Nowe narzędzia cyfrowe w gminach. Mniej biurokracji?

fot. freepik
Już wkrótce procedury planistyczne staną się prostsze#, a dane przestrzenne - łatwiej dostępne. W ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności powstanie nowoczesny Rejestr Urbanistyczny - zaawansowany system, w którym znajdą się kluczowe informacje z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. To narzędzie ma szansę całkowicie odmienić sposób zarządzania danymi przestrzennymi w Polsce, czyniąc go szybszym, bardziej przejrzystym i dostępnym dla każdego.
Nowoczesne narzędzie dla obywateli, planistów i inwestorów
Rejestr Urbanistyczny to projekt cyfryzacji danych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego. System będzie zawierać m.in. dokumenty planistyczne, decyzje administracyjne, raporty z konsultacji społecznych oraz rozstrzygnięcia organów nadzoru. Kluczową funkcjonalnością będzie możliwość tworzenia, aktualizowania i udostępniania danych – wszystko w jednym, ogólnodostępnym miejscu. Projekt to efekt współpracy Ministerstwa Cyfryzacji z partnerem merytorycznym – Departamentem Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
– Projekt nie tylko zwiększy dostępność informacji przestrzennych, lecz także wesprze zrównoważony rozwój miast i gmin. Nowoczesne narzędzia cyfrowe w służbie przestrzeni publicznej mają szansę stać się fundamentem przyszłych inwestycji – przejrzystych, przewidywalnych i zgodnych z potrzebami społeczności – podkreśla wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. – Dzięki Rejestrowi Urbanistycznemu dane planistyczne będą dostępne szybciej, prościej i dla każdego – dodaje.
E-Wyrys POG (Plan Ogólny Gminy): kolejny krok ku wygodzie
Po wprowadzeniu Rejestru Urbanistycznego planowane jest uruchomienie nowej usługi elektronicznej – e-Wyrysu POG. Umożliwi on uzyskanie wypisu i wyrysu z planu ogólnego gminy całkowicie online. Akt ten jest pierwszym w Polsce dokumentem prawnym, którego treść opiera się wyłącznie na w pełni ustandaryzowanych danych przestrzennych, bez tradycyjnego tekstu i rysunków. To znaczące ułatwienie dla mieszkańców, inwestorów i urzędników.
Szybsze decyzje, mniej biurokracji
Nowe rozwiązania wpłyną bezpośrednio na skrócenie czasu oczekiwania na decyzje planistyczne i inwestycyjne. Dostępność danych oraz uproszczony proces ich aktualizacji i publikacji pozwolą uniknąć opóźnień i barier administracyjnych.
Więcej szczegółowych informacji na stronie CPPC.
Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Czytaj również
- Umowa podpisana. Powstanie największy i najnowocześniejszy żłobek w regionie
- Uproszczenia w ubieganiu się o zasiłek pogrzebowy. Przyjęto projekt
- Wzmożone kontrole w lodziarniach. Co sprawdzają inspektorzy?
- Międzynarodowy Dzień Spółdzielczości. Wojewódzkie obchody
- Wierna służba Ojczyźnie. Złoty medal dla Antoniego Gołoda
Dodaj komentarz
LOKALNY HIT
Jak bezpiecznie przetrwać upały? Narażone dzieci i osoby starsze

Wg prognoz pogody, przed nami upalne dni.# Wraz ze wzrostem temperatury rośnie ryzyko odwodnienia i przegrzania organizmu. Wysokie temperatury są niezwykle niebezpieczne dla osób starszych i dzieci, jednak wszyscy powinniśmy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa podczas upału.
(czytaj więcej)Wakacyjna akcja. "Zapnij pasy– poczuj uścisk bezpieczeństwa"

Wakacje to czas nasilonych wyjazdów rodzinnych#. W trosce o bezpieczeństwo podróżnych Biuro Ruchu Drogowego KGP wspólnie z firmą Neptis SA - operatorem komunikatora Yanosik oraz firma Screen Network SA, począwszy od 27 czerwca do 31 sierpnia 2025 r., będzie prowadziło akcję pn. ZAPNIJ PASY – poczuj uścisk bezpieczeństwa.
(czytaj więcej)Wspomnienie Matki Bożej Licheńskiej. Zaplanowano centralne uroczystości

W środę, 2 lipca przypada liturgiczne wspomnienie #Matki Bożej Licheńskiej – czczonej jako Matka Pocieszenia i Opiekunka rodzin oraz cierpiących.
(czytaj więcej)Ubezwłasnowolnienie całkowite i częściowe. Kiedy i jak stosować?

Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna przewidziana #w polskim prawie, mająca na celu ochronę osoby, która z powodu zaburzeń psychicznych lub innej poważnej niezdolności nie jest w stanie samodzielnie kierować swoim postępowaniem. Ma ono na celu ochronę interesów osoby ubezwłasnowolnionej, a nie jej karanie czy dyskryminowanie. Może dotyczyć m.in. osób z chorobami psychicznymi, upośledzeniem umysłowym, uzależnieniami czy schorzeniami neurodegeneracyjnymi (np. zaawansowana demencja), które w znacznym stopniu umożliwiają świadome kierowanie swoim zachowaniem.
(czytaj więcej)
Komentarze (0) Zgłoś naruszenie zasad
Uwaga! Internauci piszący komentarze na portalu biorą pełną odpowiedzialność za zamieszczane treści. Redakcja zastrzega sobie jednak prawo do ingerowania lub całkowitego ich usuwania, jeżeli uzna, że nie są zgodne z tematem artykułu, zasadami współżycia społecznego, a także wówczas, gdy będą naruszać normy prawne i obyczajowe. Pamiętaj! -pisząc komentarz, anonimowy jesteś tylko do momentu, gdy nie przekraczasz ustalonych zasad.
Komentarze pisane WIELKIMI LITERAMI będą usuwane!