałek, imieniny obchodzą:

08 listopada 2019

Budowa repliki pomnika. Odbyło się spotkanie komitetu społecznego

fot. LZ

fot. LZ

W poniedziałek 4 listopada rozpoczęły się prace związane z budową repliki # pomnika Powstańców Wielkopolskich 1918/1919 na cmentarzu w Szubinie. Kilka dni później, bo w czwartek 7 listopada, spotkał się komitet społeczny budowy repliki pomnika-mogiły.

Podczas czwartkowego zebrania, które zorganizowano w murach Muzeum Ziemi Szubińskiej, ksiądz dziekan Tadeusz Lesiński, który jest zarządcą cmentarza, omówił pokrótce wstępny plan dnia odsłonięcia pomnika. Będzie to 11 stycznia 2020 roku, czyli w 101. rocznicę bitwy o Szubin. W kaplicy św. Małgorzaty zostanie odprawiona msza święta, której będzie przewodniczył ksiądz biskup Jan Tyrawa. Następnie ordynariusz poświęci pomnik-mogiłę.

W styczniu 2018 roku został powołany komitet społeczny, którego jednym z głównych celów było prowadzenie zbiórki publicznej na rzecz budowy repliki pomnika. Przez niecałe 2 lata udało się uzbierać 7996 zł. Ostatecznie ustalono, że zbiórka zostanie przedłużona do 31 stycznia 2020 (miała zakończyć się 31 grudnia 2019), a pieniądze te zostaną przeznaczone nie na sam pomnik (bo wtedy zmniejszyłaby się dotacja z Ministerstwa), a na wydanie publikacji na temat budowy monumentu. Ukaże się ona po uroczystości odsłonięcia repliki.

Mirosław Rzeszowski podkreśla, że cała historia pomnika zostanie przedstawiona właśnie w publikacji. Kamila Czechowska dodaje, że powstańcom wielkopolskim należał się nowy pomnik-mogiła. - Jako mieszkańcy Szubina, jesteśmy im to winni – powiedziała dyrektor Muzeum Ziemi Szubińskiej.

Oceń artykuł: 0 6

Czytaj również

udostępnij na FB

Komentarze (3) Zgłoś naruszenie zasad

    • 2 (4)

    !!!, w dniu 08-11-2019 11:11:42 napisał:

    Publikacja o budowie? To jakiś żart? To po to ludzie dwa lata wpłacali pieniądze, żeby teraz zarobił jakiś pseudo pisarz?

    odpowiedz

    pokaż odpowiedzi (2)

Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.

Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!

Dodaj komentarz

kod weryfikacyjny

Akceptuję zasady zamieszczania opinii w serwisie
Komentarz został dodany. Pojawi się po odświeżeniu strony.
Wypełnij wymagane pola!LOKALNY HIT

Lipoliza injekcyjna
Botox i kwas hialuronowy
Torba na akcesoria fryzjerskie
82PLN
Usługi prowadzenia ksiąg rachunkowych
od 50PLN
Wypożyczalnia samochodów
Wulkanizacja
Fale radiowe - przeciwzmarszczkowe
Fotokubek z łyżeczką i kolorowym wnętrzem
34,90PLN
0

Bydgoszcz walczy o tytuł Najlepszego Europejskiego Celu Podróży

Bydgoszcz to jedyne polskie miasto nominowane do udziału w prestiżowym konkursie #o tytuł -Najlepszy Europejski Cel Podróży 2020 (European Best Destination 2020), o który ubiegają się m.in. Praga, Madryt, Wiedeń czy Rzym.

(czytaj więcej)
0

Dzień bez opakowań foliowych. Dlaczego warto z nich zrezygnować?

Na całym świecie produkowane są gigantyczne ilości odpadów. Powstające każdego roku # wyroby z tworzyw sztucznych można liczyć w milionach ton.

(czytaj więcej)
0

Ciemieniucha u niemowlaka. Po czym ją poznać i jak się jej pozbyć?

Ciemieniucha jest jedną z najczęstszych przypadłości okresu niemowlęcego. #Najczęściej pojawia się w okolicy owłosionej skóry głowy i na brwiach. Wbrew obiegowym opiniom nie jest wynikiem niedbałości rodziców o higienę maluszka. Powoduje ją zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, które ostatecznie ulegają zaczopowaniu, a zasychający łój tworzy grubą, łuskowatą skorupkę na skórze dziecka. Co warto wiedzieć i jak sobie radzić z ciemieniuchą odpowiada położna Renata Lustyk, ambasadorka kampanii „Położna na medal”.

(czytaj więcej)
0

2019 w CEPiKu. Czas na podsumowanie roku

Niemal trzy tysiące autobusów, ponad 60 tysięcy jednośladów i # 770 tysięcy osobówek. To tylko kilka liczb pokazujących, co nowego pojawiło się w Centralnej Ewidencji Pojazdów przez cały 2019 rok.

(czytaj więcej)