Dziś mamy 2 kwietnia 2020, czwartek, imieniny obchodzą:

21 lutego 2020

Bezpieczne korzystanie z internetu przez najmłodszych. Lekcje zakończył quiz

fot. Iwona Matusiak

fot. Iwona Matusiak

Dzień Bezpiecznego Internetu odbył się w daltońskim Samorządowym Przedszkolu nr 2 w Szubinie# 19.02.2020 roku. W imprezie wzięli również udział uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych pod opieką pani Katarzyny Pietrzak oraz pani Sary Pawlickiej, którzy w społeczności przedszkolnej utworzyli grupę Serduszka. Dzięki temu mogli aktywnie uczestniczyć w zabawach, odczytując daltońskie instrukcje i organizując sobie pracę.

Przedszkolaki przybyły na hol, pokonując przeszkodę utworzoną z wełnianych sieci. W odpowiednią atmosferę wprowadziła wszystkich scenka, w której prowadzący połączył się przez komunikator z Tygryskiem, przebywającym poza przedszkolem. Dzięki temu dzieci zobaczyły, że niewidoczna dla oka sieć internetowa, daje możliwość łączenia się z każdego miejsca. Następnie poznały Sieciaka, czarny charakter, którego można spotkać w Internecie, ponieważ chce uzyskać różne informacje od dzieci. Tym razem chciał przekonać przyjaznego Tygryska, aby podał mu swoje dane. To miało uświadomić dzieciom, jak ogromne niebezpieczeństwo może czyhać po drugiej stronie monitora.

Dzieci poznały nazwę bezpiecznej strony www.necio.pl, z której najmłodsi mogą korzystać bez obaw, oczywiście w ograniczeniach czasowych dostosowanych do wieku.

Dla utrwalenia poznanych treści, wszystkie grupy przedszkolne wzięły udział w quizie, swoistej refleksji, która usystematyzowała ich wiedzę. Swoje odpowiedzi przedstawiały na specjalnie przygotowanym do tego ekranie monitora.

Z aprobatą wszystkie grupy przedszkolne wykonały zadania daltońskie, zgodnie z instrukcją, dostosowane do ich możliwości i potrzeb. Ich zadaniem było zebranie piłeczek umieszczonych pomiędzy wiązkami sieci, pokolorowanie ilustracji przyjaciela Necia oraz rzucanie piłeczek do kolorowych kubków, usprawniając motorykę pracy rąk, potrzebną między innymi w operowaniu palcami na klawiaturze.

Internet jest nieodłączną częścią współczesnego życia, źródłem wiedzy, ale i rozrywki. Mimo niepokoju, jaki budzi nadmierne korzystanie z jego zasobów, odpowiednio dozowany i kontrolowany, może być bezpieczny nawet dla najmłodszych. Certyfikat Bezpiecznego Przedszkolaka w Sieci, który otrzymały dzieci, symbolizuje ich rosnącą świadomość.

Organizatorzy: Izabela Szpotańska, Anna Ucińska i Jolanta Storzyńska

Materiał: Jolanta Storzyńska

Autorka nie wyraża zgody na komentowanie artykułu.

Oceń artykuł: 88 0

Czytaj również

udostępnij na FB
0

Chodź, pomaluj swój świat… na zielono. Apetyczne przepisy na Dzień Szpinaku

Świętować można z różnych okazji. Boże Narodzenie jednoznacznie kojarzy się z #czerwonym barszczem i zupą grzybową, a Wielkanoc to świetny pretekst do zajadania się żurem i jajkami na tysiąc sposobów. Kalendarz jest jednak wypełniony wieloma innymi, smakowitymi datami. Wiedzieliście, że 26 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szpinaku? Najwyższa pora dać temu liściastemu specjałowi zielone światło w kuchni!

(czytaj więcej)
0

Co robić z dziećmi w domu? Wspólnie pieczmy słodkości!

Co robić z dzieciakami, które więcej czasu spędzają w domu? Istnieje wiele pomysłów na to, #jak w prosty i przyjemny sposób zorganizować czas, angażując także najmłodszych. Jedną z przyjemniejszych aktywności, która pozwoli nam na działanie zespołowe, jest wspólne pieczenie słodkości – a efekty, och, będą pyszne! Oto garść inspiracji na proste w przygotowaniu i smaczne wypieki, które możemy przyrządzić wspólnie z najmłodszymi.

(czytaj więcej)
0

"Odkażanie" koronawirusa po polsku. W izolacji coraz częściej sięgamy po alkohol

Butelka wódki, kilka piw i ze dwa wina – to dla żony. Będzie na zapas” – mówi, stojąc w kolejce #w monopolowym. Ale robi to także następnego dnia… Pandemia koronawirusa i związana z nią kwarantanna staje się dla wielu Polaków pułapką. W wyniku izolacji częściej sięgają po alkohol i piją znacznie większe jego ilości. Podczas gdy np. władze departamentu Aisne w północno-wschodniej Francji wydają zakaz sprzedaży alkoholu w związku z epidemią Covid-19, w Polsce sklepy monopolowe pospiesznie i na bieżąco uzupełniają braki w asortymencie.

(czytaj więcej)
0

Wielkanoc coraz bliżej. Pora zastanowić się nad świątecznym menu

Wielkanocny pasztet w trzech odsłonach Wielkanoc coraz bliżej, więc najwyższa #pora zastanowić się nad świątecznym menu. Uroczyste spotkania w domowym gronie zasługują na szczególną oprawę. Faszerowane jajka to nie wszystko, co powinno znaleźć się na odświętnie udekorowanym stole. Obowiązkowym punktem wielkanocnego jadłospisu, obok efektownych babek i mazurków, są domowe pasztety. Temat wydaje się trudny i pracochłonny? Nie ze wskazówkami szefa kuchni Knorr!

(czytaj więcej)