Nietrzeźwy na hulajnodze elektrycznej. Wpadł podczas kontroli

fot. freepik
Funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Mroczy# zatrzymali mężczyznę, który w stanie nietrzeźwości kierował hulajnogą elektryczną. Zachowanie 26-latka oceni sąd. Grozi mu wysoka grzywna.
Wczoraj (8.07), w godzinach wieczornych, na terenie miasta Mrocza, miejscowi policjanci zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę poruszającego się na hulajnodze elektrycznej. W trakcie wymiany zdań z 26-latkiem funkcjonariusze wyczuli od niego alkohol.
Urządzenie kontrolne wykazało, że mieszkaniec gminy Mrocza ma w organizmie 0,6 promila alkoholu. Poruszając się na hulajnodze elektrycznej w stanie nietrzeźwości 26-latek popełnił wykroczenie opisane w artykule 87 §1a Kodeksu Wykroczeń. Stróże prawa sporządzili wobec mężczyzny wniosek o ukaranie do sądu, który oceni jego zachowanie.
Warto przypomnieć sobie zasady korzystania z hulajnogi elektrycznej:
-Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić– z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
-Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów– z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
-Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
W przypadku poruszania się hulajnogą elektryczną po chodniku kierujący musi przestrzegać następujących zasad!
-jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
-zachować szczególną ostrożność,
-ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać ruchu pieszemu.
Jakie uprawnienia musi posiadać kierujący hulajnogą elektryczną?
Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 do 18 lat wymagane są te same uprawnienia co w przypadku kierowania rowerem czyli karta rowerowa lub prawo jady kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób powyżej osiemnastego roku życia uprawnienia nie są wymagane. A co z dziećmi poniżej 10 roku życia? Poruszanie się przez nie hulajnogą elektryczną po drodze publicznej jest zabronione w każdej sytuacji, również jeśli znajdują się one pod opieką osoby dorosłej. Dzieci do lat 10 mogą poruszać się hulajnogą elektryczną wyłącznie w strefie zamieszkania znajdując się pod opieką osoby dorosłej.
Ponadto kierującemu hulajnogą elektryczną zabrania się:
-kierowania znajdując się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po spożyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
-przewożenia innych osób, zwierząt i przedmiotów,
-ciągnięcia lub holowania innych pojazdów,
-pozostawiania hulajnogi elektrycznej na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.
Materiał: mł. asp. Kamil Smoliński, Oficer Prasowy KPP w Nakle
Autor nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.
Czytaj również
- Zderzenie audi i fiata. Stłuczka przed skrzyżowaniem (ustalenia policji)
- Trudne warunki na drogach regionu. Zderzenie trzech motocykli i busa
- Samochód ciężarowy w rowie. Kierowca chciał uniknąć zderzenia
- Stracił panowanie nad autem. Młody kierowca trafił do aresztu
- Nocne dachowanie auta. Interwencja służb
Ratownictwo medyczne to czas! Kierowco bądź czujny

Kierowco, jeśli widzisz ten znak to# jesteś przed szpitalem lub stacją pogotowia ratunkowego.
(czytaj więcej)Trwa wzmożona aktywność kleszczy. Jak się chronić?

Trwa wzmożona aktywności kleszczy. Bądźmy ostrożni# podczas wypoczynku na świeżym powietrzu – szczególnie w lasach, parkach, na działkach i łąkach. W Polsce występuje ok. 19 gatunków tych pajęczaków. Warto wiedzieć, że powszechnie występujący w Polsce kleszcz pospolity jest pasożytem bytującym na ponad stu różnych gatunkach ssaków, gadów i ptaków.
(czytaj więcej)Sezon na "kurki". Uważaj, pieprznika jadalnego można pomylić z lisówką

Zanim wyruszycie na grzybobranie zwróćcie uwagę #na 3 przykłady pomyłek, które sygnalizują nasi grzyboznawcy.
(czytaj więcej)Rowerem przez Krajnę i Pałuki. Nowy przewodnik z opisanymi trasami

Masz ochotę na aktywny wypoczynek w pięknym otoczeniu natury? #Sięgnij po nowy przewodnik rowerowy powiatu nakielskiego i ruszaj w trasę!
(czytaj więcej)